Jak sprawić, by w domu unosił się ładny zapach?

Jak sprawić, by w domu unosił się ładny zapach?

19 października, 2022 0 przez Dawid

Utrzymujący się przez długi czas przyjemny zapach wręcz zachęca do spędzania czasu w domu. Sprawienie, by unosił się on przez cały dzień to nie lada wyzwanie. Może wydawać się to jeszcze trudniejsze, gdy na początku trzeba wywabić nieświeże zapachy. Podpowiadamy jak w prosty i skuteczny sposób sprawić, by dom ładnie pachniał.

Jak wywabić nieprzyjemne zapachy?

Na samym początku należy zadbać o to, by pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Mogą one pochodzić dosłownie z każdego pomieszczenia. Jako pierwsza na myśl często przychodzi łazienka. W przypadku toalety i odpływu w zlewie można zastosować produkty, które znajdują się w niemal każdej kuchni. Są to soda oczyszczona z dodatkiem octu. Jest to od lat znana i sprawdzona metoda na czyszczenie odpływów. Po ich zastosowaniu po około 10 minutach do zlewu lub toalety należy nalać wrzątku.

W kuchni niepożądany zapach często unosi się po otwarciu zmywarki. W jej przypadku także można użyć octu, ale tym razem lepiej w towarzystwie cytryny. Wystarczy je rozlać i umieścić wewnątrz, po czym włączyć tryb mycia na najdłuższy z możliwych. Woń i wszelki brud zniknie jak w okamgnieniu. Jeżeli unoszący się swąd z łazienki i kuchni doszedł już do pozostałych pomieszczeń nie zapomnij o ich przewietrzeniu. Wprowadzenie sporej ilości świeżego powietrza to niemal zawsze dobry pomysł.

Jak zadbać o przyjemny zapach?

Istnieje wiele sposobów na to, jak sprawić, by dom wręcz zapraszał zapachem do środka. Niektóre z nich można stworzyć samodzielnie.

Świece zapachowe

Świece zapachowe stają się coraz bardziej popularne. Dziś w sklepach da się wybierać spośród wielu aromatów. Swoje ulubione zapachy znajdą fani owoców, kwiatów drzew oraz słodyczy. Zamiast tradycyjnej świecy można zdecydować się również na zakup samego wosku. Jego rozpuszczenie jest możliwe za pomocą specjalnego kominka. Dzięki temu łatwiej jest często zmieniać aromaty.

Przeczytaj także:  Czym jest napęd do roweru

W internecie dostępne są także liczne porady dotyczące samodzielnego tworzenia świec. W tym celu należy zaopatrzyć się w wosk, knoty, aromaty i naczynie np. słoik. Stworzenie własnej świecy o oryginalnym zapachu to satysfakcja gwarantowana. Dzięki temu można być pewnym, że w naszym domu pachnie wyjątkowo. Warto jednak pamiętać, by nie wybierać wosku parafinowego. Jest on znacznie niższej jakości niż np. sojowy. Na domiar złego nie jest on ekologiczny.

Odświeżacze powietrza

Odświeżacze to metoda znana od dawna. Niektóre z nich da się włączyć w taki sposób, by rozpylały zapach w określonym czasie. Takie rozwiązanie będzie idealne, jeśli nie chcesz wiecznie pamiętać o dodatkowej czynności. Chcąc mieć pewność, że odświeżacz posiada same naturalne składniki można wykonać go samodzielnie. W tym celu wystarczy wymieszać olejek zapachowy z wodą. Używanie takiego płynu będzie prostsze za pomocą butelki z zakrętką ze spryskiwaczem.

Zapach do szafy

Zdarzyło Ci się, że po otwarciu szafy od razu w powietrzu unosił się zaduch? Nic w tym dziwnego. Jako że szafa przez zdecydowaną większość czasu jest zamknięta to trudno zadbać o świeży zapach w jej wnętrzu. Z pomocą mogą przyjść specjalne zawieszki. Wydobywająca się z nich woń zapewnia świeżość. Dodatkową zaletą jest skuteczne zapobieganie molom. Te małe owady wprost nie znoszą większości zapachów przyjemnych dla człowieka. Warto również pamiętać o tym, by czasem zostawić otwarte drzwi do szafy, tak by wnętrze się przewietrzyło.

Świeże kwiaty

Naturalnym sposobem na wprowadzenie przyjemnego zapachu do domu są kwiaty. Doniczkowe odmiany wprowadzają dodatkową ilość tlenu do pomieszczenia. Niektóre z nich wytwarzają swój naturalny zapach. Fani ciętych kwiatów również nie muszą się ograniczać. Dzięki dużemu bukietowi tulipanów w domu może pachnieć jak w kwiaciarni. Warto na bieżąco zasięgać wiedzy u lokalnych sprzedawców, które z odmian są odpowiednie dla danej pory roku.

Przeczytaj także:  Lampy podłogowe - funkcjonalność i styl w jednym

Regularne wietrzenie pomieszczeń

Często łatwo można zapomnieć ile dobrego może sprawić przewietrzenie. To dzięki otwarciu okien na oścież najłatwiej jest się pozbyć zapachów powstałych np. podczas gotowania obiadu. Jest to szczególnie istotna czynność w sypialni. Spory zapas świeżego powietrza pozytywnie wpływa na jakość snu.

Jak często dbać o ładny zapach w domu?

Dbanie o przyjemny zapach to długotrwały proces. Należy pamiętać o utrzymaniu czystości w łazienkowych i kuchennych odpływach oraz w zmywarce czy lodówce. To w nich najczęściej powstaje niepożądana woń. Na szczęście w coraz większej ilości sklepów można kupić gotowe świece i odświeżacze powietrza. Warto jednak czasem poświęcić nieco więcej czasu i samodzielnie przygotować źródło ładnego zapachu. Dzięki temu jeszcze chętniej będzie się po nie sięgało każdego dnia, a dom będzie zapraszał do środka przyjemnym aromatem.

 

Autor: Dawid Kałuża