Jak ułatwić sobie codzienne zasypianie?
2022-09-09
Trudności w zasypianiu to coraz częstszy problem. Dotyka on zarówno osoby w wieku dojrzałym, jak i młodszych ludzi, a czasem także nastolatków. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele, a dynamiczny tryb życia oraz stres z pewnością nie pomagają w wypoczynku. Zastanawiasz się, jak ułatwić sobie codzienne zasypianie? Jeśli tak, to zapoznaj się z przygotowanym przez nas tekstem. Miłej lektury!
Trudności w zasypianiu – jakie mogą być powody?
Katalog przyczyn, które utrudniają prawidłowe zasypianie, jest bardzo szeroki. Do czynników, które mogą przekładać się na chroniczną bezsenność, zalicza się na przykład:
- utrzymujące się uczucie stresu – stan napięcia jest postrzegany jako jeden z najczęstszych czynników powodujących problemy z zasypianiem,
- używanie smartfona, komputera, tableta czy TV bezpośrednio przed położeniem się do łóżka. Taki stan rzeczy wynika stąd, że ekrany urządzeń elektronicznych emitują tzw. niebieskie światło. Jeśli człowiek jest wystawiony na działanie takiego światła co najmniej przez kilkadziesiąt minut, mózg ludzki zaczyna traktować taki stan jako oznakę pory dziennej. W efekcie przestawienie się na tryb nocny będzie bardzo trudne,
- nieregularne godziny snu,
- brak wysiłku fizycznego,
oraz wiele innych.
Trudności w zasypianiu to dość powszechne zjawisko. Na szczęście istnieją sposoby działania, które pomagają zniwelować ten problem.
Czego nie robić przed zaśnięciem – przede wszystkim nie denerwować się!
Zanim przejdziemy do sposobów na przezwyciężenie problemów ze snem, warto pamiętać o pewnej istotnej kwestii. Przede wszystkim, nie należy się denerwować. Stresowanie się trudnościami w zasypianiu działa jak samospełniająca się przepowiednia: im silniejsze jest zdenerwowanie z powodu bezsenności, tym większe napięcie odczuwa nasz organizm. Tymczasem, jak już wspomniano, stres jest jednym z głównych czynników utrudniających zdrowy, mocny sen.
Jaki zapobiec problemom z zasypianiem? Garść sprawdzonych metod
Nie istnieje optymalny, stuprocentowo skuteczny sposób na to, jak poradzić sobie z trudnościami w zasypianiu. Oczywiście, nie oznacza to jeszcze, że pozbycie się problemu nie jest możliwe. Wręcz przeciwnie – poniżej zostały przedstawione przykładowe sposoby działania:
- stosowanie metody znanej jako 4-7-8,
- unikanie ciężkostrawnych dań tuż przed snem,
- zażywanie leków nasennych oraz ziół ułatwiających zasypianie.
Stosowanie metody znanej jako 4-7-8
Istota metody 4-7-8 jest bardzo prosta. Polega ona na powtarzaniu cyklu: 4 sekundy wciągania powietrza, utrzymanie powietrza w płucach przez 7 sekund oraz wypuszczanie go przez 8 sekund. Dlaczego jest to skuteczna metoda? Istniejący stan rzeczy wynika przede wszystkim, iż zdaniem specjalistów (w tym m.in. lekarzy) takie działanie, jeśli powtarzamy je przez kilka sekund, sprawi, że serce będzie bić wolniej, co powinno przyspieszyć nadejście uczucia odprężenia… a stąd do snu jest już bardzo niedaleka droga.
Unikanie ciężkostrawnych dań tuż przed snem
Częstym błędem popełnianym przez osoby, które mają problemy z zasypianiem, jest spożywanie ciężkostrawnych posiłków o późnej porze. Tłuste mięso, produkty zawierające duże ilości węglowodanów czy słodycze to produkty, których raczej nie powinno się spożywać przed snem.
Z drugiej strony niedobrym działaniem jest także druga skrajność, tzn. całkowite unikanie jedzenia przed pójściem spać. Jeżeli organizm odczuwa głód, może to spowodować niepotrzebny stres, a sen będzie płytki. Optymalnym rozwiązaniem jest kompromis, tzn. spożywanie lekkostrawnych posiłków. (orzechy, jabłka, pomidory, jajka).
Zażywanie leków nasennych oraz ziół ułatwiających zasypianie
Często stosowanym sposobem działania, które ma za zadanie ułatwić zasypianie, jest regularne stosowanie wywarów przygotowanych na bazie ziół. Do rozwiązań w tej kategorii należą np. napary na bazie melisy, mięty czy dziurawca. W przypadku wyboru tej metody działania kluczem do sukcesu jest regularność. Zaleca się aplikowanie wywarów przez okres wynoszący co najmniej trzy-cztery tygodnie (oczywiście, częstotliwość spożywania wywarów ziołowych jest uzależniona od konkretnego specyfiku).
Niektórzy sięgają po bardziej radykalne metody, tzn. leki na bezsenność. Do popularności tego sposobu działania przyczynia się przede wszystkim fakt, że niektóre z medykamentów są dostępne w aptekach bez recepty. Trzeba być jednak uważnym! Lekarstwa mogą krótkoterminowo pomóc w pozbyciu się problemu, ale jeśli chcesz je regularnie stosować, zalecane jest odbycie konsultacji z lekarzem.
Problemy z zasypianiem. Podsumowanie
Jak widzisz, istnieją różne sposoby na to, jak można poradzić sobie z problemami w zasypianiu. Regularnie i właściwie stosowane, metody te pozwalają na pozbycie się problemu raz na zawsze. Z drugiej jednak strony trzeba mieć na uwadze, że bezsenność – szczególnie jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas i towarzyszą jej na przykład takie objawy jak ból głowy – może w rzeczywistości być symptomem poważniejszego schorzenia.
Autor: Emil Zelma
Zobacz też:
Mi pomogło niejedzenie na wieczór.
Najgorzej jak ktoś jeszcze ma problem z chrapaniem…