Kurkuma — po co, czy warto stosować w kuchni?
2023-07-10Kurkuma, znana również jako szafran indyjski, to korzeń rośliny o nazwie Curcuma longa. Jest ona szeroko stosowana w kuchni i medycynie. Jej charakterystyczny, złocisty kolor i wyrazisty smak sprawiają, że jest popularnym dodatkiem do wielu potraw. Kurkuma posiada wiele korzystnych właściwości zdrowotnych.
Jakie właściwości ma kurkuma?
Kurkuma jest bogata w substancję czynną o nazwie kurkumina, która jest odpowiedzialna za większość jej korzystnych właściwości zdrowotnych. Kurkumina jest znana ze swoich silnych właściwości przeciwzapalnych i antyoksydacyjnych. Badania wykazują, że regularne spożywanie kurkumy może pomóc w łagodzeniu stanów zapalnych organizmu oraz neutralizować działanie wolnych rodników, które mogą powodować uszkodzenia komórek.
Kurkuma ma bardzo dobre właściwości:
- antybakteryjne,
- antywirusowe,
- przeciwnowotworowe.
Badania laboratoryjne sugerują, że kurkumina może hamować wzrost niektórych rodzajów komórek rakowych oraz zmniejszać ryzyko rozwoju chorób takich jak rak jelita grubego, rak piersi czy rak prostaty. Kurkuma może również wpływać na zdrowie serca. Dzieje się to poprzez obniżanie poziomu złego cholesterolu LDL i triglicerydów. Dodatkowo też przez zwiększanie poziomu dobrego cholesterolu HDL.
Czy są jakieś przeciwskazania do stosowania kurkumy??
Kurkuma jest ogólnie uważana za bezpieczny składnik spożywczy i może być stosowana przez większość osób. Jednak istnieją pewne grupy ludzi, które powinny zachować ostrożność lub skonsultować się z lekarzem przed regularnym spożywaniem kurkumy. Osoby, które mają problemy z przewodem żołądkowo-jelitowym, takie jak choroba wrzodowa, refluks żołądkowo-przełykowy czy kamica żółciowa, powinny unikać spożywania dużej ilości kurkumy Może ona bowiem nasilać objawy. Również kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed wprowadzeniem dużej ilości kurkumy do swojej diety.
W jaki sposób można używać kurkumy w kuchni?
Kurkuma jest szeroko stosowana w kuchni jako przyprawa, która nadaje potrawom nie tylko intensywny kolor, ale również charakterystyczny smak. Można ją dodawać do różnorodnych potraw, takich jak curry, sosy, zupy, ryż czy warzywa. Jednak warto pamiętać, że kurkuma jest tłusta i mocno barwiąca, dlatego należy stosować ją ostrożnie. To sprawi, że nie przebarwi się innych składników. Aby w pełni wykorzystać korzystne właściwości kurkumy, warto spożywać ją w połączeniu z czarnym pieprzem i tłuszczem. Pieprz zawiera związek o nazwie piperynę, która może zwiększać wchłanialność kurkuminy.
Natomiast tłuszcz pomaga rozpuszczać kurkuminę, umożliwiając jej lepsze wchłanianie. Dlatego dodając do potrawy odrobinę czarnego pieprzu i zdrowy tłuszcz, jak oliwa z oliwek czy olej kokosowy, można wzmocnić działanie kurkumy. Świeża kurkuma ma intensywniejszy smak i aromat, ale jest mniej, trwała niż wersja w proszku. Można ją zetrzeć na tarce i dodawać do potraw podobnie jak imbir. Jeśli jednak nie masz dostępu do świeżej kurkumy, proszek jest równie dobrym wyborem.
Regularne spożywanie kurkumy może przynieść wiele korzyści dla zdrowia. Jest to np. łagodzenie stanów zapalnych, ochrona przed chorobami serca i wsparcie układu odpornościowego.
Autor: Robert Makowski
Zobacz też:
Kurkuma chyba w Azji jest popularna