Jak zrobić mydło domowej roboty?

Jak zrobić mydło domowej roboty?

26 września, 2022 0 przez Dawid

Mydło to absolutna podstawa, jeśli chcesz zadbać o codzienną higienę osobistą. Produkt ten można znaleźć właściwie w każdej drogerii, sklepie kosmetycznym czy supermarkecie. Taki stan rzeczy nie zmienia jednak faktu, że istnieją proste sposoby na to, by przygotować mydło domowej roboty. Jak przygotować ten specyfik w domowych warunkach? Jeśli chcesz poznać użyteczne wskazówki w tym zakresie, przeczytaj poniższy tekst.

Mydło domowej roboty – dlaczego jest to dobry pomysł?

Istnieje wiele powodów, które sprawiają, że mydło domowej roboty jest dobrym rozwiązaniem. Cieszy się ono sporą popularnością szczególnie wśród wszystkich, którzy chcą uzyskać nietypowy zapach – to Ty masz bowiem wpływ na aromat, jaki uzyska Twój naturalny kosmetyk. Jeśli chcesz, możesz stworzyć niepowtarzalną mieszankę aromatów, jakiej trudno szukać na półkach sklepowych (więcej informacji na ten temat znajdziesz w dalszej części tekstu).

Ponadto, domowe mydło to rozwiązanie dość tanie. Zazwyczaj sporządzenie tego specyfiku to koszt na poziomie od kilkunastu do około trzydziestu złotych… za jeden litr. Taki stan rzeczy oznacza, że naturalny kosmetyk jest znacznie tańszy niż fabrycznie produkowane odpowiedniki. Oczywiście, ostateczny koszt przygotowanego przez Ciebie kosmetyku zależy od tego, jakie składniki wybierzesz.

Last but not least, mydło naturalne to brak plastikowych opakowań oraz butelek – jeśli cenisz sobie ochronę środowiska naturalnego, czynnik ten może przekonać Cię do tego coraz popularniejszego pomysłu, jakim jest mydło zrobione w domu.

Naturalny kosmetyk ma jeszcze jedną istotną przewagę nad „sklepowym” mydłem. Mianowicie, stosowanie tego ostatniego może podrażniać ludzką skórę i prowadzić do jej wysuszenia. Problem ten zazwyczaj nie występuje w przypadku stosowania domowego kosmetyku. Oczywiście, podczas wyboru składników trzeba pamiętać o ewentualnych alergiach, z którymi zmagają się nasi domownicy.

Przeczytaj także:  Niezawodne i efektywne zasilanie: Zasilacz LED 24V jako kluczowy element oświetlenia LED

Mydło domowej roboty – jak przygotować?

Zapewne obawiasz się, że przygotowanie naturalnego mydła jest wymagającym zadaniem. Jeśli tak, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – wykonanie tego zadania nie należy do szczególnie trudnych. Istnieje wiele metod pozwalających na osiągnięcie celu. Jedną z nich jest wykorzystanie tzw. bazy mydlanej glicerynowej – produkt ten można bez większego problemu nabyć w sklepach internetowych, drogeriach itp.

Aby przygotować domowe mydło, należy zetrzeć bazę na drobne wióry, a następnie wymieszać ją z cieczą (może być to woda, ale zaleca się także stosowanie mleka czy roślinnego naparu). Zasadniczo, im więcej wody zastosuje się podczas tworzenia mieszanki, tym częściej mydło będzie topić się podczas codziennego używania. Następnie należy postawić pojemnik z tak powstałym roztworem na garnku lub czajniku wypełnionym gorącą wodą – dzięki temu mieszanina stanie się bardziej jednorodna.

Mydło domowej roboty – jak je urozmaicić?

Istnieje wiele sposobów na to, by urozmaicić mydło domowej roboty. Generalnie, robi się to na etapie podgrzewania mieszaniny, kiedy pojemnik z płynem umieszczany jest na rozgrzanym garnku. Dobór odpowiednich składników może nie tylko zwiększyć walory użytkowe kosmetyku, ale także – co jest równie ważne – nadać mu ciekawą barwę.

Przykładowo, wyrazisty pomarańczowożółty kolor da się uzyskać dzięki wykorzystaniu kurkumy lub oleju marchewkowego. Z kolei mydło zielone można otrzymać poprzez dodanie niewielkiej ilości wyciągu ze szpinaku lub naci pietruszki. Jeśli chodzi o ciemniejsze barwy, to można uzyskać je na przykład poprzez zastosowanie kawy i kakao (kolor brązowy) oraz węgla aktywnego (kolor czarny). Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować kilka kolorów. Wręcz przeciwnie: dobrym pomysłem jest zastosowanie różne barwy, by móc stworzyć wielobarwną mozaikę.

Przeczytaj także:  Wnętrze pełne uroku: Drewniana lampka jako doskonałe oświetlenie dla pokoju dziecka

Jeśli chodzi o walory użytkowe, to mamy tu bardzo szerokie możliwości wyboru. Przykładowo, olej migdałowy, makadamia oraz masło Shea mają cenne właściwości nawilżające. Z kolei kawa, otręby owsiane czy listki niektórych roślin sprawią, że uzyskamy mydło peelingujące.

Oprócz tego cenne są również miody, zioła, a w szczególności olejki eteryczne, które nadadzą kosmetykowi ciekawy aromat. Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje olejków eterycznych, w tym np. produkty o aromacie lawendowym, jaśminowym, miętowym czy cytrusowym.

Aby uzyskać finalny produkt, należy umieścić tak przygotowaną mieszaninę w foremce do lodu oraz spryskać alkoholem. Zaleca się, by kosmetyk leżał w foremce przez co najmniej dwie-trzy godziny. Ostatnim krokiem, jaki należy wykonać, jest suszenie domowego mydła. Jest to najdłużej trwający proces, który może zająć nawet kilkanaście dni. Aby wysuszyć mydło, należy wykorzystać do tego celu papier pergaminowy, którym przykrywamy powstałą bryłę. Ważne, by miejsce było dość przewiewne – dzięki temu stworzymy warunki ułatwiające i przyspieszające suszenie.

To już wszystko. Przygotowanie domowego mydła nie jest szczególnie trudnym zadaniem, prawda? Może ono świetnie się sprawdzić przed przygotowaniem się do golenia.

 

Autor: Emil Zelma

 

Zobacz też:

Komiksy: Czym są, jakie rodzaje istnieją, i gdzie je można kupić?