Jak przygotować swojego pupila na zimę? Co zrobić, by pies przetrwał zimowe mrozy?

2023-12-14 0 przez Dawid

Jak przygotować swojego pupila na zimę? Co zrobić, by pies przetrwał zimowe mrozy?

Przygotowanie zwierzaka na zimę ma duże znaczenie dla jego komfortu, zdrowia i bezpieczeństwa. Zimowe miesiące mogą być trudne dla naszych pupilów. Dlatego warto podjąć kilka dość prostych, a jednocześnie skutecznych działań, aby móc zapewnić w ten sposób swojemu psu odpowiednią ochronę i opiekę w okresie zimowym. Jak przygotować psa na zimę?

Jak przygotować psa na zimę? Poznaj nasze porady… a jest ich całkiem sporo!

Pies to często coś więcej niż tylko zwierzę domowe, ale wręcz członek rodziny, dlatego musimy pamiętać o jego zdrowiu i dobrej kondycji w chłodniejszych miesiącach. Powinniśmy dbać o niego w zimie jako odpowiedzialni właściciele. Poniżej przedstawiamy Ci kilka porad odnośnie tego, jak odpowiednio przygotować naszego pupila na nadchodzącą zimę.

Zadbaj o odpowiednią sierść

Sierść to naturalne odzienie psa, które skutecznie chroni go przed zimnem i wilgocią. Jednak niezwykle istotne jest, abyś jako właściciel zadbał o jej kondycję, zwłaszcza w okresie zimowym. Regularne szczotkowanie ma korzystny wpływ na utrzymanie zdrowej sierści:

  • pozwala ono usunąć luźne włosy,
  • stymuluje krążenie krwi w skórze
  • przyczynia się do lepszego oddychania skóry.

Warto także rozważyć przycięcie sierści, aby zapobiec zbieraniu się lodu i błota w długiej sierści.

Zmodyfikuj dietę

Zimą psy potrzebują więcej energii, aby utrzymać ciepło. Rozważ zwiększenie ilości podawanego mu jedzenia, ale jednocześnie monitoruj wagę swojego psa, aby uniknąć nadwagi. To doskonały moment, aby konsultować się z weterynarzem w sprawie odpowiedniego poziomu karmienia dla Twojego pupila. Dodatek w postaci olejów rybnych czy omega-3 może pomóc w utrzymaniu zdrowej skóry i sierści.

Kiedy zabierasz psiaka na spacery… rób to mądrze

Mimo że zimą jest chłodno, nie powinno się zrezygnować z codziennych spacerów. To nie tylko sposobność do ćwiczenia, ale także okazja do oddychania świeżym powietrzem oraz pobudzania umysłu. Należy jednak zwrócić uwagę na czas trwania i intensywność spacerów, zwłaszcza gdy temperatura jest bardzo niska. Krótsze, ale częstsze spacery mogą okazać się lepszym rozwiązaniem niż jedna długa wyprawa.

Jak przygotować psa na zimę – zapewnij odpowiednią izolację

Jeśli Twój pies przebywa na zewnątrz, ważne jest, aby zapewnić mu odpowiednie schronienie. W takiej sytuacji musisz wyposażyć się w dobrze izolowaną, chronioną termicznie budę dla psa (jeśli masz taką możliwość), której ściany są chronione przed wiatrem. Dodatkowo, warto pomyśleć o izolacji od podłogi, np. poprzez użycie drewnianych palet albo mat termicznych. Nie zapomnij o zapewnieniu psu dostępu do świeżej, niezamarzającej wody.

Jak przygotować psa na zimę – łóżko lub legowisko

Chociaż w domu, pies również potrzebuje przyjemnego i komfortowego miejsca do snu. Specjalnie przygotowane w tym celu legowisko z miękkim i ciepłym materiałem pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę dla psa. Warto także pomyśleć o umieszczeniu go w miejscu, które nie jest narażone na przeciągi i chłodzenie podłogi.

