Jak i czym wyczyścić komin z sadzy? Czy można czyścić komin, jak się pali w piecu?

Jak i czym wyczyścić komin z sadzy? Czy można czyścić komin, jak się pali w piecu?

2025-02-07 0 przez Dawid

Dbanie o dobry stan techniczny użytkowanych kominów to kwestia bezpieczeństwa – szczególnie groźne są wszelkie nieszczelności, ciąg wsteczny oraz pożar sadzy. Aby uniknąć wielu problemów z kominem i procesem spalania, warto zadbać o regularne przeglądy kominiarskie oraz czyszczenie przewodów kominowych z sadzy. Jak się do tego zabrać i jak wyczyścić komin z sadzy w sezonie grzewczym?

Jak często trzeba czyścić komin z sadzy i dlaczego to tak ważne?

Rekomendowana częstotliwość czyszczenia przewodów kominowych jest uzależniona od rodzaju komina, typu pieca i stosowanego opału, a także od takich kwestii, jak intensywność eksploatacji systemu grzewczego. Zaleca się, by czyszczenie komina z sadzy przeprowadzać raz w roku – najlepiej przed lub po sezonie grzewczym. Przy okazji powinno się również przeprowadzać kontrole techniczne pieca.

Czym może grozić brak kontroli i czyszczenia przewodów kominowych?

  • Pożarem sadzy – nadmierne nagromadzenie sadzy w kominie może być groźne w skutkach. Gdy sadza osiągnie odpowiednio wysoką temperaturę, zapali się, powodując groźny i trudny do opanowania pożar, który stanowi ogromne zagrożenie dla mienia i życia osób przebywających w budynku.
  • Cofaniem się spalin i obecnością groźnego tlenku węgla – zanieczyszczony komin może utracić pełną drożność, a to skutkuje czasami występowaniem tak zwanej cofki, która stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia domowników.
  • Nadmiernymi kosztami eksploatacji systemu grzewczego – zanieczyszczony komin może powodować problemy z odprowadzaniem spalin oraz utrudniać prawidłowy proces spalania opału, co czasami przekłada się na jego wyższe zużycie.

Regularna kontrola przewodów kominowych i ich czyszczenie to podstawa bezpiecznego użytkowania systemu grzewczego, który jest oparty o spalanie wybranego rodzaju paliwa.

Po czym poznać, że komin wymaga czyszczenia?

Pożar sadzy w kominie, kłęby dymu i ognia wydobywają się z komina

Nawet regularne przeglądy kominiarskie nie gwarantują, że w kominie nie osiądzie nadmiar sadzy – może to wynikać choćby ze złej jakości opału lub nieprawidłowości w procesie spalania. W takiej sytuacji mogą wystąpić charakterystyczne sygnały świadczące o konieczności czyszczenia komina – przede wszystkim:

  • zwężona strużka dymu z komina – jeśli dym lecący z komina jest dużo węższy niż zwykle, może to świadczyć o niepełnej drożności przewodu kominowego; w takim wypadku warto sięgnąć po czyścik do komina, wycior lub wezwać kominiarza;
  • dym z kominka po otwarciu drzwiczek – cofający się dym z kominka bardzo często świadczy o częściowym przyblokowaniu ujścia dla dymu, co najczęściej jest związane z zatkaniem przewodu kominowego przez sadzę, fragmenty ptasiego gniazda lub inne elementy niepożądane;
  • czarny, tłusty osad w okolicach kominka lub pieca – zazwyczaj świadczy o dużej ilości sadzy w przewodzie kominowym; w takim wypadku należy niezwłocznie przystąpić do czyszczenia komina, ponieważ sadza może ulec zapaleniu, a to grozi pożarem.

Jak i czym wyczyścić komin?

Najbezpieczniejszą i najwygodniejszą opcją czyszczenia komina jest powierzenie tego zadania profesjonalistom, którzy znają się na rzeczy, dysponują odpowiednim sprzętem i doświadczeniem w usuwaniu sadzy i innych elementów niepożądanych z przewodów kominowych. Zaleca się, by raz do roku zlecać takie działania kominiarzowi.

Mężczyzna w czapce z daszkiem klęczy na kominie i czyści go wyciorem

Niektóre kominy wymagają jednak częstszego czyszczenia niż raz do roku – w takiej sytuacji wiele osób szuka sposobu na oszczędność i decyduje się robić to we własnym zakresie. Jakie są domowe sposoby na czyszczenie komina? Musisz przygotować się na konieczność pracy na wysokości – wejść na dach i posłużyć się specjalną szczotką do czyszczenia komina, która czasami bywa określana jako wycior kominowy. Jest on przymocowany do bardzo długiej linki. Należy umieścić go w kominie (w razie potrzeby z obciążeniem) i pomału opuszczać, szczotkując ściany komina. Jeśli jest taka możliwość, warto skorzystać z pomocy drugiej osoby, która równolegle do tych działań otworzy wyczystkę w kominie w kotłowni i będzie wybierać ze środka opadający popiół.

Klasyczna szczotka do komina to nie jedyna opcja usuwania z niego sadzy. Jeśli obawiasz się wchodzenia na dach, możesz sięgnąć po przepychacz do komina od dołu – to specjalna szczotka, która jest wyposażona w mechanizm pozwalający na czyszczenie przewodu kominowego od dołu.

ABC bezpiecznego czyszczenia komina

Samodzielne czyszczenie przewodów kominowych jest możliwe i praktykowane w wielu domach, ale nie należy bagatelizować możliwych zagrożeń z tym związanych. Oto najważniejsze zasady, których należy przestrzegać, by czyszczenie komina było skuteczne i bezpieczne.

  • Nie czyść komina, gdy jest on użytkowany. Wiele osób zastanawia się, czy można czyścić komin jak się pali w piecu. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ może dojść wówczas do różnego typu wypadków, jak choćby oparzenia, a nawet zatrucia tlenkiem węgla.
  • Zadbaj o swoje bezpieczeństwo na wysokości. Skorzystaj z uprzęży lub asekuracji linowej. Nie bagatelizuj pracy na wysokości. Upadek z dachu może być tragiczny w skutkach. Uważaj również na przedmioty, które mogłyby Ci wypaść. Zabierz ze sobą na dach tylko to, co niezbędne podczas czyszczenia komina.
  • Poproś o pomoc drugą osobę. O wiele bezpieczniej i szybciej można wyczyścić komin we dwójkę. W takim układzie jedna osoba zajmuje się czyszczeniem od góry, a druga kontroluje stan komina od dołu i wydobywa z niego opadające zabrudzenia. Praca w pojedynkę oznacza konieczność kilkakrotnego wchodzenia na dach i schodzenia do kotłowni.
  • Zastanów się, czy chcesz czyścić komin samodzielnie. Fachowiec zrobi to dokładnie, szybko i bezpiecznie. Może posłużyć się w tym celu sposobami mechanicznymi lub chemicznymi. To osoba z doświadczeniem, profesjonalnym sprzętem i wiedzą o tym, na co zwrócić uwagę.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak powinien działać sprawny system kominowy? Sprawdź ten poradnik: Sprawny system kominowy – poradnik co zrobić, gdy dym z pieca cofa się do mieszkania.

 

Artykuł sponsorowany