Jaki typ roweru najlepiej wybrać?

2022-11-21 0 przez Dawid

Nawet osoby, które nie zajmują się zawodowo kolarstwem, zdają sobie sprawę z tego, że można wyróżnić kilka rodzajów rowerów. Jaki typ roweru najlepiej wybrać? Przydatne porady znajdziesz w naszym tekście. Przeczytaj go, a nie zawiedziesz się. Powodzenia!

Jakie są rodzaje rowerów?

Rower jest, jaki każdy widzi. Jednoślad ten składa się m.in. z takich elementów jak kierownica, dwa goła, układ hamulcowy oraz siedzisko. Choć każdy rower powinien posiadać te części, obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje pojazdów. Poniżej znajdziesz najczęściej wykorzystywane na drogach:

  • rowery MTB,
  • rowery młodzieżowe (dla dzieci),
  • rowery BMX,
  • rowery miejskie,
  • rowery trekkingowe,
  • rowery crossowe.

Czym charakteryzuje się każdy z wyżej wymienionych rodzajów?

Rowery MTB

Rowery MTB (a ang. Mountain Terrain Bike) są często nazywane „góralami”. Jednoślady te mogą zostać z powodzeniem wykorzystywane podczas jazdy po trudniejszym terenie. Jest to możliwe w dużej mierze dzięki ramie, która ma solidną konstrukcję, a także kołom – nie są one tak cienkie jak ma to miejsce w przypadku miejskich odpowiedników. Ponadto, ogumienie ma znacznie głębszy bieżnik, co poprawia przyczepność na śliskiej i nierównej nawierzchni.

Rowery MTB sprawdzą się np. podczas podróży po lesie. Rzecz jasna, możliwe jest używanie tego jednośladu także w przypadku miejskich dróg, ale przejażdżka może okazać się wówczas mniej komfortowa.

Jazda nie jest wprawdzie tak przyjemna jak np. w przypadku roweru miejskiego, ponieważ wymaga pochylania się, ale wciąż powinna być akceptowalna z punktu widzenia przeciętnego użytkownika.

Rowery młodzieżowe (dla dzieci)

Naukę jazdy na rowerze warto zacząć jeszcze w okresie dorastania. Dzięki temu dziecko lub nastolatek będzie w stanie odpowiednio wcześnie opanować tę umiejętność… oraz przez długi czas mieć frajdę, jaka wiąże się z jazdą.

Aby jednak możliwe było osiągnięcie tego celu, konieczny jest wybór odpowiedniego jednośladu. W przypadku nastolatków będzie to pojazd o średnicy kół wynoszącej od 20 do 24 cali – takie parametry powinny być idealne w przypadku dorastających dzieci. Dla porównania, wspomniany już rower miejski jest zazwyczaj wyposażony w koła o średnicy 28 cali.

Oczywiście, w przypadku mniejszych dzieci (tzn. w wieku okołoprzedszkolnym) konieczne będzie zastosowanie odpowiednio dostosowanego rowerka. Jeśli chcesz ułatwić dziecku naukę, jednoślad powinien zostać wyposażony w dodatkowe koła asekuracyjne.

Rowery BMX

Roweru BMX nie wykorzystasz, jeśli chcesz pojechać do pracy czy do sklepu; nie takie jest zastosowanie tych jednośladów. Celem, dla którego korzysta się z BMXów, jest freestyle. To właśnie z użyciem tego typu roweru można wykonywać efektowne tricki na rampach itp. Czym charakteryzują się te jednoślady? Oto przykładowe elementy, które czynią z BMXa tak nietypowy rower:

  • wyjątkowo mocna ramy,
  • niewielkie koła (zazwyczaj mają one średnicę wynoszącą ok. 20 cali).

Rowery miejskie

Jak sama nazwa wskazuje, są to pojazdy stworzone do poruszania się po… mieście. Z uwagi na ruch uliczny rowery te są przeznaczone przede wszystkim do powolnej, spokojnej jazdy. Jednym z charakterystycznych elementów jest ciężka rama. Z jednej strony dzięki specyficznej konstrukcji ma ona za zadanie ułatwić korzystanie z pojazdu oraz wsiadanie na rower, z drugiej zaś zapewnia stabilizację podczas jazdy.

Kolejnym elementem charakterystycznym są liczne dodatkowe elementy wyposażenia, w tym na przykład bagażnik, dzwonek czy błotniki. Są to pozornie mało istotne funkcjonalności, które jednak w rzeczywistości sprawiają, że jazda po mieście staje się znacznie bardziej komfortowa, a pojazdy można wykorzystać podczas dojazdów do pracy, sklepu czy urzędu.

Rowery miejskie są kojarzone głównie jako pojazdy przeznaczone dla kobiet – o damskich pojazdach mówi się „damki”. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by mężczyźni także ich używali.

Rowery trekkingowe

Rower trekkingowy sprawdzi się przede wszystkim podczas długich podróży. Jego konstrukcja sprawia, że jazda będzie wygodna nawet w przypadku tras liczących sobie kilkadziesiąt lub kilkaset kilometrów.

Wygodę podczas długiej jazdy zapewnia także możliwość zainstalowania dodatkowego wyposażenia, w tym np. bagażnika czy błotników – jest to jedna z cech odróżniających jednoślady trekkingowe od crossowych.

Rowery trekkingowe charakteryzują się kołami o dużych średnicach (28 cali), co umożliwia rozwinięcie dużej prędkości.

Rowery crossowe

Rowery crossowe cieszą się sporą popularnością z uwagi na uniwersalny charakter. Dobrze sprawdzą się one zarówno podczas jazdy po mieście (asfalt na jezdni lub drodze rowerowej), jak i w trakcie podróży po leśnych ścieżkach czy polnych drogach. Jest to możliwe m.in. dzięki specjalnej konstrukcji opon, które nie mają głębokiego bieżnika.

Z pomocą roweru crossowego można osiągnąć duże prędkości, co budzi zainteresowanie szczególnie wśród miłośników jazdy sportowej.

Wybrałeś rower – co dalej?

Jak widać, stosuje się obecnie różne typy rowerów. Zastosowana w tym tekście klasyfikacja rozróżnia jednoślady pod kątem celu, w jakim mogą one zostać wykorzystane. Rzecz jasna, to jeszcze nie wszystko – podczas podejmowania decyzji zakupowej warto wziąć pod uwagę również takie kwestie jak estetyka, renoma producenta czy przedział cenowy.

Niezależnie od egzemplarza, na jaki ostatecznie się zdecydujesz, niezwykle ważne jest bezpieczeństwo podczas poruszania się po drodze. Zarówno dorośli, jak i osoby niepełnoletnie powinni znać zasady jazdy; jeśli chodzi o tę ostatnią grupę, konieczne będzie również posiadanie karty rowerowej. Last but not least, warto zadbać również o takie aspekty jak kamizelka odblaskowa, kask czy ochraniacze na ręce i nogi.

 

Autor: Emil Zelma

 

Zobacz też:

Ile razy trenować konkretne partie mięśni?

Zaproszenia ślubne – jak wybrać?