Oszczędzaj na rachunkach za prąd i nie przepłacaj

Oszczędzaj na rachunkach za prąd i nie przepłacaj

6 września, 2020 3 przez admin

Konwencjonalne źródła pozyskiwania energii elektrycznej stają się coraz mniej dostępne, co należy do głównych czynników powodujących wzrost cen za prąd. Rząd obiecuje, że ceny prądu nie wzrosną, ale prawda jest taka, że grupa osób mających władzę polityczną nie ma wpływu na czynniki ekonomiczne, które są niezależne od ich woli.

Warto zatem zacząć oszczędzać energię elektryczną już teraz, aby po wzroście cen mieć pewność, że zużycie prądu zostało zminimalizowane do niezbędnego poziomu. Energia elektryczna nie powinna być marnowana – w XIX wieku jeszcze nie było to oczywiste, dziś już jesteśmy na tyle świadomymi konsumentami, że nie powinniśmy tego negować.

Energooszczędne oświetlenie

W czasie doboru żarówek do oświetlenia mieszkania warto zwrócić uwagę na różnicę między lampami żarowymi a ledowymi. Obecnie te pierwsze są już coraz mniej dostępne. Lampy ledowe są natomiast nadal droższe. Ich zaletą jest jednak znacznie niższe zużycie prądu orz większa żywotność. Ledowe oświetlenie charakteryzuje się tym, że jest bardziej ekonomiczne i energooszczędne oraz nie emituje szkodliwego promieniowania UV.

Nie zostawiaj wtyczek w gniazdku

Kuchenka mikrofalowa, czajnik elektryczny i ładowarki od telefonów – te urządzenia najczęściej są pozostawiane podłączone do gniazdka, mimo że nie są używane. Warto odłączać je od gniazdka, aby uniknąć tzw. biernego poboru prądu. W skali jednego dnia może nie będzie to duża zmiana, ale w skali roku będzie zauważalna.

Uruchom tryb oszczędzania energii

Telewizor, notebook i niektóre inne urządzenia, z których korzystamy codziennie mogą pracować w trybie oszczędzania energii. W odniesieniu do niektórych urządzeń istnieje nawet do kilku trybów oszczędzania energii elektrycznej. Warto z tego skorzystać, ponieważ przyczynia się to do zmniejszenia zużycia prądu nawet o połowę w odniesieniu do danego urządzenia.

Przeczytaj także:  Uniwersalny środek do czyszczenia szyb i glazury - wybierz skuteczne rozwiązania dla czystości domu

Nie korzystaj z urządzeń w trybie czuwania

Telewizor, kino domowe oraz zestawy stereo mogą pracować w trybie czuwania, jeżeli użytkownik zapomni o ich wyłączeniu po zakończeniu słuchania muzyki lub oglądania telewizji. Tego typu urządzenia mogą znajdować się w stanie czuwania nawet przez 20 godzin na dobę, co powoduje większe zużycie prądu w porównaniu z sytuacją, w której urządzenia te byłyby całkowicie wyłączone. W obu przypadkach nie są używane, więc po co przepłacać?

Ładuj baterię rozsądnie

Użytkownicy laptopów i tabletów często używają tych urządzeń poprzez podłączenie ich za pomocą ładowarki do gniazdka elektrycznego. Tymczasem prawidłowy sposób użycia i ładowania to podłączanie całkowicie rozładowanej baterii do ładowarki. W przeciwnym razie może dojść do znacznego obniżenia żywotności baterii i konieczności jej szybszej wymiany. Wpływa to również negatywnie na zużycie prądu, które jest wówczas wyższe.

Chcąc zmniejszyć pobór energii należy wyłączyć komputer przenośny i tablet na czas ładowania, a po naładowaniu baterii odłączyć ładowarkę z gniazdka. Nie warto pozostawiać komputera włączonego, kiedy się z niego nie korzysta.

Zmniejsz zużycie prądu w czasie prania

Chcąc uniknąć wysokiego kosztu zużycia prądu przez pralkę, należy już przy wyposażeniu mieszkania poszukiwać urządzenia o wysokiej klasie energetycznej. Warto korzystać z krótszych programów i niższych temperatur, jeżeli ubrania wymagają jedynie odświeżenia. Pranie powinno być wstawiane z pełnym wsadem – gdy ponad połowa bębna pralki zostanie zapełniona. Dzięki temu można ograniczyć zużycie prądu przez pralkę do niezbędnego minimum. Po zakończeniu prania urządzenie powinno być odłączone od prądu.

Oszczędzanie na odkurzaczu

Można nieco zmniejszyć zużycie prądu, jeżeli skorzysta się z regulacji mocy ssania. Jeżeli zostanie ustawiona na minimalnym poziomie, zmniejsza się zużycie prądu. Chcąc ograniczyć wydatki prądu związane z tym urządzeniem należy również zadbać o jego prawidłową, wydajną pracę. Należy regularnie wymieniać worki na zanieczyszczenia oraz filtry. Jeżeli są one wypełnione brudem, spada wydajność odkurzania, co przekłada się na wyższe zużycie prądu.

Przeczytaj także:  Po czym poznać, że kot jest chory?

Energooszczędna lodówka

Obecnie na rynku są dostępne lodówki energooszczędne. Jednak można dodatkowo zmniejszyć zużycie energii poprzez regularne rozmrażanie lodówki i baczenie, aby warstwa lodu nie przekroczyła 1 cm. Przyczynia się to do zwiększenia poboru energii przez lodówkę. Urządzenie powinno być ustawione z dala od rury centralnego ogrzewania i innych źródeł ciepła.

Do lodówki nie powinno się wkładać ciepłych i gorących potraw. Warto wykorzystać lodówkę do rozmrożenia zamrożonych produktów – będą wchłaniały ciepło z jej wnętrza. W czasie dłuższych wyjazdów lodówka powinna być pusta i odłączona od prądu.

Podsumowanie

Chcąc zaoszczędzić na rachunkach za prąd należy rozsądnie wybierać urządzenia, biorąc pod uwagę klasę energetyczną oraz możliwości korzystania z urządzeń w trybie oszczędzania energii. Bardzo istotne jest też prawidłowe użytkowanie elektrycznych i elektronicznych urządzeń, pamiętając o wyciąganiu wtyczek z kontaktów i wykorzystywaniu opcji zmniejszających zużycie energii.