Dochód pasywny – czy jest to sposób na szczęśliwe życie?
2023-05-16W zabieganym współczesnym świecie sposób na szczęśliwe – a przede wszystkim spokojne – życie to cel, który jest priorytetem dla wielu ludzi… nawet jeśli nie każdy się do tego przyznaje. Nie będzie chyba zbyt górnolotnym stwierdzenie, że spokój i niezależność w życiu to święty Graal.
Nie powinno zatem nas dziwić, że koncepcją, która z każdym rokiem wzbudza coraz większe zainteresowanie osób w różnym wieku, jest zapewniene sobie dochodu pasywnego. Dochód pasywny – czy jest to dobry sposób na szczęśliwe życie? A przede wszystkim – jak można sobie stworzyć dochód pasywny?
Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znajdziesz w naszym artykule. Kto wie, być może tekst, który właśnie czytasz, będzie dla Ciebie początkiem krętej, ale obiecującej drogi do finansowej szczęśliwości? Kiedyś na pewno się o tym przekonasz. Powodzenia!
Dochód pasywny – co to jest? Podstawowe informacje
Dochód pasywny to pojęcie, którego definicję możemy łatwo znaleźć w sieci. Ale zanim sami wyjaśnimy, co oznacza ten termin, zaprezentujemy Ci odpowiedź udzieloną nam przez ChatGPT:
„Dochód pasywny to dochód, który jest generowany bez konieczności aktywnego zaangażowania się w pracę. Jest to rodzaj dochodu, który płynie regularnie, niezależnie od naszego bezpośredniego wysiłku. Przykłady dochodu pasywnego to zyski z inwestycji, np. dywidendy z akcji czy odsetki z obligacji, dochody z wynajmu nieruchomości, tantiemy z praw autorskich czy dochody generowane przez biznesy lub projekty, które działają bez naszej stałej interwencji. Dochód pasywny może zapewnić finansową stabilność i wolność, ponieważ nie musimy poświęcać każdej chwili na pracę. Jednak osiągnięcie dochodu pasywnego często wymaga inwestycji początkowej w czas, pieniądze lub wysiłek, aby zbudować i utrzymać odpowiednie źródła generujące ten dochód”
No cóż… odpowiedź, którą otrzymaliśmy, z pewnością wymaga solidnej korekty/redakcji – powodem jest przede wszystkim nagromadzenie powtórzeń (ze słowem „dochód” na czele). Tak czy inaczej, w odpowiedzi ChatGPT uchwycono sens tego, czym jest dochód pasywny. Rozumie się przez to takie wpływy, których uzyskanie nie wymaga od Ciebie pracy. Oznacza to zatem, że możemy zarabiać pieniądze nawet wówczas, gdy nie angażujemy naszego czasu oraz wysiłku. Czyż to nie piękne? Jeśli weźmiemy pod uwagę, że aby:
- otrzymać wypłatę od pracodawcy, musimy przepracować cały miesiąc,
- wypracować zysk firmowy, powinniśmy w odpowiedni sposób zarządzać pracownikami oraz majątkiem przedsiębiorstwa,
okazuje się, że zarabianie pieniędzy nie jest tak przyjemne, jak mogłoby się niektórym wydawać (co innego, jeśli chodzi o wydawanie J). Ba, żeby otrzymać stypendium, trzeba osiągać bardzo dobre wyniki w nauce. A zatem, jak widać, pieniądze nie przychodzą bez wysiłku.
Inaczej wygląda sytuacja w przypadku dochodu pasywnego. Takie rozwiązanie oferuje nam bowiem wiele potencjalnych korzyści. Przede wszystkim, dochód pasywny oznacza swobodę finansową – nie jesteśmy już wówczas ograniczeni do zarabiania pieniędzy w tradycyjny, konwencjonalny sposób, który opiera się na wymianie czasu na wynagrodzenie.
