Czego używać do pakowania przesyłek?

Czego używać do pakowania przesyłek?

13 października, 2022 0 przez Dawid

Coraz więcej osób korzysta z usług firm kurierskich. Wysyłając paczkę należy pamiętać o tym, by bezpiecznie zapakować towar. W innym przypadku kurier odbierający przesyłkę może odmówić jej przyjęcia. Dodatkowo dzięki solidnemu zadbaniu o bezpieczeństwo nie trzeba martwić się ewentualnym uszkodzeniem paczki. Jak więc zapakować towar i czego używać do pakowania przesyłek?

W co można zapakować przesyłkę?

Najczęściej jako pierwszy na myśl przychodzi karton. Bardzo ważne, by jego wielkość odpowiednio dobrać do rozmiaru zawartości. Zbyt dużo miejsca w środku sprawi, że towar będzie obijać się o ścianki kartonu, co może spowodować uszkodzenie. Zaletą kartonu jest to, że można go użyć kilka razy. Często zamawiając rzeczy przez internet warto nie rozrywać i nie wyrzucać opakowań, bo mogą one przydać się ponownie.

Niektóre z przedmiotów można spakować do foliopaku. Są to najczęściej rzeczy, które posiadają dodatkowe zabezpieczenie jak np. gry lub muzyka na płycie DVD umieszczone do oryginalnego plastikowego pudełka. Foliopak szczególnie dobrze spełni swoją funkcję w przypadku drobiazgowych towarów, dla których trudno znaleźć odpowiednio mały rozmiar kartonu.

Przedmioty takie jak np. książki łatwo da się spakować do koperty. Warto wtedy wybrać taką, która wewnątrz posiada folię bąbelkową. Dzięki niej nawet w przypadku rozerwania papierowej powierzchni koperty zawartość dalej jest schroniona wewnątrz. W przypadku, gdy koperta jest większa niż produkt można ją zgiąć, by w środku nie było wolnej przestrzeni.

Jak dodatkowo zabezpieczyć paczkę?

Dla bezpieczeństwa zawartości szczególnie istotne jest to jak zapakuje się przesyłkę. Karton lub foliopak warto owinąć taśmą. Dzięki temu zewnętrzne opakowanie nie otworzy się w trakcie podróży. W tym celu wystarczy niezawodna i popularna szara, szeroka taśma klejąca. Do owinięcia samego towaru przydać może się folia stretch. Jej zastosowanie ma sens niezależnie od wielkości przedmiotu. Dzięki niej ewentualne wstrząsy nie wpłyną na transportowaną rzecz.

Przeczytaj także:  Telewizja

Wewnątrz paczki nie powinno być wolnej przestrzeni. Ta mogłaby spowodować przemieszczanie się towaru i jego obicie. Karton należy więc wypełnić np. folią bąbelkową lub specjalnymi poduszeczkami również z folii, które napełnione są powietrzem. Ciekawym i ekologicznym rozwiązaniem jest umieszczenie obok przesyłki rozciętych kawałków kartonu. Dzięki temu inny, już nienadający się na zewnętrzne opakowanie karton może być wykorzystany kolejny raz. Niezawodnym wypełniaczem jest także styropian. Sprawdzi się on doskonale w przypadku dużych przesyłek.

Co w przypadku przesyłki niestandardowej?

Niektóre z towarów wymagają podczas pakowania specjalnego traktowania. Są to np. przesyłki o niewymiarowym gabarycie. Są one przez firmy kurierskie często nazywane przesyłkami niestandardowymi. W takim przypadku zawsze opłaca się zapoznać z zasadami obowiązującymi u danego przewoźnika. Chcąc zapewnić jak najwyższe bezpieczeństwo warto w każdym przypadku taką paczkę na całej jej powierzchni owinąć np. folią bąbelkową. Dobrym pomysłem będzie zastosowanie kilku jej warstw.

Jeżeli wysyłany artykuł może być szczególnie wrażliwy na wstrząsy warto umieścić na opakowaniu naklejkę z napisem „uwaga szkło”. Będzie to dodatkową i przydatną informacją dla kuriera.

 

Autor: Dawid Kałuża

 

Zobacz też:

Skuteczne pozycjonowanie stron internetowych — jak to zrobić?