Ogranicz kąpiele

Zbyt częste mycie psa podczas zimy może spowodować usunięcie naturalnych olejów z jego skóry, co stwarza ryzyko, że zwierzak stanie się bardziej podatny na utratę ciepła. Jeśli to możliwe, powinno się unikać kąpieli pupila w tym czasie. Jednak jeśli konieczne jest umycie psa, należy użyć łagodnego szamponu, a następnie dokładnie go wysuszyć i umieścić w ciepłym pomieszczeniu, aby jego sierść mogła wyschnąć.

Ochraniacze na łapy

Śnieg, sól i lód mogą to typowe dla okresu zimowego elementy, które mogą powodować podrażnienia i uszkodzenia łap psa. Warto rozważyć zakup ochraniaczy na łapy, zwłaszcza jeśli miejsce, w którym mieszkasz, jest znane z trudnych warunków zimowych. Po każdym spacerze starannie spłucz łapy swojego pupila ciepłą wodą, aby usunąć sól i lód, a następnie dokładnie je wysusz.

Jak przygotować psa na zimę – monitoruj objawy przemarznięcia

Zimowe mrozy to ryzyko przemarznięcia lub nawet odmrożenia. Jeśli tylko zauważysz, że Twój pies drży, jest ospały, a jego uszy lub łapy są bardzo zimne, natychmiast zabierz go do ciepłego miejsca. Przykryj go ciepłym kocem i skonsultuj się z weterynarzem, jeśli objawy nie ustąpią!

Regularne wizyty u weterynarza

Regularne wizyty u weterynarza są ważne przez cały rok, a w szczególności – podczas zimy. Weterynarz może monitorować zdrowie Twojego zwierzaka i polecić odpowiednie szczepienia oraz profilaktyczne leczenie na zimowy sezon. Jeśli pies cierpi na przewlekłe schorzenia, skonsultuj się z weterynarzem w celu uzyskania specjalnej opieki zimowej.

Zabawki i aktywność umysłowa

Zimowe miesiące mogą być nudne zarówno dla człowieka, jak i jego czworonoga. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić swojemu psu odpowiednie zabawki i spędzać czas z nim w domu, zapewniając mu rozrywkę i pobudzając jego umysł. Gry intelektualne, w tym na przykład ukrywanie smakołyków, są doskonałym sposobem, aby zachować psa w dobrej kondycji psychicznej.

Ochrona przed ekstremalnymi warunkami

W sytuacji, gdy panują bardzo niskie temperatury lub kiedy zbliża się burza śnieżna, niezwykle ważne jest, aby zapewnić swojemu psu dodatkową ochronę. Warto zainwestować w specjalne ubranka dla zwierzaka, w tym na przykład kombinezony lub peleryny, które chronią przed wiatrem i śniegiem. Pamiętaj, że psy o krótkiej sierści lub niskiej masie ciała są bardziej podatne na zmarznięcie, więc potrzebują dodatkowej ochrony.

Kontakt z innymi psami

W okresie zimowym psy często więcej czasu spędzają w domu, co może skutkować „izolacją społeczną” (o ile oczywiście można używać takiego określenia w odniesieniu do zwierzaków…). Organizuj – najlepiej podczas spacerów w takie zimowe dni, które są odrobinę cieplejsze – regularne spotkania Twojego psa z innymi zwierzakami, aby zapewnić mu rozrywkę.

Zimowe aktywności dla psów

Zima to idealna pora roku, aby eksperymentować ze swoim psiakiem różne aktywności. Możesz spróbować różnych zabaw na śniegu; zalicza się do nich na przykład przeciąganie sanek lub gra w piłkę w śnieżnej otoczce. Jeśli Twój pies jest pełen energii i jest duży, możesz także spróbować zimowych psich sportów, takich jak sanki zaprzęgowe.

Zimowe smakołyki

Zimą możesz też nieco zmodyfikować dietę dla swojego psa, wprowadzając smakowite i zimowe przekąski. Możesz mu przygotować np. pyszne lody, mieszając jogurt z mrożonymi owocami. Twój pies również może skosztować gorącego bulionu albo herbatki ziołowej. Pamiętaj tylko, żeby upewnić się, że wszystkie smakołyki są bezpieczne i odpowiednie dla twojego pupila.

