Co należy zrobić, by dbać o bawełniane ręczniki?

2023-12-21 0 przez Dawid

W XXI wieku ważne jest, aby nawet takie drobne elementy wyposażenia domu, jak ręczniki, były wykonane z dobrej jakości materiałów i miały interesujący wygląd. Aby jednak można było utrzymać je w dobrym stanie, konieczne jest ich odpowiednie pranie. Jak prać ręczniki, aby zachowały swoje właściwości użytkowe i estetyczne? To istotne pytanie dotyczy zarówno tańszych, jak i bardziej luksusowych produktów. Jak dbać o ręczniki ?

Już sam sposób prania ręczników jest istotny

Chociaż nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, pranie ręczników ma duży wpływ na ich stan. Jeśli je nieodpowiednio wypierzecie, mogą one stracić swój dotychczasowy kolor oraz miękkość. Niewłaściwe pranie powoduje również, że ręcznik staje się mniej chłonny.

Jak dbać o ręczniki – ważne jest już pierwsze pranie

Już pierwsze pranie ręcznika jest kluczowe. Mało znana, ale pożądana metoda polega na upraniu tej tkaniny jeszcze przed jej pierwszym użyciem. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: fabrycznie nowy ręcznik jest pokryty nadmiarem różnych substancji chemicznych, w tym barwników. Chociaż te szkodliwe cząsteczki są niewidoczne dla oka, mogą spowodować niepożądane reakcje, takie jak na przykład alergie, jeśli pozostaną na ręczniku i zostaną wchłonięte przez nasze ciało.

W jaki sposób należy wyprać ręcznik po raz pierwszy? Oczywiście, różni producenci mogą mieć swoje wytyczne, ale ogólnie zaleca się, aby namoczyć go w zimnej wodzie (ale nie lodowatej!) przez co najmniej dwadzieścia cztery godziny. Dzięki temu niebezpieczne substancje chemiczne rozpuszczą się w wyniku oddziaływania wody. Szczególnie zalecane jest to w przypadku ręczników wykonanych z bawełny.

W jaki sposób należy prać ręczniki?

Podczas prania ręczników, zarówno tych z bawełny, jak i z mikrofibry, ważne jest zwrócenie uwagi na temperaturę. Górna granica prania w pralce wynosi 90 stopni Celsjusza, przy czym zaleca się pranie ręczników w temperaturze od 40 do 60 stopni. Dokładne informacje na ten temat można znaleźć na metce producenta. Można się też kierować znajdującym się na metce oznaczeniem symbolizującym miskę z wodą. Generalnie, dwie kropki oznaczają zalecaną temperaturę 40 stopni, trzy kropki to 60 stopni, a cztery kropki to 90 stopni.

Jak dbać o ręczniki – nie zapomnij o wysuszeniu ręcznika!

Jeśli chodzi o pielęgnację ręczników, istotne jest nie tylko ich pranie, ale również odpowiednie wysuszenie. W tym celu można skorzystać z takich urządzeń AGD jak np. suszarka bębnowa. Istnieje kilka sposobów na wykonanie tego zadania. Niektórzy wybierają automatyczną suszarkę, jednak doświadczenie pokazuje, że znacznie lepszym – a przy okazji – tańszym rozwiązaniem jest rozwieszenie wypranych ręczników na sznurku lub na stojącej suszarce do prania.

Dodatkowo, podczas zawieszania właśnie wypranego ręcznika bawełnianego warto nim kilka razy energicznie potrząsnąć. Taki sposób postępowania pozwoli na podniesienie włókien, z których został wykonany materiał. To z kolei spowoduje, że ręcznik utrzyma swoją dotychczasową miękkość.

Działanie to jest szczególnie istotne, jeśli chodzi o wyroby wykonane z bawełny egipskiej. Ten materiał charakteryzuje się bowiem wydłużonymi i cienkimi włóknami. Dzięki temu ręczniki są bardzo miękkie i chłonne. Jeżeli jednak chcesz zachować wysoką jakość takich wyrobów, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja ręczników. W przeciwnym razie materiał wykonany z użyciem bawełny egipskiej może stracić swoje cenne właściwości już po kilku praniach.

Jakie są negatywne skutki niewłaściwego prania ręczników?

Nie ważne, czy mówimy o ręcznikach z mikrofibry, czy też o ich odpowiednikach wykonanych z innych materiałów, złe potraktowanie tkaniny szybko spowoduje utratę jej cennych właściwości. Niewłaściwe pranie ręczników może prowadzić do negatywnych skutków, takich jak:

  • szorstkość – używanie zbyt silnych detergentów może sprawić, że ręcznik stanie się szorstki i nieprzyjemny w dotyku. Może to być niekomfortowe szczególnie podczas wycierania twarzy;
  • mniejsza chłonność;
  • nieprzyjemny zapach – najczęściej wynika to z niewłaściwego wysuszenia ręcznika, na przykład pozostawienia mokrej tkaniny w wilgotnym pomieszczeniu, koszu na pranie, pralce lub szafce.

