Alternatywy dla biegania, czyli co robić, kiedy pogoda za oknem nie zachęca

Alternatywy dla biegania, czyli co robić, kiedy pogoda za oknem nie zachęca

22 września, 2020 0 przez admin

Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna dla utrzymania dobrej kondycji oraz zdrowia. Wystarczy zaledwie 0,5 godziny aktywności dziennie, by zapewnić sobie dostateczną dawkę ruchu, która zaowocuje większą wydolnością, utrzymaniem prawidłowej wagi i krążenia. Najlepiej ćwiczy się na świeżym powietrzu, jednak niepogoda za oknem wcale nie musi oznaczać pożegnania z treningiem.

Gdy pogoda nie zachęca – ćwiczenia w domu

Najprostszym sposobem na aktywność fizyczną podczas deszczowych i chłodnych dni są ćwiczenia wykonywane w domowym zaciszu. Wystarczy zaopatrzyć się w matę, wygodny strój i buty do fitnessu lub biegania i wykonywać proste zestawy ćwiczeń. Można ćwiczyć samodzielnie albo z pomocą nagranych przez trenerów filmów, na których znajdziemy całe treningi ogólnorozwojowe lub ukierunkowane na ćwiczenia konkretnych partii ciała. Jest to skuteczny sposób na ćwiczenie podczas niepogody, ale również w przypadku np. opieki nad małym dzieckiem, kiedy bieganie czy jazda na rowerze jest niemożliwa. W domu można ćwiczyć wykorzystując również orbitrek czy rowerek stacjonarny – oczywiście, o ile tylko znajdziemy odpowiednią przestrzeń na ustawienie urządzenia. Urządzenia sportowe przeznaczone do użytku amatorskiego nie stanowią ogromnego wydatku, a pozwalają ćwiczyć np. podczas oglądania telewizji. Dzięki temu można połączyć przyjemne z pożytecznym.

Fitness i siłownia

Podczas deszczowej lub mroźnej aury można ćwiczyć w komfortowych warunkach – wystarczy udać się na siłownię lub do klubu fitness. W takich miejscach aktywność fizyczną mogą uprawiać osoby zaawansowane, jak i całkowicie początkujące, ponieważ trenerzy zawsze służą fachową wiedzą dla ćwiczących. Warto pamiętać o tym, by na halę zabrać ręcznik, buty do fitnessu i strój sportowy. Siłownia daje możliwość ćwiczeń z wykorzystaniem bardzo zróżnicowanego sprzętu dedykowanego na wszystkie partie mięśniowe, natomiast na sali fitness można połączyć ćwiczenia z zabawą przy dobrej muzyce. Niektóre kluby posiadają w swojej ofercie zajęcia aqua, które są skierowane również do osób starszych czy cierpiących na schorzenia narządów ruchu – aktywność w wodzie pozwala bowiem spalać kalorie, jednocześnie nie obciążając stawów.

Przeczytaj także:  Internet w Białymstoku: Odkryj szybkie i niezawodne połączenie

Trening w czasie niepogody – może warto spróbować?

Alternatyw dla biegania w deszczu jest naprawdę wiele, dlatego każdy znajdzie sposób na to, by ćwiczyć komfortowo. Są jednak osoby, które nie rezygnują z aktywności na świeżym powietrzu nawet podczas deszczu – trenerzy przekonują, że aktywność na zewnątrz jest znacznie zdrowsza niż ta, którą uprawiamy w zamkniętych pomieszczeniach. Niskie temperatury hartują organizm, który jest wówczas silniejszy w walce z infekcjami. Podczas treningu na świeżym powietrzu organizm jest dotleniony, co owocuje dobrym, zdrowym snem. Może wystarczy zaopatrzyć się w dobrą kurtkę przeciwdeszczową, która chroni nie tylko przed wilgocią, ale również przed wiatrem i trenować nawet mimo niekorzystnej aury. Taki trening nie powinien spowodować przeziębienia, wręcz przeciwnie.