Czy leśny charakter działki umożliwia realizację inwestycji budowlanej?
2020-11-24Dom w zacisznej okolicy to marzenie wielu osób. Szum drzew, ćwierkanie ptaków czy poranna mgła unosząca się nad pobliską łąką tworzą niesamowity klimat. Budowa domu tuż przy lesie może nie być tak łatwa, jak mogłoby się wydawać. Wszystko zależy jednak od działki, a dokładniej od tego, jaki ma charakter i czy jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
Czy na działce leśnej można wybudować dom?
Czy leśny charakter działki pozwala na realizację inwestycji budowlanej? Odpowiedź nie jest taka prosta. Wszystko zależy bowiem od tego, co jest uwzględnione w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jeśli ten przewiduje możliwość zabudowy, właściciel działki musi wystąpić o zgodę na przekształcenie działki, a także o wyłączenie gruntu z produkcji leśnej.
Jeśli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie przewiduje możliwości zabudowy, właściciel działki musi złożyć wniosek o zmianę warunków zabudowy. W takim przypadku szansa na uzyskanie pozytywnej decyzji jest niestety niewielka.
Przekształcenie działki leśnej wiąże się nie tylko ze sporą liczbą formalności, ale także z dodatkowymi kosztami. Właściciel działki może zostać nimi obciążony chociażby za przedwczesną wycinkę drzew. Przed rozpoczęciem prac budowlanych, konieczne jest jeszcze uzyskanie pozwolenia na budowę. Tu mogą pojawić się schody. Jeśli okaże się, że działka ma dobre podłoże, a wartość drzewostanu dla produkcji leśnej jest zbyt cenna, uzyskanie pozwolenia może okazać się niemożliwe.
O czym trzeba pamiętać przy zabudowie działki leśnej?
Jeśli właścicielowi działki leśnej uda się zdobyć pozwolenie na budowę, jest on zobowiązany do tego, żeby dbać o otaczającą przyrodę. Budowa na działce leśnej wymaga odpowiedniego zabezpieczenia pobliskich drzew i krzewów, tak aby pod żadnym pozorem nie zostały uszkodzone.
Na czas budowy domu, właściciel działki powinien zabezpieczyć krzewy i drzewa tymczasowym ogrodzeniem. Można wykonać je z paneli lub siatki ogrodzeniowej. Pojedyncze drzewa można zabezpieczyć też deskami. Co istotne, drzewa i krzewy powinny zostać zabezpieczone nie tylko w pobliżu samej budowy, ale także przy wjeździe i w miejscu, gdzie mają być składowane materiały budowlane.
Sprawy mogą się nieco skomplikować, jeśli drzewa i krzewy rosną w miejscu, gdzie ma powstać inwestycja. Wtedy też niezbędna jest wycinka, na którą – w wielu przypadkach – trzeba uzyskać pozwolenie lub przynajmniej ją zgłosić.
Jeśli działka nie jest lasem, a jedynie terenem zalesionym, wycinkę trzeba zgłosić w przypadku, kiedy drzewa mają duży obwód. Przykładowo wycinkę topoli czy klonu trzeba zgłosić, kiedy obwód pnia mierzonego na wysokości 5 cm wynosi powyżej 80 cm. Nieco inaczej wygląda to w przypadku, kiedy działka jest lasem. Wtedy też wystarczy zalegalizować już wycięte drzewa, poprzez uzyskanie stosownego dokumentu ze starostwa lub nadleśnictwa.
Opracowanie GetHome.pl