Warto wiedzieć
Dochód pasywny sprawia, że możemy zyskać większą kontrolę nad naszym życiem, a także zredukować stres związany z codzienną walką o utrzymanie finansowe czy rozwój kariery zawodowej. Tak rozumiany dochód pasywny to klucz do zdobycia finansowego bezpieczeństwa i spokoju. |
Dochód pasywny… czyli jaki?
Napisaliśmy Ci już kilka zdań na temat tego, czym jest dochód pasywny. Wyjaśnienia te mówią wiele na temat sensu opisywanej idei… ale jeśli nie interesujesz się finansami, opisy te zapewne brzmią dość enigmatycznie, żeby nie powiedzieć – niezrozumiale.
Rysunek 1. Dochód pasywny to przypływ gotówki, który nie wymaga od nas ponoszenia wysiłku
Skąd mogą brać się zyski pasywne? Cóż, jak się okazuje, takie dochody mogą pochodzić z różnych źródeł, a my przedstawimy Ci niektóre spośród nich:
- obligacje – obligacje to tzw. dłużne papiery wartościowe. Ich istota jest bardzo prosta: kupujesz obligacje przedsiębiorstwa (o. korporacyjne) lub państwa (ob. skarbowe), a w zamian za to otrzymujesz odsetki naliczane jako procent od zainwestowanego w ten sposób kapitału. Nie musisz robić absolutnie nic, by otrzymać dochody z tego tytułu. Inwestowanie kapitału w taki sposób nie wymaga śledzenia kursu, jak ma to miejsce w przypadku akcji czy walut. Ot, kupujesz obligacje, otrzymujesz odsetki, a w ustalonym wcześniej okresie (najczęściej kilkuletnim) odzyskujesz także kwotę bazową. Wygodne, prawda?
- nieruchomości – mieszkania lub lokale firmowe na wynajem to rozwiązanie, które w ostatnich latach zdobyło w naszym kraju ogromne zainteresowanie (zdaniem przeciwników zainteresowanie to przełożyło się na wzrost cen nieruchomości, ale jest to temat na zupełnie inną historię…). Inwestycja w nieruchomość może być świetnym sposobem na dochód pasywny. Jeśli lokator okaże się bezproblemowy, pozostanie Ci jedynie odwiedzać lokal raz na jakiś czas, by sprawdzić jego stan techniczny. Nie musisz nawet odbierać wówczas czynszu, ponieważ w 2023 roku coraz częściej dokonuje się przelewów online,
- akcje spółek dywidendowych – akcje to papiery wartościowe, których posiadanie oznacza, że stajesz się współwłaścicielem danego przedsiębiorstwa (spółki akcyjnej/giełdowej). Jest tak nawet w sytuacji, gdy kupisz jedną akcję; jesteś wprawdzie w takiej sytuacji jednym spośród wielu tysięcy akcjonariuszy, ale jednak jesteś. Zarabianie na akcjach może odbywać się na jeden z dwóch sposobów:
- kupno akcji po niższej cenie i sprzedaż po wyższym kursie – różnica ta dodatkowo powinna pokrywać koszty prowizji, które banki mają w zwyczaju pobierać,
- pobieranie dywidendy – część spółek, aby wzbudzić zainteresowanie inwestorów, decyduje się na wypłatę dywidendy, czyli części zysku przeznaczonej dla udziałowców (akcjonariuszy).
Wyżej wymienione rozwiązania to tylko niektóre spośród wszystkich sposobów na to, jak osiągnąć dochód pasywny. Nie będziemy opisywać pozostałych możliwych rozwiązań – nie chcemy się bowiem skupiać na tym, czym jest dochód pasywny. Interesuje nas raczej to, jak zyski pasywne mogą wpłynąć na Twoje życie.
Rysunek 2. Dochód pasywny może pochodzić np. z odsetek od obligacji czy dywidendy dla akcjonariuszy
Dochód pasywny – szansa na szczęśliwe życie?
Nie trzeba wiele rozwodzić się nad tym, jakie korzyści daje dochód pasywny.
