Jakie oświetlenie zużywa najmniej prądu
2022-08-17
Wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie koszty związane z energią elektryczną będą rosły. W związku z tym coraz więcej osób zastanawia się, w jaki sposób sprawić, by zużywać mniej prądu. Można na to wpłynąć poprzez odpowiedni dobór oświetlenia w domu. Dzięki zapoznaniu się z tematem da się sprawić, że wydatki na oświetlenie mogą spaść. Do tego energooszczędne rozwiązania są również ekologiczne. Jak więc sprawić, by oświetlenie zużywało mniej prądu?
Jak łatwo obliczyć zużywaną energię elektryczną?
Wiele osób zastanawia się jak obliczyć to, ile energii zużywa oświetlenie w domu. Takie wyliczenia pomogą jasno stwierdzić, czy to już czas na zmianę źródeł światła. W tym celu wystarczy zamienić moc żarówki wyrażoną w watach (W) na kilowaty (kW). W tym celu pomoże wzór:
1 Wat (W) = 0,001 Kilowat (kW)
Uzyskaną wartość należy zamienić na kWh. Jest to jednostka, która może być kojarzona z faktur za prąd.
1 kW x 1 h = kWh
Teraz uzyskany wynik wystarczy pomnożyć przez stawkę za prąd, która znajduje się na naszej fakturze i gotowe. Trzeba jednak pamiętać, że czas korzystania z oświetlenia często jest dość trudny do określenia. Dzieje się tak ze względu na to, że np. światło w łazience włączane jest wielokrotnie na dosłownie kilka minut. Nawet orientacyjne wyliczenia mogą powiedzieć już dość sporo i pomogą wybrać najlepsze oświetlenie do naszego domu lub mieszkania.
Jakie żarówki wybierać?
Źródłem światła jest zazwyczaj żarówka. Jednak ich ilość na sklepowych półkach jest ogromna. Zazwyczaj nie opłaca się więc wybierać najtańszej. Wtedy można co prawda zaoszczędzić przy kasie, ale najczęściej taki wybór będzie odczuwalny na rachunku za prąd. Czym więc cechują się konkretne rodzaje żarówek?
Klasyczne żarówki
Najczęściej mają one kulisty kształt. Jeszcze kilkanaście lat temu były jedynym wyborem. Niestety korzystanie z nich generuje spore zużycie energii, ponieważ jej część skupiona jest na ogrzaniu znajdującego się wewnątrz żarnika. Kupując taki rodzaj żarówki można spodziewać się, że będzie ona działać przez około 1 000 godzin. Zastanawiając się, czy to dużo trzeba pamiętać, że oświetlenie nie będzie włączone przez cały dzień.
Żarówki energooszczędne
Produkty o tej kuszącej nazwie są droższe niż te tradycyjne. Korzystając z nich mądrze da się zaoszczędzić trochę pieniędzy. Żeby tak się jednak stało warto wiedzieć, że podczas pierwszych kilku sekund po włączeniu żarówka energooszczędna potrzebuje sporo energii do nagrzania się. W związku z tym korzystając z niej tylko przez kilka sekund łatwo jest doprowadzić do sytuacji, w której zużycie prądu wzrośnie. Przeglądając różne żarówki w sklepie można spotkać się z różną ich żywotnością, która na ogół sięga przedziału od 8 000 do 10 000 godzin. Zużycie energii podczas tradycyjnego korzystania zmniejsza się około czterokrotnie w stosunku do zwykłych żarówek.
Żarówki LED
Żarówki LED są coraz bardziej popularne i dziś da się je spotkać w wielu miejscach. Technologia LED sprawia, że światło jest bardzo mocne. Fani nowinek mogą czuć się zachwyceni, ponieważ do droższych egzemplarzy czasami dokładany jest pilot, który pozwala zdalnie sterować oświetleniem. Zaletą jest żywotność, która osiąga od 20 000 do czasem nawet 50 000 godzin. Opłacalność stosowania żarówek LED jest spora ze względu na to, że jedna sztuka czasem może zastąpić kilka klasycznych egzemplarzy.
Jak dopasować oświetlenie?
Rodzaj oraz moc żarówek warto dostosować do swoich potrzeb. Dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie kilku źródeł światła niż jednego o większej mocy. Dzięki temu można włączyć oświetlenie tylko w konkretnym sektorze danego pomieszczenia, przez co zużycie prądu jest mniejsze. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest możliwość stworzenia bardziej przytulnego pomieszczenia.
W każdym domu są takie miejsca, gdzie światło zapalane jest dosłownie na chwilę. Idealnym rozwiązaniem będzie wtedy zastosowanie żarówek LED, które generują zdecydowanie mniej prądu niż energooszczędne egzemplarze. Do tego taka żarówka zdecydowanie skuteczniej oświetli newralgiczne, zaciemnione miejsca.
Kupując żarówki zazwyczaj warto spojrzeć nieco szerzej niż tylko na kwotę do zapłaty, która znajdzie się na paragonie. W przypadku oświetlenia oszczędność w dniu zakupu wiąże się z większymi wydatkami w przyszłości związanymi z zużyciem prądu. Niektóre żarówki kosztują więcej również ze względu na jakość wykonania. W tym przypadku nie opłaca się oszczędzać na zakupie.
Przede wszystkim warto jednak doceniać możliwość korzystania z naturalnego światła. Oczywiście takie rozwiązanie nie zawsze jest możliwe, ale gdy już tak jest pozwoli ono na oszczędność pieniędzy oraz na zadbanie o zdrowie naszych oczu.
Autor: Dawid Kałuża
Zobacz też:
Biorąc pod uwagę te ceny za prąd to i tak trudno coś będzie zaoszczędzić ale dzięki
ostatnio zamieniłem wszystkie żarówki w domu na led i teraz wystarczy, że zapalę jedną w pokoju i świeci się bardzo jasno. polecam!!!