Jak zwiększyć tempo czytania?

2020-09-01 0 przez admin

Umiejętność szybkiego czytania jest bardzo cenna, ponieważ pozwala zaoszczędzić czas np. w pracy lub podczas uczenia się. Idea szybkiego czytania opiera się na założeniu, że aby zrozumieć tekst pisany, nie ma potrzeby dokładnego wczytywania się w każde słowo.

Podczas zdobywania umiejętności szybkiego czytania można dostrzec błędy, które nabywa się w czasie nauki w polskiej szkole. Dzieci uczą się składania literki w sylaby, sylab w słowa, a słowa w zdania. Czytają poszczególne słowa, często na głos, albo „w myślach”. Takie nawyki pozostają już w późniejszym życiu, a nauka szybkiego czytania polega na ich zmianie.

Wystukuj rytm ołówkiem

Otwórz książkę na dowolnej stronie i zacznij czytać wystukując takt ołówkiem lub długopisem. Zachowuj równomierne, ale szybkie tempo. Wystukując rytm przesuwaj wzrok w stronę kolejnych grup wyrazów, nie zatrzymuj się na poszczególnych słowach. W ten sposób poznasz swoje pole widzenia (czy jest szerokie czy wąskie), a także wyrobisz sobie nawyk szybkiego przesuwania wzroku na kolejne partie tekstu – to podstawowy nawyk w kształtowaniu umiejętności szybkiego czytania.

Rozszerzanie pola widzenia

Im szersze pole widzenia, tym więcej tekstu można objąć jednym spojrzeniem. Pole widzenia można nieco rozszerzyć stosując ćwiczenie przy użyciu kartki z wypisanymi w rzędach wyrazami. Pod każdym wyrazem powinna być kropka. Patrz na kropki i próbuj odczytać wyrazy znajdujące się nad nimi. Z oczywistych względów można poprosić inną osobę o przygotowanie kartki z wyrazami, aby nie mieć wiedzy na temat użytych słów. W miarę rozszerzania pola widzenia słowa nad kropkami powinny być zastąpione związkami słów, a następnie bardziej rozbudowanymi wyrażeniami.

Antycypacja – przewidywanie treści w ramach kontekstu

Ważną umiejętnością osoby szybko czytającej jest przewidywanie treści w ramach kontekstu. Na podobnej zasadzie działa rozumienie treści w języku obcym i opiera się na słusznym założeniu, że aby zrozumieć sens tekstu, nie trzeba znać każdego słowa. W przypadku tekstów w języku polskim czytelnik nie musi przeczytać każdego z wyrazów, aby zrozumieć przesłanie tekstu i informacje, które zostały zawarte w napisanej treści. Osoby, które tę umiejętność opanowały do perfekcji, przesuwają wzrok po tekście, czytając jedną stronę w kilka sekund. Wymaga to posiadania szerokiego pola widzenia oraz bardzo wysokiej koncentracji.

Koncentracja na tekście

Szybkie czytanie powinno być jednocześnie czytaniem ze zrozumieniem. Dlatego nie można osiągnąć sukcesu w tym zakresie nie zachowując wzmocnionej koncentracji. Można poprawić ją słuchając podczas czytania specjalnej muzyki (tzw. fale alfa), albo wręcz przeciwnie, zapewniając sobie miejsce do czytania w ciszy. Koncentracja na tekście pozwala na wychwycenie najważniejszych informacji i zrozumienie go.

Czytanie na głos

Osoba chcąca nauczyć się szybkiego czytania, nie powinna czytać na głos – to spowalnia proces czytania. Niemniej w czasie nauki czytanie na głos może pomóc w zapamiętaniu ważnych treści, dlatego nie powinno być całkowicie negowane. Czytanie na głos może pomóc szczególnie osobom, które zapamiętują „słuchowo”, a nie „wzrokowo”.

Czytanie w wolnym tempie nie jest niczym złym, jednak jeżeli ma charakter hobby i odpoczynku. W pracy, w szkole i podczas studiów ze słowem pisanym mamy do czynienia na każdym kroku. Pracownicy są zasypywani papierami i informacjami, a uczniowie i studenci mają coraz więcej nauki. Szybkie czytanie pozwala wyselekcjonować najważniejsze informację i zdobyć niezbędną wiedzę bez tracenia czasu na teksty, które są efektem wodolejstwa.

Nauka umiejętności szybkiego czytania wymaga czasu i pracy, nawet przez kilka miesięcy. Efekty są widoczne już po kilku tygodniach regularnych ćwiczeń.

Zobacz także:

Czym są biokominki i jak działają?

Optymalizacja w firmie. Co jeszcze możesz zrobić?