Jak w ekologiczny sposób urządzić pokój dziecka?

Jak w ekologiczny sposób urządzić pokój dziecka?

23 lutego, 2023 0 przez Dawid

Dziecko powinno przebywać w zdrowej atmosferze, co dotyczy nie tylko rodzinnych więzi, ale i sposobu urządzenia dziecięcego pokoju. Ważny jest dobór odpowiednich materiałów i to zarówno jeśli chodzi o wykończenie pokoju, meble, jak i dekoracje. Jak w ekologiczny sposób urządzić pokój dziecka? Poznajcie nasze rady.

Ekologiczne ściany w pokoju dziecka

Warto zacząć od doboru odpowiedniej farby do pokoju dziecka. Powinna być hypoalergiczna i posiadać odpowiednie atesty. Farba powinna być odporna na zmywanie plam, a co za tym idzie pokryta nią ściana powinna być łatwa w czyszczeniu. Niektóre farby mają zdolność oczyszczania powietrza z formaldehydu, który może znajdować się w meblach, wykładzinach, panelach podłogowych, dywanach, czy materiałach budowlanych. Obecność w farbie cząsteczek srebra zapewnia z kolei ochronę przed rozwojem pleśni i grzybów. Jednocześnie dzięki temu farba maa właściwości antybakteryjne. Farba do pokoju dziecka powinna być także antystatyczna, czyli ograniczająca przyciąganie kurzu. Istotne znaczenie ma odporność nawet na wielokrotne szorowanie i zmywanie. W końcu dziecku zdarza się brudnymi rączkami dotykać ścian. Bardzo dobrym wyborem może być farba ze składnikami bio roślinnymi, czyli na bazie żywicy ze składników pochodzenia roślinnego takich jak nasiona, kora drzew, fasola, resztki kukurydzy czy odpady rolnicze. Taka farba ma bliską zeru zawartość lotnych związków organicznych. Warto zatem przy wyborze farby sprawdzić informację nie tylko na temat zmywalności, antystatyczności czy obecności jonów srebra, ale i procentowej zawartości LZO.

Co wybrać na podłogę, by była ciepła, antypoślizgowa i ekologiczna?

Skoro farbę na ścianę mamy już wybraną, to czas zająć się podłogą, która także powinna być ekologiczna. Bardzo dobrze sprawdzi się korkowa. Warto wiedzieć, że panele korkowe powstają w pełni ekologicznie, a do ich produkcji nie muszą być ścinane drzewa. Używana jest kora pozyskiwana z drzew, które nadal mogą rosnąć, gdyż kora niczym skóra odrasta. Często używa się także recyklingowanych korków z butelek wina. Jednak najważniejszy jest nie tyle sposób wytwarzania podłogi korkowej, co jej właściwości. Taka podłoga gwarantuje świetną izolację termiczną i akustyczną. Jest antypoślizgowa, nie wchłania wody, a jednocześnie jest antystatyczna. Będzie świetnym wyborem do pokoju małego alergika. Można zdecydować się także na podłogę drewnianą, która także tworzy zdrową atmosferę.

Przeczytaj także:  Jak przechowywać drewno w ogrodzie?

Na to zwróćcie uwagę przy wyborze mebli do dziecięcego pokoju

Istotne znaczenie ma sprawdzenie, czy meble nie zostały pokryte lakierami zawierającymi formaldehydy. Te związki mogą wywoływać ataki astmy, a także powodować łzawienie oczu. Meble do pokoju dziecięcego powinny być wolne od takich związków. Warto wybierać meble drewniane, które nie przyciągają mocno kurzu i łatwo utrzymać je w czystości. Meble powinny mieć zaokrąglone krawędzie, a wszelkie powierzchnie otwierane powinny być wyposażone w system cichego samodomyku. Wybierając materac należy sprawdzić na ile neutralizuje on bakterie czy roztocza. Dobrze sprawdzają się te z wkładem kokosowym. Jeśli chcecie samodzielnie przemalować meble, to zwróćcie uwagę na jakość farb, aby nie miały w składzie szkodliwych rozpuszczalników.

Dekoracje do dziecięcego pokoiku – zabawki i dodatkowe oświetlenie

Nie tylko dobór odpowiednich materiałów czy mebli ma znaczenie, bo dziecięcy pokoik trzeba też uzupełnić o akcesoria. Przede wszystkim sprawdzi się lampka nocna dla dzieci. Taki element pozwala zapewnić dziecku większy spokój przed zaśnięciem. Rozproszone światło daje poczucie przytulności, a jednocześnie nie jest intensywne i umożliwia zaśnięcie. Lampa do pokoju dziecka powinna być energooszczędna, w końcu wieczorne czytanie bajek trwa czasem długo zanim maluch zaśnie. Warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonany jest taki dodatek. Otóż drewniana lampka do pokoju dziecka w kształcie zwierzątka czy z imieniem dziecka może świetnie się sprawdzić. Można wybrać taką z diodami LED, które oświetlają lampkę na powierzchni krawędzi, gwarantując nastrojowe oświetlenie. Oczywiście lampka to nie wszystko i warto zainwestować jeszcze w bezpieczne i ekologiczne zabawki. Tu polecamy pluszaki ręcznie robione, wykonywane z materiałów takich jak bawełna czy len. Dobrze sprawdzą się też drewniane klocki, samochodziki, domki dla lalek, czy kolejki.

 

Artykuł sponsorowany

Przeczytaj także:  Czym jest kompost i czego nie należy wyrzucać