Herbata z mlekiem – kilka pomysłów na nietypowy napój

2022-02-25 0 przez admin
Herbatę zna każdy z nas, najczęściej od dziecka. Większość typowych dodatków do niej możemy kupić w każdym praktycznie sklepie. O ile jednak herbata z cytryną i cukrem nikogo nie zdziwi, o tyle pewne wątpliwości może wywołać ten napój z dodatkiem mleka. Jest to jednak kombinacja stosowana w wielu krajach z innych kręgów kulturowych.

Masala chai – czar Indii

Masala chai to specyficzna odmiana naparu herbacianego, powszechnie spotykana w codziennej kuchni mieszkańców Półwyspu Indyjskiego. Jej skład może być jednak zaskakujący dla Polaka. O ile bowiem nie dziwi nikogo udział miodu (ten często występuje również w naszych herbatach – na przykład jako dodatek, mający zapobiegać przeziębieniu), o tyle użycie mleka i przypraw może być dla naszych rodaków szokujące.

Typową masala chai uzyskamy z dwóch łyżek herbaty, czterech łyżeczek cukru lub miodu (jak widać – nie jest to napój przesadnie dietetyczny) oraz przypraw. Z tych ostatnich będziemy potrzebować łyżeczki cynamonu, po pół łyżeczki: kardamonu, imbiru i gałki muszkatołowej oraz kilku goździków i jednej gwiazdki anyżu. Wszystkie składniki – za wyjątkiem herbaty i miodu lub cukru – gotujemy w niewielkim naczyniu. Po doprowadzeniu składników do wrzenia kontynuujemy gotowanie przez ok. 10 minut, po czym dosypujemy herbatę i parzymy całość przez około 5 minut. Po tym czasie przecedzamy napój przez sitko, studzimy i słodzimy miodem lub cukrem (najlepiej sprawdza się brązowy).

Rooibos z mlekiem – dziwny napój z południa Afryki

Herbata rooibos, powszechnie dostępna w naszych sklepach, herbatą jest w zasadzie tylko z nazwy – zasadniczą częścią mieszanki jest bowiem ostrokrzew. Roślina ta, o podobnych do herbaty właściwościach, powszechnie występuje na południu Afryki. Jej zastosowanie nie ogranicza się do przyrządzania napoju w typowo herbacianym stylu – ostatnio modne staje się picie rooibos z mlekiem.

Możliwe jest na przykład przykład użycie do tego ekspresu do kawy – uzyskujemy wówczas przyjemny w smaku napój herbaciano-mleczny. Inną opcją jest też zastosowanie ostrokrzewu w torebkach.  W takiej wersji można użyć dodatków smakowych: wanilii i cynamonu.

Herbata rooibos w podobnym wydaniu nie jest jeszcze tak powszechna, jak kakao czy gorąca czekolada z mlekiem, jednak jej popularność wzrasta. Moda ta, zapoczątkowana w RPA, dociera powoli również i do nas.

Warto niewątpliwie spróbować napoju tego typu – z pewnością urozmaici naszą dietę, a jego podanie podczas spotkania towarzyskiego stanie się tematem wielu rozmów pomiędzy zaproszonymi osobami.

 


Artykuł sponsorowany