Sprzęt idealny do porządków

Sprzęt idealny do porządków

25 listopada, 2020 0 przez admin

Odkurzacz to jeden z podstawowych sprzętów, jakie w domu po prostu muszą się znaleźć. Z roku na rok producenci zaskakują coraz to bardziej innowacyjnymi propozycjami, które oczywiście mają ułatwić sprzątanie, przyspieszyć je oraz oczywiście zadbać o higieniczną czystość wolną od alergenów. Na rynku znaleźć można więc odkurzacze z workiem lub bez, na kabel czy bezprzewodowe, pionowe, klasyczne, a także modne roboty sprzątający. Wybór konkretnej propozycji musi być oczywiście uzależniony od naszych potrzeb, wielkości wnętrza oraz jego „struktury”. Niezwykle ważne w dalszym ciągu są nasze przyzwyczajenie. Poza tym przy wyborze niezmiennie warto się kierować takimi parametrami jak  poziom hałasu, waga, moc silnika, moc ssania lub skuteczność zbierania kurzu. Dla wielu z nas jest to przecież urządzenie, po które sięga się codziennie.

  1. Jakie są rodzaje odkurzaczy?
  2. Jaką wybrać moc odkurzacza?
  3. Jakie są rodzaje filtrów w odkurzaczach?
  4. Jakie nasadki i szczotki powinien posiadać odkurzacz?
  5. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze odkurzacza?

Jakie są rodzaje odkurzaczy?

W sklepach https://www.neonet.pl/do-domu/odkurzacze.htmlznaleźć można klasyczne modele leżące. Coraz większą popularnością cieszy się natomiast odkurzacz pionowy – inaczej zwany ręcznym. Przede wszystkim jest zdecydowanie bardziej wygodny i bez problemu można go utrzymać w jednej dłoni. Ten efekt zawdzięcza się dość kompaktowej budowie oraz odpowiedniemu rozłożeniu ciężaru. Modny odkurzacz ręczny nie wymaga również końcówek do przedłużania rury oraz do czyszczenia innych powierzchni. Mechanizm ich działania jest zdecydowanie bardziej komfortowy, choć użytkownicy wskazują, że mogą mieć słabszą siłę ssania oraz moc silnika. I dlatego właśnie są mniej efektywne niż klasyczny odkurzacz. Wybór konkretnego modelu będzie więc w dużym stopniu uzależniony od tego, co wolimy, jakie powierzchnie mamy w domy oraz jakiej mocy realnie potrzebujemy. Tu ważnym aspektem będzie oczywiście wygoda – szczególnie jak sprzątamy codziennie.

Przeczytaj także:  Jak zrobić mydło domowej roboty?

Jaką wybrać moc odkurzacza?

Wśród najważniejszych parametrów, jakimi musimy kierować się przy wyborze dobrego odkurzacza, jest na pewno moc silnika. Im wyższa, tym efektywniej urządzenie będzie sprzątać. Od 2017 towarzyszą nam ograniczenia Unii Europejskiej w zakresie maksymalnej mocy tego typu sprzętu i nie może być ona wyższa niż 900 W. Na urządzenia z takimi parametrami powinny decydować się osoby, które mają dywany z długim włosiem. Gdy sprzątasz panele, wykładziny, kafelki czy parkiet w zupełności wystarczy ci odkurzać o mniejszej mocy silnika. To przełoży się także na wysokość rachunków za prąd. Poza tym z tym parametrem jest związany inny ważny wskaźnik. W codziennym sprzątaniu bardzo istotna będzie moc ssania. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że nawet sprzęty o słabszych silnikach osiągają bardzo dobre rezultaty i skutecznie  sprzątają. Wynika to z faktu, że w wielu wariantach producenci stosują innowacyjne rozwiązania, które wpływają na jakość pracy i lepszy przepływ zasysanego powietrza wewnątrz sprzętu. Sama moc ssania jest podawana w watach (W) analogicznie do mocy silnika. Przy standardowym użytkowaniu w zupełności wystarczy około 300-400 W. Te o większej mocy ssania będą doskonałe na przykład wtedy, gdy w domu jest pies.

Jakie są rodzaje filtrów w odkurzaczach?

Prawdziwym przebojem na rynku stał się odkurzacz automatyczny lub też modele piorące. To urządzenia w dużym stopniu wielozadaniowe, a ilość możliwości jest naprawdę duża. Poza tym, że tradycyjnie usuwają kurz i brud z podłogi, to w wielu wariantach świetnie sprawdzają się także do czyszczenia. Poza panelami, parkietem czy też terakotą odkurzacze pomogą również odświeżyć dywany, wykładziny, tapicerkę. Moda na roboty sprzątające sprawiła, że oczywiście zdecydowanie łatwo jest zadbać o codzienną czystość. Urządzenie nie wymaga od nas praktycznie wysiłku, ale z drugiej strony, nie jest tak dokładne, więc co jakiś czas warto wybrać ręczny odkurzacz i tradycyjne mycie podłogi. Roboty sprzątające są również relatywnie dużym wydatkiem. Popularnością cieszy się także odkurzacz bezprzewodowy.

Przeczytaj także:  Lampy podłogowe - funkcjonalność i styl w jednym

Jakie nasadki i szczotki powinien posiadać odkurzacz?

Ciekawą alternatywą na rynku jest również odkurzacz bezworkowy. To ciekawa alternatywa dla tradycyjnych modeli wyposażonych w tekstylne lub papierowe worki, które okresowo się wymieniało lub czyściło. W tym wypadku oczywiście pojemnik na odpady również należy okresowo wypróżniać. Sama rezygnacja z worka minimalizuje również ilość śmieci, jest ekologicznym rozwiązaniem i zdecydowanie tańszym. Poza tym nie musimy myśleć o tym, czy mamy zapas papierowych akcesoriów w domu. Przy wyborze odkurzacza bezworkowego warto zwrócić uwagę na wielkość pojemnika, ponieważ wpływa to na komfort użytkowania urządzenia.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze odkurzacza?

Z zasady przepisy unijne zobowiązują producentów do stosowania jednolitych oznaczeń urządzeń. W szeregu danych znaleźć można więc moc silnika, klasę energetyczną oraz klasę reemisji kurzu. Poza tym niezwykle istotną jest informacja o skuteczności odkurzania na różnych podłożach – na twardym oraz na dywanie. Te dane są określane wskaźnikiem procentowym – DPU od angielskiego dust pick-up. Jeśli mamy dywany, powinniśmy wybierać odkurzacz o klasie co najmniej 70%. Twarde panele, kafelki czy parkiet wymagają 95%. Najczęściej na etykiecie znaleźć można od A do G, przy czym ta druga jest najniższą możliwą. Kategoria A określa skuteczność na poziomie 120% w obu przypadkach.