Czym jest melasma?

Czym jest melasma?

2024-06-21 0 przez Dawid

Ostuda, inaczej zwana melasmą, to powszechny problem skórny, którego pojawienie się często jest związane z ekspozycją na promieniowanie słoneczne. Charakteryzuje się ona zmianami w pigmentacji skóry, które mogą być widoczne gołym okiem w postaci ciemnych plamek. Chociaż melasma nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia, to rozróżnienie jej od innych skórnych zmian jest istotne dla właściwej diagnozy i leczenia.

Czym jest melasma?

Ostuda (zwana również melasmą lub melanodermą) jest jedną z dolegliwości skórnych, która wiąże się z nadmierną produkcją melaniny w obszarach skóry narażonych na działanie promieniowania UV. Skutkuje to pojawieniem się nabytych przebarwień, które mogą być widoczne na skórze. Melasma to przewlekła choroba skóry. Ciemnobrązowe plamy pojawiają się na twarzy, głównie w okolicach czoła, policzków, nosa i górnej wargi. Często jest mylona z przebarwieniami słonecznymi, jednak jej przyczyny są bardziej złożone. Melasma najczęściej dotyka kobiety, zwłaszcza w okresie ciąży lub przy stosowaniu hormonalnej antykoncepcji.

Jakie są przyczyny ostudy?

Choć dokładne przyczyny ostudy nie są znane, to za jeden z ważniejszych czynników uznaje się zmiany hormonalne, takie jak te występujące w czasie ciąży (tzw. „maska ciążowa”) lub przy stosowaniu hormonalnej antykoncepcji. Hormony takie jak estrogen i progesteron stymulują melanocyty, czyli komórki produkujące melaninę, co w konsekwencji prowadzi do powstawania plam. U mężczyzn substancje stymulujące produkcję testosteronu są jednym z czynników mogących przyczynić się do wystąpienia ostudy.

Jednym z najważniejszych czynników, które powodują powstawanie zmian na skórze, zwanych melasmą, jest ekspozycja na słońce. Promieniowanie UV jest niebezpieczne dla cery, gdyż stymuluje produkcję maleniny, prowadzącą do ciemnienia skóry. Stosowanie niektórych leków powoduje uwrażliwienie skóry na słońce. Są to:

  • antybiotyki z grupy tetracyklin,
  • sulfonamidy,
  • leki przeciwgrzybicze,
  • leki przeciwcukrzycowe,
  • leki przeciwbólowe i przeciwzapalne,
  • leki moczopędne.

Melasma może być spowodowana czynnikami genetycznymi. Jeśli w rodzinie występowały przypadki tej choroby, ryzyko jej wystąpienia jest wyższe.

Metody leczenia melasmy

Leczenie melasmy najlepiej rozpocząć od konsultacji z dermatologiem lub lekarzem medycyny estetycznej. Specjalista określi główną przyczynę problemów skórnych, a następnie dobierze odpowiednią formę leczenia. Przed zdiagnozowaniem problemu, lekarz ocenia stan skóry i przeprowadza wywiad, który obejmuje historię przyjmowanych leków, schorzeń, przebyte ciąże oraz stosowanych kosmetyków i zabiegów kosmetycznych.

Unikanie ekspozycji na słońce i stosowanie kremów z wysokim filtrem SPF to podstawowe kroki w zapobieganiu i leczeniu melasmy. Ochrona przeciwsłoneczna powinna być stosowana codziennie, nawet w pochmurne czy zimowe dni.

Jednym ze sposobów leczenia melasmy są zabiegi złuszczania z użyciem peelingów chemicznych, które w składzie mają kwas glikolowy lub trójchlorooctowy, a w przypadku cery wrażliwej kwas pirogronowy. Mikrodermabrazja czy dermabrazja to kolejne zabiegi, które są pomocne w leczeniu ostudy. Inne metody leczenia obejmują laseroterapię i zabiegi światłem pulsacyjnym. Zabiegi te mogą być skuteczne w redukcji melasmy, jednak wymagają starannego doboru parametrów i doświadczonego specjalisty, aby uniknąć ryzyka pogorszenia stanu skóry.

W leczeniu melasmy ważne są także kosmetyki, stosowane w codziennej pielęgnacji. Kremy z hydrochinonem, tretinoiną, kwasem azelainowym lub kwasem kojowym to najlepszy wybór w profilaktyce i leczeniu melasmy. Mają one na celu rozjaśnienie plam i regulację produkcji melaniny.

Melasma to wyzwanie, które wymaga cierpliwości i konsekwencji w leczeniu. Najważniejsze jest zrozumienie przyczyn problemu i regularność w stosowaniu zaleconych metod terapii.

 

Artykuł sponsorowany