Dlaczego powinniśmy znać pojemność łyżek i kieliszków?

Dlaczego powinniśmy znać pojemność łyżek i kieliszków?

2 stycznia, 2023 0 przez Dawid

Jeżeli lubimy spędzać czas w kuchni i przygotowywać dania dla znajomych i rodziny, to oczywiście musimy orientować się też w tym, jakie naczynia będziemy codziennie wykorzystywać. Tu w grę będą wchodziły także oczywiście objętości i pojemności na przykład łyżeczek, czy też kieliszków. A trzeba to wiedzieć, ponieważ we wszystkich przygotowywanych potrawach zwraca się bardzo dużą uwagę na proporcje. Jeżeli chodzi na przykład o pojemność łyżki, to będzie to 15 ml. Koniecznie jednak trzeba pamiętać, że wszystko będzie uzależnione od tego, jakie konkretnie składniki będziemy odmierzać.

Inną wagę przecież mogą mieć:

  • płyny
  • produkty sypkie

Osoby niezbyt doświadczone w takich działaniach mogą popełnić wiele różnych błędów na etapie przygotowywania potraw. Dlatego trzeba się ich wystrzegać, ponieważ każdy kucharz powie nam, że na przykład jedna szklanka wody wcale nie będzie ważyć tyle samo co cukier albo mleko, które chcemy odmierzyć, wykorzystując właśnie szklankę albo inne oznaczenia. Poza tym zauważa się, że mogą występować również w składzie nawet wtedy, gdy chodzi o sam produkt, ale zróżnicowany, jeżeli chodzi o rodzaj. Przykładem będzie tu mąka. Inną wagę będzie mieć mąka pszenna, a inną żytnia. Tak więc widzimy, że trzeba brać pod uwagę nie tylko pojemność łyżki, ale również rodzaj produktu.

Jaką pojemność może mieć kieliszek?

Nierzadko będziemy używać także w przygotowywaniu różnych potraw kieliszek. Wówczas możemy usłyszeć na przykład od znajomych, że warto znać pojemność kieliszka. Oczywiście od razu wszystkim skojarzy się z konsumpcją napojów wyskokowych, co zresztą jest prawdą. Czasami jednak musimy odmierzyć niezbyt dużą ilość na przykład oleju albo octu lub jeszcze innych płynów i wtedy właśnie pojemność kieliszka będzie kluczowa. Ale, jak wiadomo, kieliszków będzie występować cała masa w różnych wariantach jednakowo, jeżeli chodzi o kształty, ale też pojemności. Wystarczy tylko przejść się do sklepu, abyśmy mogli znaleźć bardzo różne produkty tego typu. Wtedy też warto oczywiście zapytać sprzedawcę o pojemność kieliszka, który akurat wybraliśmy. A może się wahać od 20 ml do 100 ml. Rozstrzał jest, jak widzimy, całkiem spory. Szczególnie to może być problematyczne, jeżeli kupujemy na przykład takie artykuły w internecie.

Przeczytaj także:  Jakie drewno najlepiej sprawdza się do wędzenia?

Jak dokładniej odmierzać produkty spożywcze?

Dokładne odmierzanie produktów spożywczych podczas przygotowywania potraw to jeden z czynników, który będzie wpływać na sukces degustacji. Niestety czasami po prostu nie mam zielonego pojęcia, jaka jest pojemność łyżeczki, a to może się okazać kwestia zasadnicza. Natrafiamy przecież na jakiś przepis, gdzie zwraca się uwagę bardzo szczegółową, chociażby na mililitry wody. Niejednokrotnie w takich recepturach można właśnie przeczytać, że należy wykorzystać pojemność łyżeczki. Generalnie więc warto po prostu zapamiętać, że będzie to mniej więcej 5 ml. A jeżeli chodzi o gramy, to mówimy tutaj o zakresie od 5 do 10 g. Jak widać, nie są to jakieś skomplikowane zagadnienia i bardzo duża ilość zróżnicowanych wartości. Wystarczy tylko zapamiętać te podstawowe.

 

Autor: Katarzyna Kluczyk

 

Zobacz też:

Jak przeprowadzić badania rynku?