Jak wyleczyć próchnicę bez dentysty?

Jak wyleczyć próchnicę bez dentysty?

19 sierpnia, 2022 0 przez Dawid

 

Próchnica to jedna z najczęściej występujących chorób zębów. Jednak wiele osób na samą myśl o wizycie u dentysty czuje stres. Dlatego coraz popularniejsze staje się poszukiwanie domowych sposobów na zwalczenie próchnicy. Takie alternatywne metody nieraz są nie mniej skuteczne niż te stosowane przez stomatologów. Pora przyjrzeć się temu, jak sprawić, by próchnica została pokonana bez wizyty u specjalisty.

Jak powstaje próchnica?

Próchnica powstaje dzięki bakteriom. Żywią się one resztkami jedzenia, a szczególnie cukrami. Odżywione bakterie wytwarzają kwas, który atakuje zęby i z czasem może dostaje się on do ich wnętrza. Powoduje to nadwrażliwość na ciepłe i zimne napoje i jedzenie oraz ból. Te objawy mogą jednak wystąpić dość późno.

Występującą próchnicę da się łatwo rozpoznać po widocznym osadzie, który pojawia się na zębach. Początkowo są to białe, ale zauważalne plamy, które później zmieniają kolor na brązowy. Kluczowe dla ominięcia tego problemu jest regularne mycie zębów (co najmniej dwa razy dziennie). Dzięki temu bakterie nie mogą żywić się resztkami pokarmu.

Czy próchnicę dla się wyleczyć samodzielnie?

W przypadku wystąpienia próchnicy trudno jest odradzać wizytę u stomatologa. Cykliczne wizyty u specjalisty zawsze mogą pozwolić szybciej zdiagnozować problem, co daje szansę na bezbolesne wyleczenie. Jeśli ktoś jednak panicznie boi się dentysty lepszym rozwiązaniem będzie spróbowanie domowych sposobów niż niepodejmowanie żadnych działań.

Trzeba pamiętać, że warto brać pod uwagę tylko takie działania, które nie spowodują większych szkód na zdrowiu. Na szczęście znajduje się wiele takich metod.

Płukanka solna na początek

Przed podjęciem decyzji o sposobie leczenia nie warto czekać i można niemal od razu zastosować bezpieczne płukanki solne. W tym celu wystarczy wymieszać łyżeczkę soli w wodzie i gotowym roztworem przepłukać jamę ustną. Dzięki kilkukrotnemu powtórzeniu tego prostego zabiegu da się przyczynić do powstrzymania rozwoju nowych bakterii.

Przeczytaj także:  Zadbaj o rozwój swojego dziecka odpowiednimi zabawkami

Zastosowanie olejku goździkowego

W przypadku rozwijającej się próchnicy z pomocą może przyjść olejek goździkowy. Jest to produkt, który można kupić aptekach oraz w dobrze wyposażonych drogeriach. Jest on znany z działania przeciwbólowego oraz przeciwzapalnego. Goździki dobrze radzą sobie również z bakteriami. Dla łatwiejszego rozprowadzenia niewielką ilość olejku należy zmieszać z olejem roślinnym (np. popularnym w kuchni słonecznikowym lub rzepakowym). Po tym wystarczy posmarować chore miejsca. Zastosowanie goździka powinno spowolnić rozwój bakterii.

Kojąca szałwia lub rumianek

Zioła typu szałwia oraz rumianek są popularne w kuchni i niejedna osoba posiada je w szufladzie z herbatą. Ich działanie jest co prawda krótkotrwałe, ale może przynieść ulgę. Oba te zioła działają przeciwzapalnie. Poza tym jest to jedna z bardziej bezpiecznych metod leczenia próchnicy, bo szałwia i rumianek są bardzo łagodne.

Czy istnieje preparat na próchnicę?

Powstrzymać skutki powstania próchnicy pomogą płyny na bazie naturalnych składników. Jednym z nich jest popularny Dentosept. Działa on przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Ma on w swoim składzie głównie zioła, więc jest w pełni bezpieczny. Trzeba jednak pamiętać, że tylko częste stosowanie może przynieść skutek. Przed użyciem należy stworzyć specjalny roztwór z pomocą wody.

Stosować można również żele, które polecane są dla dzieci i niemowląt. Specjalnie przygotowany skład dla najmłodszych zapewni łagodne działanie. Dodatkowo tego typu produkty pomogą pokonać ból nawet na kilka godzin.

Specjalistyczne bezbolesne zabiegi

Dla osób, które boją się bólu związanego z wizytą u stomatologa dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie metody laserowej. Dodatkowo pacjent nie będzie musiał też zmagać się ze stresem, który jest powodowany odgłosami działania tradycyjnego wiertła. Trzeba jednak mieć na uwadze, że laserem trudno będzie dotrzeć do ubytków schowanych w koronie zęba. Laserowe usuwanie próchnicy nie należy również do najtańszych zabiegów.

Przeczytaj także:  Oszczędzanie

Czy domowe metody leczenia próchnicy mogą być skuteczne?

Skuteczność wyżej opisanych metod zależy w dużej mierze od tego, jak długo rozwija się próchnica na zębach. Na początkowym stadium wiele mogą zdziałać sposoby oparte na ziołach, które są łagodne, ale na tyle skuteczne, by wyleczyć nowopowstałe zmiany na zębach.

Pomimo strachu przed dentystą warto omówić ze specjalistą sposób leczenia. Lekarze bazują na większej wiedzy niż pacjenci. Dodatkowo samodzielnie trudno jest określić etap rozwoju próchnicy. Niezależnie od tego w dalszym ciągu należy skrupulatnie dbać o czystość zębów poprzez regularne szczotkowanie, które pozwoli uniknąć problemu w przyszłości.

 

Autor: Dawid Kałuża