Usługi detektywistyczne. Czym się zajmują firmy świadczące usługi detektywistyczne?

Usługi detektywistyczne. Czym się zajmują firmy świadczące usługi detektywistyczne?

2024-03-06 0 przez Dawid

W życiu mogą spotkać nas różne problemy, czy to prywatne, czy zawodowe/biznesowe. Pewne jest jedno: w walce z nimi może nam pomóc dostęp do informacji. Jak je zdobyć? Cóż, nie jest to proste… ale możliwe, aczkolwiek warto wówczas zasięgnąć pomocy profesjonalistów. W takiej sytuacji wybawieniem mogą okazać się profesjonalne usługi detektywistyczne.

Agencje detektywistyczne to przedsiębiorstwa, które profesjonalnie zajmują się prowadzeniem śledztw, jednocześnie dbając o budowanie zaufania i trwałych relacji z klientami. Zakres działania takich firm obejmuje różne dziedziny detektywistyki, od spraw rodzinnych aż po bardziej skomplikowane dochodzenia korporacyjne. Taka różnorodność nie powinna nikogo dziwić, ponieważ zarówno w życiu prywatnym, jak i w biznesie dobrze sprawdza się zasada: zaufanie jest dobre… ale kontrola lepsza.

Profesjonalne usługi detektywistyczne. Garść teorii

Zanim opiszemy Ci, w jakich sytuacjach i dlaczego warto zdecydować się na pomoc detektywa, przedstawimy kilka podstawowych informacji na temat tej profesji. Jest to zadanie o tyle proste, że pracę detektywa reguluje odrębny akt prawny, czyli ustawa z dnia 6 lipca 2001 r. o usługach detektywistycznych (Dz.U.2020.0.129 t.j.)

Ten akt prawny określa:

  • zakres,
  • warunki,
  • zasady wykonywania tego zawodu.

Detektyw musi posiadać licencję wydaną przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych. A także ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC; nie musisz zatem jako klient obawiać się o ewentualne konsekwencje finansowe).

Zgodnie z definicją „usługami detektywistycznymi są czynności polegające na uzyskiwaniu, przetwarzaniu i przekazywaniu informacji o osobach, przedmiotach i zdarzeniach, realizowane na podstawie umowy […] ze zleceniodawcą, w formach i w zakresach niezastrzeżonych dla […] instytucji państwowych na mocy odrębnych przepisów„.

Detektyw ma obowiązek zachowywać tajemnicę zawodową i przestrzegać zasad etyki zawodowej.

Tak czy inaczej, agencja detektywistyczna to podmiot, który zapewnia całkowitą dyskrecję i indywidualne podejście do potrzeb klientów. Wyróżnia ją (a przynajmniej powinien…) profesjonalizm i kompleksowość w zbieraniu i analizowaniu informacji. Oferowane usługi są zwykle kierowane zarówno do osób prywatnych, jak i firm.

Usługi detektywistyczne to działalność regulowana

Warty uwagi jest art. 3 wspomnianej już przez nas ustawy. Otóż, zgodnie z nim, „wykonywanie […] usług detektywistycznych jest działalnością regulowaną w rozumieniu […] ustawy […] Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2019 r. poz. 1292 i 1495)”. Taki stan rzeczy oznacza, że prac detektywistycznych nie mogą wykonywać osoby „z przypadku”, a legalne świadczenie usług z tego zakresu „wymaga uzyskania wpisu do rejestru działalności detektywistycznej”.

W jakich obszarach prowadzi swoją działalność typowa agencja detektywistyczna?

Siłą tego typu usług jest wspomniana już przez nas różnorodność. Profesjonalna agencja detektywistyczna powinna specjalizować się w różnych obszarach, przez co rozumie się m.in.:

  • sprawy rodzinne i małżeńskie. Niestety, często sprawdza się stare przysłowie, zgodnie z którym z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu. Usługi detektywistyczne w sprawach rozwodowych i alimentacyjnych obejmują m.in. takie formy wsparcia jak: zbieranie dowodów na niewierność małżeńską oraz weryfikacja potencjalnych partnerów życiowych (to ostatnie jest bardzo ważne m.in. w przypadku osób zamożnych);
  • poszukiwanie zaginionych osób. Nieraz okazuje się, że pozornie przegrana sprawa znajduje swój szczęśliwy finał. Aby jednak tak się stało, konieczne może być wsparcie ze strony detektywów, czyli: lokalizowanie zaginionych członków rodziny lub przyjaciół oraz współpraca z organami ścigania w trudnych przypadkach zaginięć;
  • sprawy sąsiedzkie i spory lokalne. Tak — choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, również w przypadku sporów sąsiedzkich konieczna może się okazać pomoc detektywów (rozwiązywanie sporów sąsiedzkich oraz problemów związanych z nękaniem, dochodzenia w sprawach dotyczących szkód majątkowych lub naruszenia prywatności);
  • weryfikacja wskazanej osoby. W biznesie kontrola jest podstawą sukcesu; w wielu przypadkach konieczne może okazać się zbadanie przeszłości i wiarygodności osób, z którymi klienci planują nawiązać relacje biznesowe, przez co rozumie się np. podpisanie ważnego kontraktu.

