Rola rekuperatora w wentylacji domu – czym różni się od tradycyjnych systemów?
2023-10-13Najważniejszą kwestią, jaką kierują się projektanci nowoczesnych budynków, jest poszukiwanie oszczędności. Powodem są ciągle rosnące ceny energii elektrycznej oraz ogrzewania. Specjaliści rozwijają zatem dostępne metody i środki, tak aby domownicy mogli cieszyć się z doskonalszych i sprawnie działających np. systemów grzewczych. Nowo budowane budynki tworzone są z materiałów izolacyjnych o bardzo niskich wskaźnikach przenikalności cieplnej, dlatego stosowany do tej pory system wentylacji grawitacyjnej staje się nieefektywny i przestarzały. W jego miejsce najczęściej wybiera się teraz rekuperator, czyli wentylację mechaniczną, która jest w pełni zautomatyzowana i umożliwia stałą wymianę powietrza przez całą dobę. Dowiedz się więcej na temat tego nowoczesnego systemu i sprawdź, czy to rozwiązanie, które sprawdzi się w Twoim domu!
Jak działa rekuperator?
Rekuperator to serce systemu rekuperacji, czyli centralna jednostka wentylacyjna z odzyskiem ciepła, która zasilana jest energią elektryczną. Głównym celem rekuperatora jest wprowadzanie świeżego powietrza do wnętrza budynku oraz usuwanie zużytego powietrza na zewnątrz. Kiedy rekuperator jest odpowiednio zintegrowany z instalacją wentylacji mechanicznej, zapewnia odzysk ciepła z wyrzucanego powietrza, co w efekcie przekłada się na niższe koszty ogrzewania.
Najwyższą wydajnością charakteryzują wymienniki przeciwprądowe, które odzyskują znaczną część ciepła z wydmuchiwanej strumieniem powietrza.
Czym wyróżnia się wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła? Przede wszystkim zamontowanym wymiennikiem, w którym zużyte powietrze, wyprowadzane na zewnątrz, krzyżuje się ze świeżym powietrzem dostarczanym do wnętrza budynku. Te strumienie powietrza spotykają się, ale nie mieszają się ze sobą. W wyniku tego następuje wymiana energii, która powoduje, że świeże powietrze wprowadzane do pomieszczeń staje się ogrzane.
Rekuperatory wyposażone są również w filtry, których celem jest zatrzymywanie wszelkich zanieczyszczeń powietrza, takich jak kurz i owady. Filtry nie tylko chronią kanały i wymiennik ciepła, ale także zapewniają, przy użyciu odpowiednich rodzajów tego typu produktów, dostarczanie do wnętrza budynku czystego i świeżego powietrza. W obecnych czasach, zwłaszcza ze względu na coraz wyższe poziomy zanieczyszczeń powietrza, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, jest to niezwykle istotne.
Zalety systemu wentylacji mechanicznej
Korzystanie z wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła niesie ze sobą wiele zalet. Poniżej znajdziesz najważniejsze korzyści.
- Wysoka jakość powietrza – stały dopływ świeżego powietrza gwarantuje niesamowity komfort. Dzięki ciągłej wentylacji eliminowane są nieprzyjemne zapachy, tworząc atmosferę oczyszczenia.
- Usuwanie wilgoci – zastosowanie rekuperacji eliminuje problem parowania okien, szczególnie w łazience. Mechaniczna wentylacja efektywnie usuwa wilgoć, co przekłada się na szybsze suszenie ręczników oraz prania.
- Zmniejszenie zanieczyszczeń w domu – zamknięte okna ograniczają dostęp zanieczyszczeń do wnętrza domu, co sprzyja zachowaniu czystości powietrza wewnątrz budynku.
- Filtracja powietrza – rekuperacja zapewnia skuteczną filtrację powietrza nawiewanego, eliminując alergeny i zanieczyszczenia. Oczyszczone powietrze nawiewane jest szczególnie korzystne dla osób wrażliwych na alergeny.
- Skrócenie sezonu grzewczego – dzięki wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, powietrze nawiewane jest zawsze nieznacznie chłodniejsze niż temperatura w pomieszczeniu.
Artykuł sponsorowany