Pokonaj niepokój dzięki zdrowej diecie

2023-08-21 0 przez Dawid

Lęk to stan psychiczny, którego chyba nikt nie lubi. Cóż, nawet w czasie naszych sukcesów zawodowych czy osobistych jest on w stanie skutecznie obrzydzić nasze życie. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów, dzięki którym można ograniczyć ten problem. Co ważne, nie mamy tu na myśli środków farmakologicznych, ale wręcz przeciwnie – naturalne sposoby na walkę z lękiem. Jedną z metod, która może wydatnie pomóc Ci w łagodzeniu niepokoju, jest włączenie do swojej diety… cukinii oraz jabłek – a warto wiedzieć, że na tym lista potraw uśmierzających uczucie lęku wcale się nie zamyka. Regularnie stosowane, są one w stanie korzystnie wpłynąć na poprawę nastroju,  redukując niepożądany stan.

Uczucie lęku – w jaki sposób z nim walczyć?

Twoim problemem jest nawracający lęk? W jaki sposób możesz z nim walczyć? Standardowo: na to pytanie odpowie nam ChatGPT:

W walce ze stanem lękowym warto przemyśleć i wdrożyć kilka skutecznych strategii. Oto kilka porad, które mogą Ci pomóc:

  1. Zrozum swoje lęki: Skoncentruj się na zrozumieniu swoich lęków i rozpoznaj sytuacje, które je wywołują. Świadomość przyczyn pozwoli Ci lepiej radzić sobie z nimi.
  2. Wprowadź techniki relaksacyjne: Wypróbuj różne techniki relaksacyjne, takie jak głębokie oddychanie, medytacja, joga czy progresywna relaksacja mięśni, aby obniżyć poziom napięcia i lęku.
  3. Unikaj używek: Ogranicz spożywanie alkoholu, kofeiny i innych używek, które mogą nasilać uczucie lęku.
  4. Aktywność fizyczna: Regularna aktywność fizyczna pomaga w redukcji stresu i lęku. Spróbuj znaleźć formę ruchu, która Ci odpowiada, na przykład spacer, jogging, czy trening siłowy.
  5. Poznaj techniki radzenia sobie ze stresem: Naucz się skutecznych technik radzenia sobie ze stresem, takich jak pozytywne myślenie, szukanie wsparcia w bliskich, prowadzenie dziennika, czy praktykowanie sztuki wybaczania.

Z powyższymi poradami jak najbardziej się zgadzamy – i zapewne zrobiliby to lekarze, gdybyśmy ich o to zapytali. Tak czy inaczej, wydaje się, że ChatGPT zapomniał o pewnym bardzo ważnym elemencie, jakim jest zdrowa dieta.

Jakie składniki diety pomagają w uśmierzeniu lęku?

Zanim przedstawimy Ci, jakie artykuły spożywcze osłabiają uczucie lęku, musisz wiedzieć, że mamy na myśli REGULARNĄ dietę. Absolutnie nie możesz liczyć na to, że np. zjedzenie jednego jabłka oznacza koniec problemów z lękiem. Podobnie jak w przypadku ćwiczeń fizycznych czy walki z nałogiem papierosowym, także i w tej sytuacji możemy liczyć na sukces jedynie wtedy, gdy postawimy na systematyczne działania.

Jednym z elementów diety, które pomagają w walce z chronicznym, nawracającym lękiem, jest cukinia (https://pl.depositphotos.com/130722450/stock-photo-zucchini-with-slices-and-zucchini.html)

A zatem – do rzeczy. Jakie składniki diety mogą podziałać na uczucie chronicznego lęku? Wszystkich rozwiązań nie jesteśmy w stanie tu przedstawić, ale warto, byśmy zwrócili uwagę przynajmniej na kilka spośród dostępnych rozwiązań. Oto i one:

  • jabłka – jest to świetny pomysł na początek, jeśli zastanawiasz się, jaka jest dieta na chroniczny lęk. Taki stan rzeczy wynika z bardzo prostego faktu: składniki odżywcze zawarte w jabłkach mają pewne (co nie znaczy, że bardzo silne) właściwości uspokajające,
  • cukinia – nie tak popularna w Polsce jak jabłka, cukinia jest kolejnym rozwiązaniem, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę. Ponieważ warzywo to znajduje swoje zastosowanie w różnych potrawach, nietrudno będzie dodać Ci je do swojej diety,
  • herbata rumiankowa – wypijany regularnie wywar zawierający herbatę rumiankową jest w stanie zredukować uczucie stresu, co w oczywisty sposób sprzyja relaksacji naszego umysłu,
  • łosoś – jest to możliwe z uwagi na fakt, że łosoś stanowi cenne źródło kwasów tłuszczowych omega-3,
  • awokado – podobnie jak ma to miejsce w przypadku łososia, awokado również zawiera obfite ilości kwasu omega-3. Nie bez znaczenia jest również magnez (Mg), który pomaga w redukcji stresu.

Jakie składniki odżywcze powinna zawierać dieta na stres?

Rzecz jasna to, jaka dieta na stres będzie w Twoim przypadku najlepszym rozwiązaniem, zależy raczej od decyzji podjętych przez dietetyka. Po zapoznaniu się z Twoim stanem zdrowia oraz potrzebami będzie on w stanie ułożyć Ci odpowiednią dietę.