Oczywiście, wyżej wymienione to tylko niektóre spośród wszystkich potencjalnych obszarów, w których pomoc detektywistyczna może być niezbędna.

Usługi detektywistyczne a sprawy osobiste i związki

Przede wszystkim, do detektywa mogą zwrócić się klienci indywidualni, jeśli mają np. podejrzenia co do zachowania swojego partnera lub partnerki.  Praktyka pokazuje, że pomoc detektywa może pomóc przed popełnieniem życiowego błędu, np. zawarciem związku małżeńskiego z niewiernym małżonkiem. Same podejrzenia nie wystarczą; oprócz tego konieczne jest również sprawdzenie i potwierdzenie wierności partnera lub partnerki, a także uzyskanie solidnych dowodów na temat ewentualnej zdrady.

Jeśli widzisz, że osoba, z którą żyjesz, zaczyna się dziwnie zachowywać, spędza więcej czasu w sieci, pieczołowicie zabezpiecza swoje urządzenia elektroniczne lub nagle, bez powodu zmienia swoje codzienne nawyki, skorzystaj z usług naszego biura detektywistycznego. Nie tylko samo podejrzenie zdrady jest ważne. Zebrane dowody mogą mieć istotne znaczenie w kontekście podziału majątku lub spraw dotyczących opieki nad dziećmi.

Detektywi:

  • dokładnie sprawdzą, czy partner nie ma „kogoś na boku”,
  • zidentyfikują potencjalnych świadków,
  • zdobędą informacje dotyczące ewentualnego kochanka lub kochanki.

To jednak jeszcze nie wszystko, ponieważ detektywi pomagają również ustalić miejsce pobytu zaginionej lub ukrywającej się osoby. Brzmi abstrakcyjnie? Jeśli tak myślicie, to z pewnością zmienicie zdanie na ten temat, ponieważ:

  • w Polsce ma miejsce co roku kilkanaście tysięcy zaginięć,
  • według danych ERIF w pierwszym kwartale 2022 r. było niemal 300 tys. tzw. alimenciarzy, czyli osób uchylających się przed obowiązkiem alimentacyjnym.

Usługi detektywistyczne mogą pomóc w każdej z tych sytuacji, niezależnie od tego, czy dana osoba ukrywa się z własnej woli, czy też nie.

Usługi detektywistyczne w biznesie, czyli usługa, która może przynieść ogromne oszczędności

W biznesie nie ma nic ważniejszego niż zaufanie. Aby nawiązać trwałą i korzystną współpracę, trzeba mieć pewność, że potencjalny partner biznesowy jest wiarygodny, uczciwy i kompetentny. Jednak nie zawsze można polegać na oficjalnych dokumentach, referencjach itp. Czasem trzeba sięgnąć po dodatkowe środki weryfikacji, w tym przypadku mamy oczywiście na myśli usługi detektywistyczne.

Usługi detektywistyczne w biznesie to profesjonalne i dyskretne działania, mające na celu sprawdzenie tła, reputacji i wiarygodności potencjalnego partnera biznesowego. Detektywi mogą zbadać historię firmy, jej sytuację finansową, prawomocność dokumentów, ewentualne konflikty interesów, powiązania z innymi podmiotami czy ryzyko nadużyć. Detektywi mogą również sprawdzić osobiste i zawodowe informacje o kluczowych osobach w firmie partnera, takie jak wykształcenie, doświadczenie, kompetencje, styl życia, kontakty czy opinie.

Co warto wiedzieć w biznesie?

Korzystanie z usług detektywistycznych w biznesie może przynieść wiele korzyści, zwłaszcza w przypadku dużych kontraktów, gdzie stawka jest naprawdę wysoka. Dzięki usługom detektywistycznym można zminimalizować ryzyko poniesienia strat finansowych, jeśli okazałoby się, że partner biznesowy jest nierzetelny. To jednak nie wszystko; oprócz tego można również zwiększyć swoją przewagę negocjacyjną, gdy mamy lepszą wiedzę o partnerze i jego oczekiwaniach.

Praca detektywów nie jest prosta

Detektywi to pracownicy, który dobrze zdają sobie sprawę ze specyfiki wykonywanej pracy, a co za tym idzie, konieczności zachowania dyskrecji. To właśnie dlatego muszą oni dokładać wszelkich starań, by współpraca z klientami opierała się na wzajemnym zaufaniu.

