Jak znaleźć zagubionego żółwia lądowego?

Jak znaleźć zagubionego żółwia lądowego?

4 października, 2022 0 przez Dawid

Żółwie wprawdzie nie są tak często wybierane przez miłośników zwierząt domowych jak na przykład psy czy koty, ale wciąż można spotkać je w naszych domach. Nie wymagają one szczególnie troskliwej opieki oraz zaangażowania, ale jeśli nie poświęcimy im wystarczającej uwagi, mogą… zagubić się. Jak znaleźć zagubionego żółwia lądowego? Problem ten może wydawać się trywialny, ponieważ – jak powszechnie wiadomo – żółwie nie należą do zbyt ruchliwych zwierzaków (nawet wodne, które są nieco bardziej energiczne). Jeśli chcesz poznać porady w tym temacie, koniecznie przeczytaj nasz tekst. Powodzenia!

Czy żółw może uciec? A jeśli tak, to gdzie?

Jeśli obawiasz się, że żółw ucieknie, gdy nie będziesz mieć go na oku, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – jest to taki gatunek, w przypadku którego ryzyko udanej ucieczki jest minimalne. Jeśli jednak okaże się, że Twój ulubieniec zniknie, przede wszystkim musisz pamiętać o najważniejszej zasadzie: zachowaj spokój. Tylko rozsądne działanie pozwoli Ci na sukces, tzn. odnalezienie żółwia.

Jak zwabić żółwia? Smakołyki to podstawa

Przede wszystkim jako jego posiadacz musisz zdawać sobie sprawę z faktu, że przedstawiciele tego gatunku lubią miejsca ciepłe oraz dobrze nasłonecznione. Powinno to stanowić dla Ciebie ważną wskazówkę podczas poszukiwań zagubionego żółwia – istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajduje się on w okolicy grzejnika lub w takim miejscu na podłodze, na które padają – przez okno – promienie słoneczne.

Jeżeli sprawdziłeś nasłonecznione zakątki w swoim domu i nie znalazłeś tam swojej zguby, możesz podjąć próbę zwabienia żółwia. W jaki sposób należy to zrobić? Sposób działania jest w tym przypadku dość prosty: wystarczy umieścić na podłodze, w centralnej części pomieszczenia, przysmak zjadany zazwyczaj przez zwierzaka. Sałata, warzywa, liście niektórych roślin itp. – jeżeli żółw znajduje się w pobliżu, istnieje duża szansa, że wyjdzie on z nowego ukrycia, by skosztować pożywienia.

Przeczytaj także:  Balustrady balkonowe aluminiowe - trwałe, estetyczne i bezpieczne rozwiązanie dla Twojego domu

Żółwie lądowe a woda

Wbrew swojej nazwie żółwie lądowe nie są zwierzętami, które stronią od wody. Co więcej, wiele wskazuje na to, że jest wręcz przeciwnie – dobrze służy im świeża woda do picia oraz regularna, np. cotygodniowa kąpiel.

Wiedzę tą warto wykorzystać podczas poszukiwań. W związku z tym należy rozmieścić w różnych częściach pokoju talerzyki z niewielką ilością wody. Jest to jeden ze skuteczniejszych sposobów na zwabienie żółwia, któremu w końcu zachce się pić.

Jak znaleźć zagubionego żółwia lądowego? Podsumowanie

Jak widzisz, znalezienie zagubionego żółwia lądowego nie powinno być wyjątkowo trudnym zadaniem. Jak wiadomo, nie są to ruchliwe stworzenia. Jeśli zauważyłeś, że nie ma go w pudełku, terrarium itp., najprawdopodobniej żółw znajduje się nie dalej niż kilka metrów od tego miejsca.

 

Autor: Emil Zelma