Zapewnij rozrywkę w domu

Podczas takich zimowych dni, w trakcie których pogoda jest naprawdę niekorzystna, warto mieć kilka pomysłów na spędzenie czasu z naszym pupilem w domu. Istnieje wiele przyjaznych i interaktywnych gier oraz zabawek, które dostarczą naszemu psu wielu radości i pobudzą jego umysł. Puzzle dla psów, gry logiczne oraz smakowite zabawki to doskonałe opcje na chłodne, zimowe wieczory.

Bądź czujny na problemy zdrowotne

Zima wiąże się z różnymi zagrożeniami zdrowotnymi dla psów. Jednym z nich jest ryzyko infekcji dróg oddechowych. Jeśli zaobserwujesz, że Twój często pies kaszle, kicha lub ma problemy z oddychaniem, skonsultuj się z weterynarzem. Pamiętaj też, aby chronić swojego pupila przed kleszczami i innymi pasożytami przez cały rok.

Zimowa pielęgnacja pazurów

W czasie zimy pazury psa mają tendencję do szybszego wzrostu ze względu na mniejszą ilość aktywności na twardych powierzchniach. Pamiętaj o regularnym sprawdzaniu, czy pazury Twojego pupila nie są zbyt długie, ponieważ nadmierny wzrost może utrudniać mu chodzenie oraz prowadzić do problemów z łapami.

Ciepła odzież dla psa

Jeśli zamieszkujesz w miejscu z wyjątkowo surowym klimatem, warto rozważyć zakup ciepłych ubranek dla swojego psa. Możesz znaleźć specjalne kombinezony, peleryny i buty, które będą chronić go przed mrozem. Pamiętaj jednak, że nie każdy pies będzie tolerować noszenie ubrań, dlatego zacznij od krótkich sesji, żeby piesek mógł się stopniowo przyzwyczaić do nowego stroju.

Jak przygotować psa na zimę – zimowe szkolenie

Zima jest świetnym okresem do nauki psa w domu. Możesz uczyć go nowych komend, doskonalić posłuszeństwo oraz pracować nad konkretnymi zachowaniami. Trening dostarcza psu nie tylko ćwiczeń fizycznych, ale również stymulacji umysłowej, która jest równie istotna.

Jak przygotować psa na zimę – przygotuj zestaw awaryjny

Warto również być przygotowanym na nagłe sytuacje związane z zimą i mieć pod ręką zestaw awaryjny. W takim zestawie warto mieć:

  • koc,
  • ręczniki,
  • ciepłą wodę,
  • zapasową żywność,
  • lekarstwa,

ponieważ w krytycznych sytuacjach mogą okazać się one potrzebne.

Jak przygotować psa na zimę – podsumowanie

Przygotowanie zwierzaka na zimę to proces, który wymaga uwagi i troski. Skup się na pielęgnacji jego futra, odpowiednim żywieniu, zapewnieniu miejsca do spania oraz dbaj o jego zdrowie. Wciąż ważne są spacery i zabawy, pamiętaj jednak, by dostosować je do warunków pogodowych i indywidualnych potrzeb twojego psa. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z weterynarzem, aby upewnić się, że Twój pupil jest gotowy na nadchodzącą zimę. Wbrew pozorom nie trzeba tak wielkiego wysiłku, by móc zapewnić zwierzakowi komfort i bezpieczeństwo nawet na wypadek trudniejszych, zimowych warunków pogodowych… ale pewne działania trzeba wdrożyć, o czym właśnie napisaliśmy Ci w naszym tekście. Pamiętaj, że dbanie o zwierzaka w czasie zimy to wyraz miłości i odpowiedzialności, a właściwa opieka w tej porze roku pozwoli mu cieszyć się tą piękną porą roku w Twoim towarzystwie.

Miej na uwadze, że każdy pies jest inny, dlatego dostosuj te wskazówki do indywidualnych potrzeb i preferencji twojego psa. Przykładowo, jeśli wytarzasz w śniegu spaniela z długą sierścią, nie powinno stać się nic złego… ale inaczej wygląda sytuacja, jeśli zrobisz to samo z jamnikiem. Tak czy inaczej, zimowe dni mogą być doskonałym czasem na wspólne spędzanie czasu i budowanie jeszcze mocniejszej więzi między tobą a swoim pupilkiem.

 

Emil Zelma