Dieta u osób z otyłością – jak powinna wyglądać?

Dieta u osób z otyłością – jak powinna wyglądać?

23 lutego, 2023 0 przez Dawid

Otyłość to nie tylko nadprogramowe kilogramy. To naprawdę ciężka choroba, która corocznie zbiera śmiertelne żniwo. Dane są wręcz zatrważające. Tutaj posłużymy się danymi WHO. Otóż według Światowej Organizacji Zdrowia każdego roku z powodu chorób związanych z nadwagą i otyłością umiera ponad 2,5 mln osób na świecie. Jeszcze kilkanaście lat temu otyłość była głównie problemem w Stanach Zjednoczonych, ale obecnie dotyczy nawet Polski. Nadwagę ma już trzech na pięciu dorosłych Polaków, a ponad 25 procent jest otyłych. Narodowy Fundusz Zdrowia szacuje, że za 6 lat będzie aż 30 procent obywateli naszego kraju. Dziś podpowiemy Wam, jak powinna wyglądać dieta u osób zmagających się z otyłością.

Stopnie otyłości – co warto wiedzieć?

Leczenie otyłości opiera się o klasyfikację stopni. Możemy wyróżnić trzy stopnie. Otóż otyłość pierwszego stopnia diagnozowana jest wtedy, gdy wskaźnik BMI mieści się w przedziale 30-34,9. Drugi stopień odpowiada BMI wynoszącemu 35-39,9, zaś trzeci to BMI powyżej 40. Tutaj trzeba wiedzieć, że otyłość trzeciego stopnia jest nazywana jest otyłością olbrzymią. O ile w przypadku dwóch pierwszych stopni lekarz może zalecić dietę, tak otyłość olbrzymia najczęściej wymaga interwencji chirurgicznej. Jest to stan zagrażający życiu. Trzeba jeszcze wiedzieć, że otyłość powoduje szereg innych chorób. Zwiększa się ryzyko chorób nowotworowych, ale i serca czy nadciśnienia. Do tego otyli często zmagają się z cukrzycą. Występują też problemu z oddychaniem poprzez nacisk tkanki tłuszczowej na pracę narządów. Dlatego tak ważne jest wprowadzenie odpowiedniej diety na schudnięcie, ale też ruchu.

Co z leczeniem farmakologicznym?

Wiele osób zastanawia się czy otyłość można leczyć farmakologicznie. W teorii jest taka możliwość. Ale ryzyko takiego leczenia jest bardzo duże. Otóż zażywanie tabletek, które przepisywane są przez lekarzy tylko w skrajnych przypadkach zwiększa ryzyko samobójstwa, powoduje też problemy trawienne i niekontrolowane biegunki tłuszczowe. Działanie tych silnych tabletek polega na zmniejszeniu przyswajania tłuszczy, co właśnie prowadzi do szeregu komplikacji.

Przeczytaj także:  Okulary to nie tylko element, który poprawia wzrok

Jakie zasady trzeba wprowadzić do swojego życia?

Musicie pamiętać, że jeżeli chcecie schudnąć, czeka Was ciężka praca. Polega ona na całkowitej zmianie nawyków żywieniowych i to nie na miesiąc czy dwa, lecz już na zawsze. Dieta musi być zdrowa oraz zbilansowana. Zacznijmy od tego, że całkowicie należy wyeliminować z niej produkty śmieciowe. W żadnym wypadku nie można pozwolić sobie na spożywanie jedzenia fast food i to nawet okazjonalnie. Prawda jest taka, że jedzenie śmieciowe wcale nie jest smaczne, tyle tylko, że uzależnia, stąd właśnie przychodzi ochota na jego spożywanie. Nie należy też podjadać chipsów czy innych przetworzonych przekąsek. Gdy pojawia się silne uczucie głodu, można sięgnąć po seler naciowy, który dobrze nawadnia. Można też wypić szklankę wody niegazowanej. Z diety należy wyeliminować cukier. Dwie łyżeczki białego cukru zupełnie wystarczą. Jeżeli przychodzi Wam ochota na słodycze, sięgnijcie po jabłko czy gruszkę. Dieta na schudniecie polega też na całkowitej eliminacji alkoholu. Nawet mała jego ilość jest niezdrowa. Do tego alkohol spowalnia metabolizm i jest wysokokaloryczny. Dieta powinna opierać się przede wszystkim na warzywach. Należy zrezygnować z tłustego mięsa na rzec małych ilości drobiu oraz ryb. Zamiast mleka krowiego należy wybierać mleko roślinne, choćby sojowe czy ryżowe. Ponadto trzeba jadać 5-posiłków dziennie, ale za to bardzo małych. Nie można jeszcze objadać się przed snem.

Sama dieta nie wystarczy

Prawda jest taka, że sama dieta nie wystarczy, by wygrać z otyłością. Trzeba też postawić na aktywność fizyczną. Na początek Wasza kondycja nie będzie najlepsza, ale nie możecie się zniechęcać. Jeżeli brakuje Wam motywacji, zatrudnijcie trenera personalnego, który przygotuje dla Was odpowiednie treningi. Codziennie trzeba ćwiczyć i być aktywnym. Zapewne przyjdą dni, że nie będziecie mieć zupełnie ochoty na ćwiczenia. Ale gdy już pokonacie trudności to aktywność fizyczna zacznie Wam sprawiać radość. Zalecamy bieganie, choćby truchtem, ale i spacery, nordic walking czy jazdę na rowerze. Uprawiajcie też wodny aerobic.

Przeczytaj także:  Czego używać do pakowania przesyłek?

 

Artykuł sponsorowany