Rura PERT: nowa generacja w instalacjach grzewczych

2023-11-22 0 przez Dawid

Aby instalacja grzewcza funkcjonowała w sposób efektywny i przynoszący oszczędności, musi być stworzona z elementów dobranych w przemyślany sposób. Jednym z najciekawszych rozwiązań na rynku jest wykorzystanie rur typu PERT, które mają znakomite właściwości, spełniające wymagania instalacji grzewczych. Najczęściej można się z nimi spotkać w przypadku ogrzewania podłogowego. Sprawdź, co warto wiedzieć o tego typu rurach.

Czym jest rura PERT?

Na początek warto wyjaśnić, czym właściwie jest rura PERT. Można powiedzieć, że jest to rodzaj wielowarstwowej rury, która składa się z dwóch warstw polietylenu o podwyższonych parametrach termicznych. Jest to spowodowane chęcią podniesienia tolerancji materiału rury na pracę w wysokich temperaturach. Ten rodzaj wyposażony jest również w dodatkową warstwę aluminium, a oprócz tego warto wiedzieć, że spawa się go w sposób doczołowy.

Dobrze jest bardziej szczegółowo przyjrzeć się budowie tego typu rur. Jest ona wyposażona w dwie warstwy kleju, co umożliwia połączenie ze sobą poszczególnych warstw. Rury PERT charakteryzują się możliwością wykorzystania w dużej rozpiętości temperatur, która wynosi od -95 do aż 70 stopni Celsjusza. Ogromnymi zaletami tego typu rozwiązania jest elastyczność oraz energooszczędność. Oprócz tego warto także zwrócić uwagę na małą rozszerzalność termiczną oraz dużą szczelność.

Do czego wykorzystywane są rury PERT?

Tego rodzaju rury są wykorzystywane do różnych celów. Trzeba jednak wiedzieć, że najchętniej korzysta się z nich podczas zakładania ogrzewania podłogowego. To jednak niejedyne wykorzystanie. Rury PERT mogą być także stosowane do instalacji grzewczych opartych na przepływie zimnej i ciepłej wody. Dzięki wysokiej odporności na wyższe temperatury dobrze sprawdzą się one do podgrzewania wody użytkowej oraz centralnego ogrzewania.

Dobór długości rury PERT do ogrzewania podłogowego – w jaki sposób to zrobić?

Przyjrzyjmy się nieco bardziej szczegółowo procesowi doboru rur PERT do instalacji ogrzewania podłogowego. W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na grubość wylewki, która powinna wynosić min. 6,5 cm. Na wylewkę układana jest warstwa styropianu o grubości około 15 cm. Mając te informacje, można przejść do wybierania długości rur typu PERT. Trzeba wiedzieć, że liczba metrów kwadratowych będzie zależna od układu rur, a także odległości pomiędzy nimi.

Zasada jest tutaj dosyć prosta – w miejscach, które są narażone na duże straty ciepła, rury są układane gęściej, a to przekłada się na użycie ich większej długości. Najczęściej jednak na 1 m² ogrzewania układa się około od 10 do 15 metrów rur grzewczych. Jak łatwo się domyślić, im lepiej wyizolowane pomieszczenie, tym mniejsza długość rur będzie potrzebna. Duże znaczenie ma również sposób układania rur.

W tej sprawie znaczenie mają takie czynniki jak m.in. wielkość pomieszczenia, wydajność ogrzewania podłogowego oraz potencjalne straty ciepła. Najczęściej stosowanymi rozkładami są: 15, 20 i 25 cm. Jeżeli jednak ubytki ciepła są bardzo duże, częstotliwość rozkładania rur należy zagęścić do 10 cm. Trzeba także pamiętać, że jedna sekcja w ogrzewaniu podłogowym nie może być dłuższa niż 150 metrów. Warto także wiedzieć, że w domach stosuje się rury o średnicy 16 mm.

 

Artykuł sponsorowany