Czym są biokominki i jak działają?
2020-10-24Biokominki są alternatywą dla osób, które chciałyby mieć tradycyjny kominek, lecz nie mogą sobie na to pozwolić. Urządzenie bezpiecznie montuje się nawet w mieszkaniu w bloku, dlatego warto dowiedzieć się o nim więcej. Czym są biokominki i jak działają?
1. Biokominek – co to takiego?
2. Co daje biokominek?
3. Jakie są rodzaje biokominków?
4. Biokominek – co trzeba wiedzieć przed jego zakupem?
Tradycyjny kominek wymaga opalania drewnem lub węglem. Biokominki stanowią alternatywę dla takich źródeł ciepła, choć również dają ogień. Dzięki biokominkom pomieszczenie nabiera elegancji, a przebywanie w nim staje się prawdziwą przyjemnością. Jeśli myślisz o zamontowaniu biokominka w swoim domu lub w mieszkaniu w bloku, dowiedz się więcej na temat tego urządzenia.
Biokominek – co to takiego?
Biokominek to sprzęt, który imituje tradycyjne palenisko. Urządzenie można powiesić na ścianie lub ustawić na podłodze w dowolnym miejscu, bez konieczności tworzenia przewodów kominowych. Biokominki nie wytwarzają dymu ani popiołu, dlatego ich użytkowanie nie stanowi żadnego problemu, nawet gdy zamontuje się je w mieszkaniu w bloku. Montaż kominka nie wymaga posiadania zezwolenia na budowę.
Biokominek można zamontować w salonie, w salonie z aneksem kuchennym, a także w sypialni. Jest to również ciekawa ozdoba salonu kąpielowego oraz holu w pensjonacie lub hotelu. Co ważne, urządzenie nie wymaga długiego rozpalania, a jego uruchomienie zajmuje jedynie kilka chwil.
Co daje biokominek?
Kominki na biopaliwo palą się prawdziwym, żywym ogniem, dlatego wytwarza ciepło. Dzięki niemu temperatura w pomieszczeniu rośnie. Jednocześnie kolor ognia w kominku bio jest nieco inny, gdyż spalaniu ulega bioetanol, a nie drewno.
Z pomocą biokominków można tworzyć eleganckie aranżacje różnych wnętrz oraz zapewnić w nich dodatkowe źródło ciepła. Urządzenie sprawdza się w każdym miejscu, także w tych pomieszczeniach, w których z przyczyn technicznych nie można zamontować innego paleniska.
Co ważne, spalane w kominku biopaliwo jest w pełni ekologiczne i bezpieczne dla zdrowia. Bioetanol ma postać żelu lub płynu, który przed wyprodukowaniem bada Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Dzięki temu bioetanol spełnia wszelkie normy i jest pozbawiony negatywnego wpływu na zdrowie dzieci oraz dorosłych.
Jakie są rodzaje biokominków?
Na rynku znajdzie się kilka rodzajów biokominków dostosowanych do różnych wnętrz i potrzeb użytkowników. Do wyboru ma się kominek bio do zabudowy klasyczny lub narożny, wolnostojący lub wiszący. Dużą popularnością cieszą się modele przeznaczone do zabudowy, które można wkomponować w dowolną przestrzeń lub wnękę. Dzięki temu pomieszczenie nabiera wyjątkowego klimatu, a ograniczona powierzchnia wnętrza jest w pełni wykorzystana. W salonach nowoczesnych ciekawie wyglądają zwłaszcza biokominki otwarte z dwóch lub trzech stron, które można umieścić w rogu pokoju. Do tradycyjnych wnętrz lepszym wyborem są biokominki otwarte z jednej strony (od frontu).
Biokominki wolnostojące nie wymagają żadnego montażu – umieszcza się je w dowolnie wybranym miejscu. Wśród modeli tego typu znajdzie się duże biokominki do ustawiania na podłodze oraz małe urządzenia, które mogą stanąć na przykład na stole lub komodzie. Niewielkie kominki na biopaliwa generują mało ciepła, dlatego ich rola ogranicza się do funkcji dekoracyjnej. Z ich pomocą tworzy się w domu przytulną atmosferę.
Wiszące biokominki można montować na ścianach. W tym celu niezbędne jest wykonanie kilku otworów w ścianie i zamocowanie dedykowanych zaczepów. Tak umieszczone urządzenie zajmuje mało miejsca i wspaniale komponuje się z nowoczesnymi aranżacjami w minimalistycznym stylu.
Ostatnim rodzajem kominków na biopaliwo są modele przeznaczone do użytkowania na zewnątrz. Korzysta się z nich na balkonach, tarasach lub patio w chłodniejsze dni lub w letnie noce, by stworzyć przyjemny klimat do wypoczynku. Takie biokominki są odporniejsze na uszkodzenia niż modele przeznaczone do użytkowania w pomieszczeniach. Dodatkowo zewnętrzne kominki bio do ogrodu można łatwo przenosić w razie potrzeby (np. do pomieszczenia po zakończeniu sezonu letniego).
Biokominek – co trzeba wiedzieć przed jego zakupem?
Przed zakupem biokominka powinno się dokładnie zapoznać z instrukcją jego użytkowania. Przede wszystkim powinno się pamiętać, że bioetanol może być dolewany do urządzenia wyłącznie po całkowitym wypaleniu paliwa. Kominek powinien być zimny, a nie gorący. Nieprzestrzeganie tych zasad może doprowadzić do wybuchu i dotkliwych poparzeń u użytkowników oraz osób znajdujących się w pobliżu.
Dodatkowo warto przed zakupem poznać zastosowanie biokominka jako paleniska na olejki eteryczne. Kominek bio działa wtedy podobnie jak świece zapachowe. Gdy do etanolu wleje się kilka kropel wybranego olejku, podczas palenia w całym pomieszczeniu będzie unosiła się przyjemna woń. Dzięki temu z pomocą biokominków można przygotowywać dla siebie relaksujące i wyciszające sesje aromaterapeutyczne o znacznie skuteczniejszym działaniu niż zwykłe świece.
Więcej dowiesz się na https://www.castorama.pl/
Artykuł sponsorowany