Dochód pasywny jest w stanie otworzyć wielu z nas drogę do realizacji życiowych pasji oraz marzeń. Łatwo można to sobie wyobrazić: dzięki zyskom pasywnym zyskujemy dodatkowe, regularne źródło dochodu; jeśli dodamy do tego fakt, że osiąganie zysków z tego tytułu nie wymaga doglądania (w przypadku pracy zawodowej czy prowadzenia działalności biznesowej jest to nie do pomyślenia!), możemy skupić się na tym, co nas po prostu pasjonuje.
Jeśli będziesz otrzymywać dochody pasywne na odpowiednim poziomie, pozwoli Ci to na przykład na:
- rozwijanie własnych pasji,
- podróżowanie,
- spędzanie większych ilości czasu z rodziną oraz przyjaciółmi,
- angażowanie się w działalność typu non-profit, wolontariat czy działalność charytatywną.
Krótko mówiąc, dochód pasywny może skutecznie przyczynić się do wzrostu satysfakcji z życia.
Warto wiedzieć!
Dochód pasywny to dobry sposób na to, by odnaleźć spokój w życiu. |
Dochód pasywny – nie taki świetny, jak go malują?
Można znaleźć w sieci wiele pozytywnych opinii na temat tego, jak dochód pasywny zmieni nasze życie. Wiele dobrego na ten temat piszą osoby na forach internetowych, wpisach znanych blogerów czy influencerów/YouTuberów.
Rzeczywiście, wydaje się, że tak właśnie jest – chyba każdy woli wypocząć w piękny słoneczny dzień niż wstawać z samego rana tylko po to, by móc pędzić w pośpiechu jechać do pracy, znosić tam humory szefa, współpracowników czy klientów…
Czy oznacza to jednak, że możemy mówić o dochodzie pasywnym w samych superlatywach? Niekoniecznie – trzeba bowiem pamiętać o pewnych słabościach. Z jednej strony dochód pasywny oznacza, że nie musisz już poświęcać czasu na zarabianie pieniędzy… ale nie oznacza to, że nie musisz w ogóle ponosić żadnego wysiłku. Przykładowo, w przypadku nieruchomości trzeba regularnie sprawdzać, w jakim stanie technicznym jest dany lokal, a przede wszystkim – czy lokatorzy wywiązują się ze swoich obowiązków w zakresie czynszu.
Podobnie wygląda sytuacja w przypadku akcji spółek dywidendowych. Miło jest otrzymywać dywidendę, ale oprócz tego warto regularnie analizować notowania papierów wartościowych. Jeśli dokonasz złego wyboru lub sytuacja na rynku ulegnie pogorszeniu, może się okazać, że nie będziesz w stanie wypłacić kapitału bez dużych strat.
To jeszcze nie wszystko, ponieważ trzeba pamiętać również o innym zagrożeniu – co ważne, nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Aby się o tym przekonać, wystarczy zapoznać się np. z filmikami zamieszczanymi na YouTube, na których opowiada się o zaletach i wadach życia z dochodu pasywnego (jednym z YouTuberów, którzy zwracają uwagę na blaski i cienie, jest Kuba Midel). O co dokładnie nam chodzi?
Odpowiedź jest prosta: słowo-klucz to motywacja. Jeśli zaczniesz osiągać dochód pasywny pozwalający na spokojne życie, jesteśmy niemal stuprocentowo pewni, że doprowadzi to do spadku motywacji w dłuższej perspektywie. Spokojny o własne dochody, przestaniesz się kształcić i rozwijać. A co, jeśli z różnych powodów stracisz źródło dochodu pasywnego i zostaniesz zmuszony do pójścia na etat? Zdaniem niektórych życie bez konieczności pracy i stawiania czoła wyzwaniom to… życie bez celu.
Autor: Emil Zelma
Ciekawe spojrzenie na to
taki dochod to jednak chyba same zalety