Na pewno dobra wiadomość dla tych, którzy zajmują się praniem ręczników, jest taka, że istnieje wiele domowych sposobów na rozwiązanie tych problemów. Przykładowo, zaleca się dodanie niewielkiej ilości octu do prania ręcznika (nie więcej niż jedną szklankę octu dla całego prania). Dzięki temu szybko można pozbyć się nieprzyjemnych zapachów świeżo wypranych tkanin.

Jak dbać o ręczniki – jak często powinniśmy prać ręczniki?

Nie ma jednoznacznej, ogólnej odpowiedzi na to pytanie. Ogólnie rzecz biorąc, to, jak często należy prać ręczniki, zależy od dwóch rzeczy:

  • jak często używamy danego ręcznika,
  • jak dobrze jest wentylowane pomieszczenie.

Ogólnie rzecz biorąc, im słabsza jest wentylacja w danym pomieszczeniu, tym częściej powinno się prać ręczniki. W takiej sytuacji należy prać tkaniny nawet co około dwa-trzy dni. Jest to konieczne, ponieważ w wilgotnym pomieszczeniu bakterie, grzyby i drobnoustroje rozwijają się znacznie szybciej. Chociaż są one niewidoczne dla ludzkiego oka, istnieje ryzyko, że mogą trafić na ludzkie ciało podczas wycierania się. Jeśli łazienka jest dobrze wentylowana, posiada okno, które można uchylić itp., to pranie ręczników można wykonywać rzadziej, na przykład raz na tydzień.

Jeśli chodzi o częstotliwość prania ręczników, jest to sprawa indywidualna. Powinna ona zależeć od częstotliwości używania ręcznika i warunków w łazience. Jeśli łazienka jest słabo wentylowana i często pojawia się para wodna, ręczniki powinny być prane bardzo często, nawet co 2-3 dni. Należy pamiętać, że wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii i mikroorganizmów, które mogą przenosić się z ręcznika na skórę i dalej do organizmu.

Nieprawidłowe prasowanie może nawet zniszczyć ręcznik

Nieprawidłowe prasowanie może spowodować wiele szkód, zwłaszcza jeśli chodzi o miękkie tkaniny, takie jak bawełna egipska. Ta zasada dotyczy wszystkich rodzajów ręczników, niezależnie od materiału, czy to jest włókno bawełniane, czy też mikrofibra.

Mimo że ręczniki wykonane z bawełny egipskiej są dość wytrzymałe, nie należy ich prasować w zbyt wysokiej temperaturze. Może to je uszkodzić. Aby uniknąć tego ryzyka, warto zastosować proste rozwiązania takie jak:

  • użycie wilgotnej (ale niezbyt mokrej) ściereczki, która oddzieli ręcznik od żelazka,
  • korzystanie z funkcji pary wodnej w żelazku.

Jednak nawet jeśli zastosujemy powyższe metody, zaleca się prasowanie ręczników bawełnianych możliwie jak najrzadziej. Jednak w przypadku tkanin dla niemowląt prasowanie może pomóc w usuwaniu bakterii ze względu na wysoką temperaturę żelazka. Ta sama zasada dotyczy również ręczników używanych codziennie w branży HoReCa (hotele, restauracje i catering) – prasowanie skuteczniej usuwa bakterie. Natomiast w przypadku szpitali i branży kosmetycznej regularne prasowanie ręczników jest wręcz niezbędne.

Jakich środków używać podczas prania ręcznika?

W zasadzie, ręczniki nie powinny być prane z wykorzystaniem standardowych proszków. Chociaż mogą być one skuteczne przy praniu ubrań, stosowanie zwykłego proszku do prania ręczników może przynieść negatywne skutki ze względu na sposób, w jaki są one wykorzystywane. Głównie polega to na tym, że proszki do prania są wypłukiwane z ręczników wolniej. I są słabiej niż żele czy kapsułki piorące. W rezultacie ręcznik po praniu z użyciem proszku będzie mniej chłonny.

Pranie ręczników – podsumowanie

Dobrze dobrane ręczniki mogą nie tylko być praktyczne dla domowników, ale także pełnić istotną rolę ozdobną. Jednak aby móc cieszyć się takimi korzyściami, konieczne jest odpowiednie pranie, prasowanie i suszenie tkanin. W przeciwnym razie ręcznik stanie się szorstki oraz mniej chłonny, a jego kolor straci swoją dotychczasową intensywność. Teraz już wiesz jak dbać o ręczniki.

 

Emil Zelma