Jak przechowywać drewno w ogrodzie?

2023-03-15 0 przez Dawid

Drewno pozostaje jednym z głównych materiałów służących do ogrzewania domów w okresie zimowym. Duże zainteresowanie wynika m.in. z powodu wysokiej efektywności energetycznej tego paliwa opałowego. Oczywiście, jeśli chcesz się nim skutecznie ogrzać, konieczne jest prawidłowe przechowywanie drewna opałowego. Jesteś posiadaczem nieruchomości wraz z przydomowym ogródkiem? W takim razie mamy dla Ciebie bardzo dobrą wiadomość: możesz składować tam drewno przeznaczone do spalenia. Jak przechowywać drewno w ogrodzie, by nadawało się potem do kominka lub pieca?

Prawidłowe przechowywanie drewna opałowego w ogrodzie – dlaczego jest to takie ważne?

Jeśli zamierzasz przechowywać drewno opałowe w ogrodzie, musisz zadbać przede wszystkim o to, by było ono suche – mokre drewno nie zapewni Ci wystarczająco wiele ciepła podczas spalania. Oprócz tego należy liczyć się wówczas z większą ilością dymu, co może być niekomfortowe lub wręcz groźne, jeśli w domu przebywają np. osoby cierpiące na schorzenia układu oddechowego (astma, dychawica oskrzelowa itp.).

Poza tym warto mieć na uwadze, że mokre drewno to wręcz idealne środowisko do rozwoju różnego rodzaju owadów (w tym na przykład pluskiew), a także drobnoustrojów, grzybów i pleśni. Jeśli pleśń lub insekty zdołają rozprzestrzenić się po całym mieszkaniu, może to spowodować konieczność przeprowadzenia dezynsekcji – niestety, jest to działanie kosztowne, czasochłonne oraz niekomfortowe dla domowników. Czy nie lepiej uniknąć zawilgocenia drewna, zamiast narażać się na niepotrzebne problemy i koszty?

Jak zatem widzisz, podczas składowania drewna poza domem jest niezbędne do tego, by opisywany materiał opałowy zachował swoje cenne wartości. Tymczasem, niezwykle łatwo doprowadzić do zawilgocenia drewna – szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy to deszcze są w Polsce na porządku dziennym.

Jak przechowywać drewno w ogrodzie? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów

Jeśli zamierzasz składować drewno, wykorzystując do tego wolną przestrzeń w Twoim ogrodzie, możesz to zrobić na kilka sposobów. Wszystkie z nich łączy jedno – konieczność zabezpieczenia surowca przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych, w tym w szczególności opadów deszczu oraz śniegu.

Szopa (drewutnia) na drewno kominkowe

Jednym z rozwiązań, po które chętnie sięgają właściciele ogrodów, jest zbudowanie szopy na drewno opałowe. Szopa to dobra opcja w sytuacji, gdy nie masz zbyt wiele miejsca w domu lub garażu.

Taka konstrukcja powinna mieć powierzchnię nie mniejszą niż kilka metrów kwadratowych. Chcesz zyskać więcej przestrzeni? W takiej sytuacji mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: jak najbardziej jest to możliwe. W tym celu musisz wybrać konstrukcję z wysuniętym dachem… lub taki dach dobudować.

Konstrukcja ta może zostać wykonana z dowolnego materiału, aczkolwiek ważne jest, aby zapewniała ona wentylację. Musisz zapewnić właściwą cyrkulację, jeśli chcesz, by drewno składowane w pomieszczeniu pozostało suche. W przeciwnym wypadku ryzyko pojawienia się i rozwoju grzybów itp. znacznie wzrasta, a jednocześnie spada wartość energetyczna tego surowca.

Efekt jest łatwy do przewidzenia: dzięki temu zmieścisz więcej drewna w swoim ogrodzie.

Pamiętaj, aby do okrycia składowanego drewna wykorzystać plandekę. Ważne, by materiał ten był nie tylko wodoodporny, ale także zapewniał dobrą przepuszczalność powietrza. Wentylacja ograniczy ryzyko pojawienia się pleśni oraz insektów.

Stworzenie lub zakup drewutni to jeszcze nie wszystko, o czym powinno się pamiętać. Ważne jest również zagospodarowanie przestrzeni wewnątrz, w tym np. zachowanie odległości między ziemią (glebą) a składowanym drewnem. Stworzenie wolnej, co najmniej kilkucentymetrowej wolnej przestrzeni sprawi, że opał nie będzie miał do czynienia z podłożem, w którym znajduje się wilgoć. Jak to zrobić? Odpowiedź na pytanie jest prosta. W tym celu należy umieścić składowane drewno na palecie.

Co możesz zrobić, gdy dojdzie już do zamoczenia drewna? Jeśli nawet tak się stanie, to nic straconego – możesz podzielić zamoczone szczapy na mniejsze kawałki. Im drewniane kłody będą mniejsze, tym większa ich powierzchnia zostanie wystawiona na działanie powietrza. Powinno to przełożyć się na szybsze schnięcie.

Przechowywanie drewna w ogrodzie w ogrodzie – ufaj, ale sprawdzaj

Nawet jeśli będziesz przestrzegać opisanych w tekście zasad dotyczących przechowywania drewna, nie oznacza to jeszcze, że Twoje zadanie dobiegło końca. Jeśli chcesz upewnić się, że prawidłowo wykonałeś, co do Ciebie należy, regularnie sprawdzaj, czy składowane drewno utrzymuje się w dobrym stanie. Wprawdzie nie musisz tego robić codziennie, ale unikniesz przykrej niespodzianki, jeśli przynajmniej raz na kilka dni zajrzysz do składu i upewnisz się, że drewno pozostaje suche i nie gromadzi się na nim pleśń.

Jeśli zaobserwujesz, że na jednej lub kilku szczapach pojawiły się niepożądane zmiany, oddziel niezwłocznie te kawałki od całego składu, by problem nie rozprzestrzenił się i nie zniszczył wszystkich zapasów.

 

Autor: Emil Zelma

 

Zobacz też:

Suunto — Innowacyjne i niezawodne zegarki dla miłośników sportów ekstremalnych