Taki stan rzeczy nie oznacza jednak, że jesteśmy zbędni. Wręcz przeciwnie – oto lista składników odżywczych, które mogą Ci pomóc w redukcji stresu – wciąż jednak przypominamy Ci, że zdrowy tryb życia to nie sprint, ale maraton, czyli po prostu regularny wysiłek.

Poniżej znajdziesz listę cennych dla zdrowia potraw, które chcieliśmy Ci podrzucić – zwracaj na te składniki uwagę, jeśli marzysz o tym, by bez środków farmakologicznych przezwyciężyć uczucie lęku:

  • białko,
  • aminokwasy,
  • przeciwutleniacze,
  • kwasy tłuszczowe omega-3 (jak już wiesz, kwas tłuszczowy omega-3 znajduje się m.in. w łososiu oraz awokado),
  • probiotyki, które są obecne w sfermentowanej żywności. Przykładowe artykuły, które je zawierają, to jogurty oraz kiszona kapusta. Co sprawia, że ich spożywanie korzystnie przekłada się na zdrowie psychiczne? To proste: celem probiotyków jest utrzymanie zdrowej równowagi flory jelitowej, co przekłada się na ogólny stan całego organizmu, a w efekcie także samopoczucie. To jeszcze nie wszystko, ponieważ probiotyki wspierają również układ nerwowy, zwiększając produkcję neuroprzekaźników i redukując reakcję na stres.

To jeszcze nie wszystko, ponieważ ważne w utrzymaniu dobrego, wolnego od lęku samopoczucia są takie składniki mineralne jak na przykład: magnez, selen i potas. To właśnie dlatego zalecane jest regularne spożywanie np. ryb (łosoś!), jaj, bananów, migdałów, pestek dyni, orzeszków ziemnych, orzechów nerkowca, orzechów brazylijskich, pomidorów i strączków dostarcza tych korzystnych pierwiastków.

Warto wiedzieć – stany lękowe a błonnik i produkty fermentowane

Błonnik czy produkty fermentowane to składniki, które wspierają funkcjonowanie (perystaltykę) jelit oraz skutecznie redukują stany lękowe i depresyjne (rzecz jasna, w tym ostatnim przypadku warto sięgnąć również po pomoc terapeuty itp.).

Dieta zasobna w błonnik to rozwiązanie, które korzystnie wpływa na mikroflorę jelitową, odżywiając „dobre”, tzn. korzystne dla organizmu bakterie jelitowe i zmniejszając w ten sposób populację „złych” bakterii. Taki stan rzeczy przekłada się pozytywnie na aktywność połączeń neuronowych, umożliwiając ludzkiemu umysłowi utrzymanie spokoju oraz pełnego spokoju nastroju.

Jakie warzywa i owoce na stany lękowe?

Jak już wiesz, przeciwutleniacze to jeden z tych składników odżywczych, który może pomóc Ci w walce w nawracającym uczuciem lęku. Wydaje się zatem oczywiste, że dobrym pomysłem jest włączenie do swojej diety produktów zasobnych właśnie w przeciwutleniacze. Wśród ciekawych pomysłów w tym zakresie można znaleźć m.in. takie gatunki owoców oraz warzyw jak:

  • jagody,
  • truskawki,
  • maliny,
  • jarmuż,
  • papryka.

Tym, co łączy te tak różne od siebie owoce i warzywa, jest właśnie obecność przeciwutleniaczy.

Dieta a lęk – czego powinniśmy unikać?

Przedstawiliśmy Ci właśnie obszerną listę produktów spożywczych, które powinniśmy spożywać, by uniknąć lęku, a także składniki odżywcze, pozytywnie wpływają na ludzki organizm. Zastanówmy się teraz nad tymi elementami codziennej diety, które mogą przynieść odwrotny efekt, tzn. spowodować uczucie napięcia oraz związane z tym stany lękowe.

Oto składniki diety, na które trzeba koniecznie uważać, jeśli zależy Ci na tym, by chronić organizm przed stanem lękowym:

  • dieta typowo „zachodnia”, czyli produkty gotowe, fast foody itp. Tego typu artykuły spożywcze są bogate w wysokoprzetworzone produkty, w tym w szczególności cukry proste oraz tłuszcze nasycone, a ich spożywanie w dużych ilościach może nasilać stany lękowe. Dzieje się tak, ponieważ następuje wówczas zmniejszenie ilości produkowanej serotoniny, a także osłabienie flory bakteryjnej jelit (a, jak już wiemy, ta ostatnia w odpowiedniej ilości może mieć wpływ na samopoczucie),
  • kofeina, która wprawdzie pobudza organizm, ale w nadmiarowych ilościach również może przyczyniać się do nasilenia stanów lękowych, pobudzając obszar mózgu związany z odczuwaniem zagrożenia. To właśnie dlatego należy kontrolować jej spożycie, aby nie przekroczyć bezpiecznej granicy 400 mg dziennie.
  • alkohol, który, podobnie jak kofeina, może krótkoterminowo odstresowywać organizm, ale w rzeczywistości, w dłuższej perspektywie, wpływa negatywnie na jakość snu i „uczy” niewłaściwych mechanizmów radzenia sobie ze stresem oraz lękiem.

 

 

Autor: Emil Zelma

 

Zobacz też:

Najlepsze systemy CRM