Polenta – zastosowanie włoskiej mamałygi w polskiej kuchni

Polenta – zastosowanie włoskiej mamałygi w polskiej kuchni

3 czerwca, 2019 3 przez admin

Polenta

Polenta jest włoską potrawą ludową przyrządzaną z mąki kasztanowej, uznawaną za rodzaj mamałygi. Obecnie polentę przyrządza się z mąki kukurydzianej, albo z kaszki kukurydzianej, czasami z dodatkiem sera i sosów.

Polenta jest przekładana do niskiego naczynia po ugotowaniu, a następnie po ostygnięciu można pokroić ją na dowolne kawałki i grillować z każdej strony. Polenta wywodzi się z północnej części Włoch. Według tradycyjnej receptury należy wolno gotować kaszkę lub mąkę kukurydzianą w wodzie lub bulionie. Współczesne przepisy opierają się na stosowaniu polenty typu instant lub już wcześniej przygotowanej, co skraca czas potrzebny na jej przygotowanie. Polenta jest dostępna także w wersji gotowej do pieczenia, grillowania lub smażenia (np. w kształcie krążka).

 

Serwowanie polenty

Polenta może być podawana na różne sposoby i jako składnik różnych posiłków, podobnie jak ryż i kasze. W zależności od tego, z jakimi dodatkami zostanie podana oraz w jaki sposób, może być prostym, albo w wykwitnym daniem.

Polenta może być podawana w kostkach, bez dodatków, albo z ziołami lub serem, jako osobne danie. Włoska mamałyga sprawdza się także jako baza do dań wegetariańskich, takich jak warzywne ragout i tym podobne. Polentę można podawać zamiast ryżu lub makaronu do chili, sosów mięsnych i innych dań mięsnych.

Polenta gotowana na pół gęsto sprawdza się zamiast owsianki i kaszy manny, jako zbożowe śniadanie. Możesz podać ją ze świeżymi lub suszonymi owocami, cynamonem, orzechami i mlekiem.

Pieczona lub grillowana polenta z wyrazistymi dodatkami sprawdza się w roli przystawki. Polentę można wykorzystać także do przyrządzania dań jednogarnkowych zapiekanych w piekarniku.

Polenta nera

 

Jednym z rodzajów polenty jest polenta nera przyrządzana z mąki owsianej. Wywodzi się ona z Sardynii. W rejonie Toskanii polentę nera przygotowywano z mąki kasztanowej. Obecnie jest serwowana głównie w Sardynii.

Polenta Giallia

Polenta Giallia jest przygotowywana z mąki kukurydzianej. Współcześnie największym zainteresowaniem cieszy się polenta instant – kasza gotująca się w błyskawicznym tempie. Polenta concia jest odmianą włoskiego dania przyrządzaną z kaszy kukurydzianej i serów z Doliny Aosty. Polenta giallia fioretto również jest przyrządzana z dodatkiem serów. Jej cechą wyróżniającą są delikatne ziarna kukurydzy.

Przeczytaj także:  Jakie przetwory można zrobić z jagód i malin?

 

W Trydencie produkuje się polentę di Storo. Jej bazą jest lokalna mąka produkowana z całych ziaren kukurydzy. Ma ona lekko czerwona barwę. Polentę di Storo podaje się z kawałkami salami duszonymi z cebulą i czerwonym winem. Można podawać ją również z kiszoną kapustą, ziemniakami lub wieprzowym mięsem.

Polenta gialla bramata jest daniem charakterystycznym dla kuchni lombardzkiej. Stanowi dodatek do

 

dań mięsnych. Można zapiekać ją z kiełbaskami salsicia, grzybami i sosem pomidorowym w piekarniku.

Polenta taragna

Polenta taragna również wywodzi się z kuchni lombardzkiej. Jej charakterystyczną cechą jest połączenie mąki kukurydzianej i gryczanej oraz dodatek masła i sera. W Neapolu polenta taragna jest serwowana jako odmiana lokalnego street food’u.

Zobacz także:

Optymalizacja w firmie. Co jeszcze możesz zrobić?