Pieczątki firmowe – co warto o nich wiedzieć? Czy są obowiązkowe?
2023-03-07Z pewnością każda osoba, która planuje otwarcie własnej działalności gospodarczej lub już taką prowadzi, zastanawia się nad tym, czy powinna zamówić pieczątkę. Komu i kiedy potrzebna jest pieczątka? Czy jest ona obowiązkowa?
Pieczątka to pewnego rodzaju wizytówka, znak rozpoznawalny osoby fizycznej lub prawnej. Przedsiębiorcy nie mają obowiązku jej posiadania, jednak z całą pewnością można stwierdzić, że pieczątki ułatwiają codzienną pracę w każdej firmie. Szczególnie, kiedy na naszym biurku ląduje spora ilość dokumentów.
Warto także zaznaczyć, że najczęściej rozróżnia się dwa rodzaje pieczątek, firmową oraz imienną. Ta druga używana jest przede wszystkim do identyfikowania pracownika lub konkretnej osoby i może być używana na przykład przez przedstawicieli handlowych.
- Pieczątka – czy jest obowiązkowa?
- Jakie dane powinny znajdować się na pieczątce?
- Pieczątki imienne – kto ich potrzebuje?
- Koszt wyrobienia pieczątki firmowej – pieczątki i stemple drewniane
1. Pieczątka – czy jest obowiązkowa?
Posiadanie pieczątki przez przedsiębiorcę nie jest obowiązkowe, jednak pieczątki firmowe znacznie ułatwiają oraz przyspieszają załatwienie niektórych spraw, szczególnie urzędowych. Podpisując dokumenty w urzędach państwowych, urzędnicy mogą wymagać od właściciela firmy przybicia pieczątki w miejscu wyznaczonym na dokumencie i chociaż w rzeczywistości takiego obowiązku nie ma, czasami dla spokoju warto pieczątkę mieć pod ręką.
Pieczątka przydaje się także w sytuacji zawierania umów oraz wystawiania faktur, zwłaszcza jeśli takich dokumentów w ciągu miesiąca jest sporo. Dzięki pieczątce można zaoszczędzić sporą ilość czasu, przybijając stempel, zamiast dane firmy wypisywać ręcznie.
Odwiecznym dylematem, z którym spotyka się każdy początkujący przedsiębiorca jest to, jakie dane powinny znaleźć się na pieczątce firmowej, aby spełniała ona swoje zadanie we właściwy sposób?
2. Jakie dane powinny znajdować się na pieczątce?
Należy pamiętać, że pieczątka firmowa będzie używana przez przedsiębiorcę niemal codziennie, dlatego warto zawrzeć w niej wszelkie istotne informacje dotyczące danych firmy, tak, aby jej zastosowanie było jak najbardziej uniwersalne. Odpowiednio przygotowana pieczątka będzie mogła być wykorzystywana do zaadresowania koperty, wystawienia faktury oraz załatwienia ważnych spraw urzędowych.
Nie ma jednego wzoru na pieczątkę firmową i można przygotować ją wedle własnych upodobań, jednak warto, żeby znalazły się na niej dane przedsiębiorstwa oraz dane do kontaktu. Na pieczątce powinny znaleźć się:
- nazwa przedsiębiorstwa
- imię i nazwisko przedsiębiorcy
- dokładny adres siedziby firmy
- NIP oraz REGON
- telefon kontaktowy
- adres e-mail
- adres strony internetowej
Dzięki tym informacjom zarówno klienci, jak i urzędnicy oraz banki będą miały ułatwiony kontakt z naszą firmą, a wszystkie sprawy będą załatwione o wiele szybciej, bez konieczności zapisywania dodatkowych informacji o firmie. Częstą praktyką jest również umieszczanie logo firmy obok danych. Wpływa to na pozytywny odbiór naszej firmy oraz buduje skojarzenie z marką, przez co pieczątka staje się jednocześnie wizytówką naszego przedsiębiorstwa.
3. Pieczątki imienne – kto ich potrzebuje?
Pozostaje jeszcze kwestia pieczątek imiennych. Kto ich potrzebuje i w jakich sytuacjach?
Jeżeli chodzi o pieczątki imienne używają ich przedsiębiorcy, ale także freelancerzy, specjaliści w swoim fachu lub osoby pełniące funkcję reprezentacyjną w danej organizacji. Przedsiębiorcy oraz osoby wykonujące wolny zawód nie mają obowiązku ich używania. Taki obowiązek uregulowany prawnie mają natomiast weterynarze, lekarze, położne, pielęgniarki, tłumacze przysięgli, notariusze oraz kierownicy budowy.
Chociaż dla większości zawodów pieczątka imienna nie jest obowiązkowa, podobnie jak pieczęć firmowa, bardzo często ułatwi ona pracę, dlatego warto ją wyrobić.
4. Koszt wyrobienia pieczątki firmowej – pieczątki i stemple drewniane
Pieczątką może posługiwać się każdy przedsiębiorca, a koszt jej wyrobienia jest naprawdę niewielki, biorąc pod uwagę jak bardzo ułatwi ona codzienną pracę. Pieczątki na zamówienie to koszt około kilkudziesięciu złotych. Wszystko zależy od rodzaju wybranej pieczątki oraz jej rozmiaru.
Co istotne, pieczęć dla swojej firmy można nabyć bez wychodzenia z domu, zamawiając pieczątki online. To szybka i bezpieczna forma, dzięki której w ciągu kilku dni można zapewnić sobie wygodę pracy w biurze. Pieczątki zamawiane przez Internet także mają możliwość umieszczenia logo firmy, dlatego w nasze ręce trafi w pełni funkcjonalny produkt.
Mogą Państwo zamówić pieczątkę za pośrednictwem strony internetowej https://taniestemplowanie.pl/. W ofercie sklepu znajdują się także pieczątki fashowe do zadań specjalnych, stemple drewniane, czy datowniki, czyli wszystko, co może pomóc w codziennej pracy biurowej. Jeżeli natomiast chodzi o dostawę, ta przebiegnie szybko i sprawnie. Dzięki temu bez problemu można dokonać zamówienia na terenie Warszawy, jak i w każdym innym mieście w kraju.
—
Artykuł sponsorowany
Kiedyś każda firma potrzebowała takich pieczątek
Ciekawe informacje