Jak liczyć odsetki w kredycie?
2023-06-01W dzisiejszych czasach wielu ludzi korzysta z możliwości, jaką jest kredyt. Niestety nie stać nas, na przykład na kupno domu czy wymarzonego samochodu. Oszczędzanie zajmuje wiele lat i często okazuje się niewystarczające. Zaciągając kredyt, powinniśmy liczyć się z tym, że ostatecznie zapłacimy większą kwotę, niż ta, na jaką się umawialiśmy. Do kredytu doliczane są odsetki, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób liczyć te odsetki.
Czym są odsetki w kredycie?
Wiele ludzi bierze kredyt, jednakże nie zawsze wiedzą, że wiąże się to z odsetkami lub nie zdają sobie sprawy z ich wysokości. Owe odsetki to jedna ze standardowych opłat związanych z kredytem. Najprościej mówiąc, odsetki to kwota, jaką zarabia bank z tytułu naszego kredytu. Dobrze jest znać ich wysokość w momencie podpisywania umowy z bankiem, lecz też zasadę ich działania. Znając cały ten proces, będziemy w stanie oszacować, jaka będzie ostateczna kwota, którą zapłacimy za kredyt.
Oczywiście odsetki nie są jednakowe, a na ich wysokość ma wpływ wiele czynników. Przede wszystkim kluczowy jest tu rodzaj kredytu oraz to, na jak wiele lat go zaciągamy. Korzystniej jest wziąć kredyt na jak najmniej lat, ponieważ im dłuższy on jest, tym odsetki są wyższe. Odsetki liczone są w procentach, dlatego im większą kwotę pożyczyliśmy, tym odsetki także wzrastają. Na wysokość odsetek mają wpływ też stopy procentowe. Jeśli są one podnoszone, automatyczne rosną odsetki, a co za tym idzie wysokość naszej raty miesięcznej za kredyt. Dlatego powinniśmy mieć na uwadze wszystkie te czynniki, jeśli już decydujemy się na wzięcie kredytu. Będzie to miało znaczny wpływ na ostateczną kwotę do zapłaty.
Jak liczyć odsetki w kredycie?
Odsetki to najważniejszy koszt kredytu, który uzależniony jest od oprocentowania. Warto zatem znaleźć bank, który oferuje najniższe roczne oprocentowanie kredytowe. Roczne, ponieważ rozlicza się je w stosunku rocznym, natomiast raty płacone są co miesiąc. Bank co miesiąc sprawdza, ile kredytu zostało już spłacone, a ile jeszcze pozostało. Od kwoty, która pozostała naliczane są odsetki, jednakże koszt ten ulega lekkiej zmianie ze względu na konkretny miesiąc. Jeśli ma on 31 dni, zapłacimy więcej, natomiast w miesiącu takim jak luty, który jest krótszy, zapłacimy mniej.
Jeśli wybierzemy raty stałe, kwota będzie miała charakter stały i składać się będzie z odsetek i kapitału. W praktyce oznacza to, że każdego miesiąca będziemy płacić identyczną ratę. Jest to dobre rozwiązanie, które sprawi, że nie będziemy musieli się martwić, jaka rata nas czeka w kolejnym miesiącu. Można zdecydować się też na raty malejące. Wówczas kwota odsetek zostanie doliczona do kapitału. W związku z tym z czasem wysokość rat będzie maleć.
Wielu ludzi zastanawia się, jak liczy się odsetki w kredycie. Nie jest to jednak bardzo skomplikowane. Bank przemnaża kwotę kapitału przez wysokość oprocentowania i ilość dni w bieżącym miesiącu, a na końcu dzieli to przez liczbę dni w roku. Bank przyjmuje z reguły, że rok ma 365 dni. Dobrze jest także wyliczyć to sobie samemu, aby wiedzieć, na co się piszemy.
Robert Makowski
Zobacz też:
Żaden bank tego nie zdradzi…
Niektóre banki powoli wprowadzają prostsze umowy kredytowe i dobrze