Współczesny detektyw to ktoś zupełnie inny niż Sherlock Holmes, który, posługując się dedukcją, ścigał dość pospolitych przestępców. Taki właśnie mamy często stereotyp detektywa, ale postrzeganie to jest równie powszechne, co nieaktualne. W rzeczywistości również przedsiębiorcy mogą nawiązywać współpracę z detektywem w sprawach biznesowych.

Pomoc ze strony profesjonalistów w tym zakresie może obejmować np. takie działania jak:

  • sprawdzenie wiarygodności i reputacji kontrahentów (szczególnie ważne przed podpisaniem ważnego kontraktu),
  • wykrycie nielegalnych działań ze strony konkurencji, która może np. próbować zyskać dostęp do tajemnicy przedsiębiorstwa (tak, konkurencja w biznesie bywa naprawdę ostra),
  • wykrycie i zapobieganie nadużyciom, również tym pracowniczym, a także oszustwom, kradzieżom, korupcji itp.,
  • zabezpieczenie spotkań biznesowych przed podsłuchami itp.

Sztuczna inteligencja zdobywa świat… ale śledztwa odbywają się po staremu

W obecnych czasach, w dobie szybkiego rozwoju sztucznej inteligencji, weryfikacja faktów/podejrzeń z pomocą prywatnego detektywa staje się równie ważna, jak nigdy wcześniej. Pomimo postępu technologii czynnik ludzki i doświadczenie detektywa wciąż mogą dostarczyć takich informacji, które trudno zdobyć za pomocą algorytmów.

Tak czy inaczej, nieodłącznym elementem podczas wykonywanej na co dzień pracy jest stosowanie nowoczesnych technologii (w tym także tych związanych ze sztuczną inteligencją). To pozwala pracownikom agencji sprawnie wykonywać powierzone zadania.

Jednak nie tylko technologia i efekciarskie gadżety wyróżniają profesjonalne agencje detektywistyczne. Wydaje się, że wręcz przeciwnie. W tej branży wciąż kluczowy pozostaje czynnik ludzki, przez co rozumie się w szczególności doświadczenie i ciągłe doskonalenie umiejętności detektywistycznych… oraz coś, co możemy określić jako „szósty zmysł”. To właśnie dzięki niemu nasi detektywi niejeden raz zdołali odkryć nieoczywiste na pierwszy rzut oka zależności.

Usługi detektywistyczne to działalność regulowana (podobnie jest np. w przypadku firm transportowych, ochroniarskich czy… sklepów monopolowych). Każda działająca w Polsce agencja powinna mieć licencję Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a wszyscy detektywi muszą posiadać licencje detektywistyczne wydane przez Komendantów Wojewódzkich Policji. Dzięki temu zakres prowadzonej przez nich działalności obejmuje teren nie tylko Polski, ale także Europy. Nie musimy chyba przypominać, że takie licencjonowane usługi detektywistyczne mogą być świadczone zarówno na rzecz klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców, prawda?

Usługi detektywistyczne… dla każdego? Podsumowanie

Praktyka pokazuje, że usługi detektywistyczne to uniwersalne rozwiązanie. Mogą z nich skorzystać np. osoby chcące pozyskać dowody na nieuczciwe działania ze strony pracodawcy, kontrahenta lub konkurenta. A także wszyscy ci, którzy zweryfikować potencjalnego partnera życiowego lub biznesowego, zdobyć informacje o majątku lub wierzytelnościach dłużnika czy po prostu rozwiązać sprawę rodzinną lub spadkową.

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

  1. W jakich sytuacjach warto skorzystać z usług detektywistycznych?

Usługi detektywistyczne mogą być wartościowe w różnych przypadkach, zarówno w sprawach prywatnych, jak i biznesowych. Są przydatne w rozwiązaniu problemów rodzinnych, rozwodowych, poszukiwaniu zaginionych osób, czy weryfikacji partnerów biznesowych. Jeśli potrzebujesz dostępu do informacji w trudnych sytuacjach, detektyw może być kluczowym wsparciem.

  1. Jakie są główne obszary działania agencji detektywistycznych?

Agencje detektywistyczne specjalizują się w różnorodnych obszarach, obejmujących sprawy rodzinne, poszukiwanie zaginionych osób, rozwiązanie sporów sąsiedzkich, weryfikację osób w biznesie. Czy też sprawdzenie wiarygodności partnera życiowego. Działalność detektywów jest zróżnicowana, odpowiadając na różne potrzeby klientów.

  1. Czy usługi detektywistyczne są legalne i regulowane prawnie?

Tak, usługi detektywistyczne są prawnie regulowane w Polsce. Zgodnie z ustawą z dnia 6 lipca 2001 r. o usługach detektywistycznych, detektywi muszą posiadać licencję wydaną przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Działalność detektywistyczna podlega także kontroli. I jest ścisłe uregulowana pod względem zakresu, warunków i zasad wykonywania tego zawodu.

 

 

Emil Zelma