Jak dobrać oświetlenie do łazienki?

Jak dobrać oświetlenie do łazienki?

11 stycznia, 2023 0 przez Dawid

Oświetlenie zamontowane w łazience znacznie wpływa na komfort podczas przebywania w niej. Brak dostępu do światła dziennego nie musi być znacznym utrudnieniem. Funkcjonalność łazienki dzięki odpowiedniemu dobraniu oświetlenia może się nawet zwiększyć. Jak więc sprawić, by zarówno poranny prysznic, jak i wieczorna kąpiel sprawiały przyjemność?

Jakie powinno być oświetlenie główne?

Na początku warto zastanowić się jak będzie wyglądać główne źródło światła. To ono jest najczęściej użytkowane podczas podstawowych czynności w łazience. Może to być np. lampa albo kilka punktów rozmieszczonych na suficie. Oświetlenie podsufitowe jest częstym wyborem ze względu na oszczędność miejsca.

Posiadając wysoko zawieszony sufit można zdecydować się na lampę wiszącą. Będzie ona dodatkową ozdobą, która nada łazience wyrazu. Nie jest to natomiast polecane w bardziej typowych mieszkaniach, gdzie odległość do sufitu jest mała. W takiej sytuacji lampa wisząca optycznie zmniejszy łazienkę oraz może przeszkadzać podczas codziennych czynności.

Co to jest oświetlenie funkcyjne?

Doradcy w sklepach często przypominają o dobraniu tzw. oświetlenia funkcyjnego. To bardzo ważny element, ponieważ zwiększa wygodę podczas czynności wykonywanych na co dzień w łazience jak np. golenie, mycie zębów itd. Tego typu źródło światła zazwyczaj montuje się obok lustra oraz zlewu. Ważne, by padające światło było podobne jak te naturalne.

Popularnym wyborem są kinkiety łazienkowe. Są to specjalne lampy, które mogą być zawieszone na ścianie. Ich duży wybór można znaleźć w sofario.com. Kinkiet z łatwością da się umieścić np. nad lustrem. Najczęściej dobrym pomysłem jest umieszczenie dwóch lampek. Dzięki temu światło będzie rozprzestrzeniać się równomiernie. Najważniejszą zasadą, o której warto pamiętać to nie instalowanie oświetlenia naprzeciwko lustra. Da to efekt odwrotny do zamierzonego.

Czy oświetlenie może być dekoracją?

Każdą łazienkę da się przyozdobić za pomocą oświetlenia. W pomieszczeniach z zastosowanym nowoczesnym stylem doskonale sprawdzą się lampy LED. Zwrócą one szczególną uwagę na elementy, które znajdują się niedaleko źródła światła. Taśmy LED świetnie sprawdzą się w okolicy wanny. Długa kąpiel po ciężkim dniu może stać się dzięki temu jeszcze bardziej przyjemna. Dla osób, które poszukują oryginalnego wystroju dobrze sprawdzą się lampy sufitowe, które są bogate w ozdoby. Może to być idealny dodatek do mieszkania urządzonego w stylu glamour.

Przeczytaj także:  Jak w ekologiczny sposób urządzić pokój dziecka?

Jak zadbać o bezpieczeństwo?

Łazienka to miejsce, które jest szczególnie narażone na wilgoć. Trzeba o tym pamiętać decydując się na konkretne oświetlenie. Przed zakupem warto zapoznać się z poziomem szczelności danego modelu. Jest ono oznaczone jako IP. Im ten wskaźnik wyższy, tym lepiej. Minimalna wartość szczelności dla oświetlenia łazienkowego to IP 44.