Urządzamy pokój gościnny
2020-11-18Dysponując sporą powierzchnią mieszkaniową, bardzo często decydujemy się na wydzielenie osobnego pomieszczenia, z którego nie korzystamy na co dzień. Mowa o pokoju gościnnym, w którym nocują osoby zaproszone do nas na dłużej niż na niedzielny obiad. Jak urządzić takie miejsce, by było wygodne i komfortowe, ale także ergonomiczne?
Pokój gościnny – przeznaczenie
Urządzanie pokoju gościnnego powinniśmy rozpocząć od ustalenia priorytetowych funkcjonalności tego pomieszczenia. Jeśli bardzo często nocujemy znajomych lub osoby z rodziny, możemy zdecydować się na pokój, który będzie przeznaczony tylko i wyłącznie do zapewnienia komfortu gościom. Jeśli jednak konieczność zaoferowania noclegu jest jedynie sporadyczna, warto funkcjonalność pokoju gościnnego połączyć – na przykład z gabinetem lub pokojem do relaksacji czy zabaw dziecięcych. Szczególnie to pierwsze połączenie jest niezwykle popularne. Dokładną analizę funkcjonalności pomieszczeń w domu oraz podział stref użytkowych może przeprowadzić profesjonalny architekt wnętrz.
Co musi znaleźć się w pokoju gościnnym?
Pokój gościnny musi oferować podobne wyposażenie co pokój hotelowy. Nigdy nie wiadomo, na jak długo zostaną z nami nasi goście – czy będzie to jedna noc, czy może zaprosimy dziadków na dwa tygodnie urlopu. Dlatego też w takim pomieszczeniu muszą znaleźć się:
- miejsce do spania,
- szafa do przechowania ubrań i rzeczy osobistych naszych gości,
- szafki nocne lub komoda,
- krzesła lub fotele.
Konkretne modele mebli wybierajmy w zależności od potrzeb oraz funkcjonalności pomieszczenia na co dzień. Aranżując pokój gościnny tylko do nocowania znajomych, możemy postawić na duże, dwuosobowe łóżko. Jeśli jednak ma być to miejsce łączone z gabinetem, lepiej sprawdzi się rozkładana sofa lub leżanka. W tym wypadku miejsca dla siebie nie znajdą tam raczej szafki nocne. Lepszym rozwiązaniem będzie komoda lub barek, które na co dzień będą służyć domownikom. W szafie możemy trzymać pościel czy ręczniki, dzięki temu nie będzie ona stać pusta, a goście będą mieli łatwy dostęp do potrzebnego wyposażenia.
Dodatki i dekoracje w pokoju gościnnym
Pokój gościnny powinien być neutralny. Wybierajmy delikatną i stonowaną kolorystykę – biel, jasny beż, brąz czy szarość. Unikajmy bardzo jaskrawych barw – w tym pokoju nasi goście mają przede wszystkim dobrze spać i się zrelaksować. Pomarańcze, żółcienie czy jaskrawe róże nie będą temu sprzyjać. Nie warto także przytłaczać wnętrza nadmiarem dodatków czy spersonalizowanymi dekoracjami. Postawmy na pojedynczy, dobrze wkomponowany w wystrój wnętrza obraz, dekoracyjną lampkę czy bukiet świeżych kwiatów w wazonie. To z całą pewnością wystarczy. Na łóżku może znaleźć się elegancka, tkana narzuta i poduszki.
Pokój gościnny powinien zostać urządzony inaczej niż cała reszta naszego mieszkania. Musi być z jednej strony neutralny i nieco bezosobowy. Z drugiej strony – przytulny, komfortowy i zapewniający wszystkie niezbędne udogodnienia. Jego aranżacja nie jest prosta. Jeśli mamy wątpliwości, czy podołamy takiemu zadaniu, warto skorzystać z usług architekta wnętrz, który nas w tym wspomoże.
Sprawdź ofertę architektów wnętrz w Łodzi na RynekPierwotny.pl