Po czym poznać, że podobam się kobiecie?

Po czym poznać, że podobam się kobiecie?

10 września, 2022 0 przez Dawid

Jednym ze stereotypów jest podejście, zgodnie z którym zrozumienie kobiety jest niezwykle trudne. Być może jest w tym stwierdzeniu nieco prawdy. Taki stan rzeczy nie oznacza jednak, że rozpoznanie tego, jakie kobieta ma intencje, nie jest możliwe. Bardzo pomocna w tym zakresie jest mowa ciała. To, czego Panie nam powiedzą, bardzo często można wyczytać z mowy ciała. Po czym można poznać, że kobieta okazuje nam zainteresowanie? Jeśli chcesz poznać przydatne wskazówki, zapoznaj się z naszym tekstem. Miłej lektury i powodzenia!

Sygnały pokazujące, że najprawdopodobniej podobasz się kobiecie

W internecie (tzn. na forach czy portalach o tematyce lifestyle) można często znaleźć pytanie: „Po czym poznać, że podobam się kobiecie?”. Niestety, musimy Cię rozczarować: nie da się jednoznacznie stwierdzić, jakie są oznaki pokazujące, że kobieta postrzega danego mężczyznę jako potencjalnego kochanka czy partnera do długotrwałego związku. Zasadniczo jednak da się wymienić symptomy, które wedle wszelkiego prawdopodobieństwa dowodzą zainteresowania ze strony kobiety – znajdziesz je poniżej:

 • mowa ciała – jej zrozumienie to podstawa,
 • kobieta pragnie Twojego towarzystwa,
 • uśmiech to podstawa,
 • nawiązywanie kontaktu.

Mowa ciała kobiety – jej zrozumienie to podstawa

Komunikacja werbalna to ważna, ale nie jedyna część składowa komunikacji międzyludzkiej. Bardzo ważną rolę odgrywa także komunikacja niewerbalna, czasem określana również jako tzw. mowa ciała. Rozumie się przez to między innymi następujące elementy zachowania:

 • gestykulacja,
 • kontakt wzrokowy, tzn. jego utrzymywanie bądź unikanie,
 • typ makijażu – delikatny i stonowany lub bardziej wyzywający,
 • tembr głosu – przykładowo, podniesiony głos może być oznaką chęci dominowania oraz skłonności do agresji lub wręcz przeciwnie – próby zamaskowania okazywanego strachu,
 • przyjęta postawa – jak powszechnie wiadomo, założone ręce interpretuje się zazwyczaj jako postawę zamkniętą, czyli niechęć do współpracy oraz sceptycyzm.

Mowa ciała jest decydująca zarówno w życiu zawodowym (dzięki temu można rozpoznać, czy zaproszony kandydat jest pewny siebie, czy może wręcz przeciwnie – okazuje brak zdecydowania oraz niepewność), jak i osobistym.

Nie inaczej jest w przypadku relacji damsko-męskich. To właśnie dzięki mowie ciała można rozpoznać, czy podobamy się kobiecie. Widzisz, że jest ona rozluźniona, utrzymuje z Tobą kontakt wzrokowy i chętnie prowadzi rozmowę? Taka sytuacja to bardzo dobra oznaka. I odwrotnie: jeśli zauważasz, że Twoja rozmówczyni okazje znudzenie, obojętność lub nawet irytację, najprawdopodobniej niestety nie masz szans na udaną relację.

Kobieta pragnie Twojego towarzystwa

Jest to jedno z zachowań najbardziej rzucających się w oczy. Jeśli mężczyzna podoba się kobiecie, ta będzie poszukiwać okazji, by móc z nim przebywać. Zazwyczaj spróbuje ona wykorzystywać błahe preteksty, by móc znaleźć się w towarzystwie danego człowieka. Oto przykładowe sytuacje, w których można to zaobserwować:

 • siadanie w jednej ławce w szkole lub na sali wykładowej podczas uczelnianych zajęć,
 • chęć dołączenia do projektu w pracy, wspólnej prezentacji na zajęciach szkolnych itp.,
 • dołączenie do grupy znajomych, w której obraca się dany mężczyzna.

Uśmiech to podstawa

Uśmiech to uniwersalny znak pokazujący sympatię i przychylność w stosunku do drugiego człowieka. Jest to naturalne zachowanie w przypadku relacji między przyjaciółmi, rodzicem i dzieckiem, rodzeństwem, znajomymi z pracy czy nowo poznanymi osobami. Bardzo często jest on pozbawiony erotycznego oraz uczuciowego kontekstu, stanowiąc jedynie wyraz uprzejmości. Z drugiej jednak strony, jeśli kobieta uśmiecha się szeroko na Twój widok, a rozmowa z Tobą stanowi dla niej powód do zadowolenia, warto mieć się na baczności – istnieje duża szansa, że przychylne zachowania to dowód na to, że podobasz się swojej znajomej.

Nawiązywanie kontaktu

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy kobieta okazuje Ci zainteresowanie, ważnym sygnałem jest sposób, w jaki nawiązuje z Tobą kontakt. Jeśli wykazuje ona inicjatywę i zagaduje do Ciebie w wolnej chwili lub wysyła wiadomości na Facebooku itp. – jest to bardzo dobry znak. Takie zachowanie pokazuje, że kobieta sama poszukuje okazji, by móc nawiązać z Tobą kontakt i lepiej Cię poznać. Bardzo często kobieta zaczyna od drobnych, pozornie nieznaczących gestów (miłe przywitanie się, prośba o pomoc w rozwiązaniu problemu w pracy czy na uczelni), by przejść do bardziej zdecydowanych działań.

Po czym poznać, że podobam się kobiecie? Podsumowanie

Jak widzisz, istnieje wiele oznak pokazujących, że możesz podobać się kobiecie. Z drugiej jednak strony musisz mieć na uwadze, że – nawet jeśli tak jest – sympatia na początkowym etapie znajomości to jeszcze nie wszystko. Wręcz przeciwnie; do długotrwałego i stabilnego związku konieczne jest okazywanie zainteresowania, wierność, a przede wszystkim miłość oraz dopasowanie charakterów.

 

Autor: Emil Zelma

 

Zobacz też:

Komiksy: Czym są, jakie rodzaje istnieją, i gdzie je można kupić?