Kołowrotki Feederowe – Jak wybrać kołowrotek dostosowany do Twoich potrzeb?

2023-05-30 0 przez Dawid

Wędka i kołowrotek kojarzone są z podstawowymi elementami sprzętu wędkarskiego. Wystarczy jeszcze żyłka i haczyk do łowienia ryb. Tak mogłoby się wydawać, jednak rzeczywistość jest bardziej skomplikowana. Istotny jest każdy najdrobniejszy element całego zestawu. Kołowrotek to często sprzęt bardzo uniwersalny, jednak jeżeli myślimy o łowieniu większych okazów – warto dobierać go do konkretnej techniki wędkowania.

Jaki kołowrotek do feedera wybrać?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, do jakiej wędki montujesz kołowrotek. Feeder, jak każda inna metoda, dzieli się na wiele „sekcji”. Możesz wybrać delikatne łowienie pickerem, dalekie rzuty w poszukiwaniu karpi lub „metodę”. Kołowrotki method feeder nie różnią się znacząco konstrukcją od pozostałych. Jednak młynki karpiowe będą zwykle masywniejsze.

Wiele kołowrotów feederowych wyposażonych jest w wolny bieg. Jest to drugi hamulec, który uruchamiamy za pomocą specjalnej dźwigni. Pozwala to na bezpieczne odłożenie wędki na podpórki bez obaw o to, że kij zostanie wciągnięty przez większą rybę.

Preferując dalekie rzuty, zainteresują Cię inne kołowrotki. Feeder na odległościach powyżej 60-70 metrów wymaga użycia dedykowanego sprzętu. Poza dłuższym wędziskiem konieczny będzie również dedykowany młynek, który odznacza się inną konstrukcją szpuli.

Dobrym rozwiązaniem jest wybór sprawdzonych producentów. W sklepie Wielka Ryba https://wielkaryba.pl/kolowrotki-feederowe znajdziesz kołowrotki feederowe dedykowane do każdego rodzaju tej techniki.

Kołowrotki feederowe – parametry

Rozmiar kołowrotka mówi wszystko o jego wielkości. W przypadku feedera jest to zwykle od 3000 do 7000, choć bywają wyjątki. Większe młynki są cięższe, solidniejsze i przeznaczone do wędkowania mocniejszym sprzętem. Te mniejsze z kolei – do bardziej finezyjnego.

Istotnym parametrem kołowrotków feederowych jest również ich waga. Pamiętaj, że przy wędkowaniu ważne jest również wyważenie całego sprzętu! Długa wędka będzie wymagała ciężkiego kołowrotka, w przeciwnym razie będzie źle leżała w dłoni, co będzie utrudniało relaks nad wodą.

Z całą pewnością zwrócić również uwagę ma ilość łożysk. To jednak często myli, zwłaszcza początkujących wędkarzy. Więcej nie znaczy lepiej! Renomowani producenci często nawet nie podają tej informacji jako istotnej. Faktycznie – łożyska są istotne. Jednak dobór kołowrotka do feedera przez pryzmat ilości łożysk może być zgubne.

Istotne jest natomiast przełożenie. 5:1 oznacza, że jeden obrót korbki powoduje pięciokrotne obrócenie rotora. Kołowrotki feederowe przeznaczone do wędkowania w większych odległościach od brzegu, będą miały zwykle wyższe przełożenie. Pozwoli to na szybsze nawinięcie żyłki lub plecionki na szpulę.

Pojemność szpuli jest kolejnym ważnym parametrem. Warto kierować się zasadą, aby nawijać tyle żyłki/plecionki, ile potrzeba. Szpula o pojemności 200 m żyłki 0,25 mm będzie nieprzydatna w pickerze. Natomiast 100 m może być zbyt małą ilością przy wędkowaniu daleko od brzegu.

Hamulec w kołowrotku feederowym

To bardzo istotny parametr w młynkach przeznaczonych do tej metody. Kołowrotek do feedera zwykle wyposażony jest w hamulec przedni – regulowany na szpuli. Pozwala on na precyzyjne i mocne dokręcenie, choć jest mniej wygodny niż dolny.

Łowiąc „na kolanie”, nie jest konieczny wolny bieg. Jednak wędkarska rzeczywistość bywa różna. Nawet kilkuminutowe odłożenie wędki na podpórki może spowodować wciągnięcie sprzętu do wody. Dlatego też drugi hamulec to rozwiązanie bardzo wygodne zwłaszcza wtedy, kiedy w łowisku są duże i silne ryby.

 

Artykuł sponsorowany